İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Yunanistan Tatili Esnasında Kaydedilen Bir Fotoğraf Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Görsel Dijital Düzenleme İçeriyor

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Yunanistan’da tatil yaparken kaydedildiği iddiasıyla sosyal medya platformlarında aşağıdaki dijital düzenleme içeren görselin paylaşıldığına şahit oluyoruz.

 

ekrem-imamoglu-tatil-fotomontaj

 

Bahsi geçen fotoğrafı gerçek olduğu iddiasıyla (“Tatildeyim, Fethiye’den özel yatımla kardeş Yunan adasına geçtim“) gibi metinle) aktaran paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

AY YILDIZ (@turqiyeli): “Cavurlar Türkiye ye tatil yapmaya gelirken Ekrem İmamoğlu gavur memleketi Yunanistan a mı gitmiş. Pess yani bu kadar da olamaz !”

 

Ebabil Kusu (@Kusu__Ebabil): “Ekrem İmamoğlu Yunanistan´da hayatın tadını çıkarıyor.”

 

Sabri Amca (@sabriamcatrtr): “İşte o an Eko tatilde 😄😄😄 Yunan bayrakları eksik olmasın aman Ne kadar sevimli duruyor dimi 😄”

 

ekrem-imamoglu-yunanistan-tatil-fotomontaj

 

Daha önce, “Ekrem İmamoğlu’nu Hedef Alan Montaj Görseller” başlıklı incelememizde benzer fotomontajları derlemiştik.

 

Ekrem İmamoğlu’nun Yunanistan tatilinde görüntülendiği iddiasıyla paylaşılan bu görsel de dijital düzenleme ile oluşturulmuş.

 

ekrem-imamoglu-yunanistan-tatil-montaj

 

Ekrem İmamoğlu’nun (arka planda Eminönü’nün gözüktüğü) Karaköy’de kaydedilen eski tarihli bir fotoğrafından yüzünün kesilerek farklı bir görsele eklendiği anlaşılıyor.

 

ekrem-imamoglu-karakoy

 

Bahsi geçen fotomontajdaki Ekrem İmamoğlu’nun yüzü ile bu fotoğraftaki duruşu, güneşin vuruş açısı ve yüzünde oluşan gölgeler tamamen örtüşüyor.

 

ekrem-imamoglu-istanbul

 

İmamoğlu’nun bahsi geçen eski tarihli fotoğrafı geçmişte birçok haber sitesi tarafından kullanılmıştı.

 


Ekrem İmamoğlu geçmişte Yunanistan’a birkaç defa resmî ziyarette bulunmuştu. Ancak, İmamoğlu’nun Yunanistan’da ileri sürüldüğü şekilde tatil yaptığı yönünde bir bilgi ya da bu yönde bir tatil fotoğrafı açık kaynaklara yansımamış durumda.


 

Fotoğrafın dijital düzenleme içerdiğini işaret eden diğer hususlar şöyle:

  • Yazın sahilde ceket giyiyor olması abesle iştigal.
  • Arka plandaki Yunanistan bayraklarının bulanık hâli ve çözünürlüğü fotoğrafın geneli ile uyuşmuyor.
  • Sağ alttaki Yeni Rakı yazılı kadehin çözünürlüğü fotoğrafın genelinden farklı ve üzerindeki yansımanın gölgede oluşması zahir şartlar altında mümkün görünmüyor.

 

Daha önce de, Ekrem İmamoğlu’nun Yunan bayrağı önünde fotoğraf çekildiği iddiasıyla, Santorini’den bir fotoğraf ile sosyal medya hesabında paylaştığı özçekim fotoğrafı birleştirilerek paylaşılmıştı.

ekrem-imamoglu-yunanistan-bayragi-montaj

 

Ekrem İmamoğlu’nun suretinin montajlandığı görselin orijinalini ise yaptığımız taramada tespit edemedik. Bu durum da kullanılan plaj manzaralı görselin yapay zekâ destekli bir uygulama ile hazırlanmış olması ihtimalini akla getiriyor (Facebook gruplarında, Reddit sayfalarında ya da Discord’da yaptığımız taramada bu yönde bir görsele rastlayamadık).

 

Yapay zekâ destekli uygulamalarla oluşturulan görsellere ve nasıl tespit edilebileceklerine daha önce değinmiştik.

 

Bu tip uygulamaları kullanarak Donald Trump, Kral Charles, Kim Jong Un ya da Papa I. Franciscus gibi ünlüler için benzer tatil görüntüleri oluşturmak ya da hazırlanan görsellere yüzlerinin montajlanması mümkün.

 

papa-kim-jong-un-donald-trump-kral-charles-tatil-yapay-zeka

 

 

Yorumunuzu yazınız...