Paylaşılan Görselin Suriyeli Sanatçı Tammam Azzam’ın Yıkılan Evlerin Molozlarından Oluşturduğu Özgürlük Heykeline Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

“Suriyeli Sanatçının İronik Özgürlük Heykeli” sanılarak sosyal medyada, internet sitelerinde ve forumlarda paylaşılan görsel aslında Suriyeli bir sanatçının dijital çalışması.

 

suriye ozgurluk heykeli

 

Hatalı aktarım içeren örnekler şöyle sunulabilir:

Ferhat Tunç:

“Suriye’nin de bir özgürlük heykeli var artık. Sanatçı Tammam Azzam’ın yakılmış-yıkılmış evlerden yaptığı o heykel”

 

suriyede ozgurluk heykeli

 

OdaTV:

“Suriyeli sanatçı Tammam Azzam, Suriye’ye özgürlük getirmek amacıyla başlayan iç savaşa karşı çarpıcı bir eser yarattı. Amerika’daki Özgürlük Heykeli’ne benzeyen ancak yıkık dökük molozlardan oluşan bir heykel tasarlayan Azzam, çalışmasında Suriye’deki iç savaşın sebeplerine ilişkin siyasi mesajını vurguladı. Ancak bu Azzam’ın Suriye’deki tek sanatsal çalışması da değil. Sanatçı bugüne kadar yıkılmış kentlerde molozların arasından tasarladığı savaş karşıtı eserleriyle zaten tanınıyordu. İşte Azzam’ın özgürlük heykeli ve diğer eserleri:”

 

Thegeyik.com:

“Suriye’deki iç savaş, sonrasında bir global savaşa dönüştü. Göçmen sorunu, radikal örgütler derken ülke ne yazık ki bir harabeye döndü. Amerika’ya Fransızlar’ın hediye ettiği dünyaca ünlü Özgürlük Heykeli’ni bilirsiniz. Suriyeli sanatçı Tammam Azzam da o heykelin bir benzerini yaptı o harabeye dönüşen ülkesinde. Ama bir farkla bu heykel savaşın acı meyvelerinden olan yıkılmış evlerin molozlarıyla yapıldı. İşte Suriyeli sanatçının Özgürlük Heykeli”

 

Bu yanlış algının yaygınlaşmasına stratejist Ian Bremmer’ın sosyal medya paylaşımı neden olmuştu.

 

 

Paylaşılan fotoğraf sanılanın aksine Suriye’de yıkılan evlerin molozlarından yapılan gerçek bir heykele ait değil, Dubai’de yaşayan Suriyeli sanatçı Tammam Azzam‘ın “Suriye’deki trajediye dikkat çekmek için” dijital ortamda hazırladığı bir görsel.

Şam’da yaşayan ve 2011 yılında ülkesini terk edip Dubai’ye yerleşen Suriyeli sanatçı yaptığı bir röportajda Özgürlük Anıtı’nı özgürlük sembolü olarak kullandığını belirtmişti.

Tammam Azzam, Al Arabiya’ya yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı.

“New York’taki Özgürlük Heykeli ABD siyasetini temsil etmiyor ve ben onu sadece özgürlüğün sembolü olarak kullandım.

 

Eser, o dönemde Suriye’deki tüm yıkıma rağmen bir iyimserlik mesajı taşıyordu.”

 

Tammam Azzam söz konusu görsel çalışmasını 2012 yılında Facebook ve Twitter hesabında paylaşmıştı. Yani Azzam bu görseli 2012 yılında, Arap Baharı’nın ardından Suriye’de iç savaşın başlamasının ardından hazırlamış.

 

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151029297552353

 

Tammam Azzam, paylaştığı çalışmasının “fotomontaj” olduğunu açıklama bölümünde belirtmişti.

 

tammam azzam ozgurluk heykeli

 

Azzam, gerçek sanılarak paylaşılan çalışmasının arka planına değinen incelemeyi de sosyal hesabında paylaşmıştı.

 

 

Yorumunuzu yazınız...