1 Ocak 2023 Tarihinde Suudi Arabistan’ın Mekke Kentinde Bulunan Kâbe’ye Kar Yağdığı Anda Kaydedildiği İddiasıyla Paylaşılan Video Görsel Efekt İçeriyor

 

2023 yılının ilk gününde umre yapan kişiler etrafında tavaf ederken Kâbe’ye kar yağdığı anın görüntülendiği iddiasıyla sosyal medyada paylaşılan video efektle oluşturulmuş. Kabe’de kar yağışı altında tavaf yapıldığı iddiasıyla aktarılan görüntü dijital olarak değiştirilmiş. 

 

 

Mekke’deki son 1 haftalık hava durumunun seyri incelendiğinde, yeni yılın ilk gününde iddia edildiği gibi kar yağışına dair bir iz görülememekle birlikte, 1 Ocak 2023 günü ölçülen sıcaklık derecesinin 23-30 santigrat arasında olduğu anlaşılıyor.

 

mekke-1-ocak-2023-hava-durumu

 

Mekke Emirliği, Mekke-i Mükerreme’de ve Mescid-i Haram’da herhangi bir kar yağışının yaşanmadığını duyurmuştu.

 

mekke-kabe-kar-yagisi-aciklama

 

Kâbe çevresinde kar yağışının görüldüğüne dair basına ve sosyal medyaya bir aktarımın yansımadığı anlaşılıyor.

Mekke’den canlı yayın yapan TV ve Youtube kanallarında da Kâbe çevresinde herhangi bir kar yağışının yaşanmadığı görülüyor.

 

 

Geçtiğimiz hafta Mekke’de sağanak yağışın ardından sel yaşandığı biliniyor. 1 Ocak 2023 günü de devam eden yağmur dışında kar yağışı yaşanmamış.

Mekke Emirliği Kriz ve Afet Yönetim Merkezi, 1 Ocak 2023 günü görülen yoğun yağış ve sel hakkında uyarılarda bulunmuş.

 

 

1 Ocak 2023 günü Kâbe çevresinde bulunan sosyal medya kullanıcıları da kar yağışı iddiasına anlık videolar ile yanıt vermişti:

 

 

Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu da 1 Ocak 2023 günü Kâbe’de kaydettiği videoyu “Kar ile karışık yağmur indi. Ani hava değişikliği yaşanıyor. İnsanlar sırılsıklam da olsa tavaf dağılmadı.” ifadeleriyle paylaşmış.

 


Suudi Arabistan merkezli doğrulama içerikleri hazırlayan No Rumors da iddiaya konu görüntünün görsel efektle manipüle edildiğini belirtmişti.

1 Ocak 2023 günü Kâbe’ye yılın ilk karının yağdığı iddiasıyla paylaşılan videonun TikTok’da kullanıma sunulan efektle hazırlandığı aktarılıyor.

 

Yorumunuzu yazınız...