Sosyal Medyada 2023 Kahramanmaraş Depremlerinin Ardından Kâbe’de Türkiye İçin Yapılan Duaya Ait Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Ses Kaydı 2016 Yılından Bu Yana Dolaşımda

Videodaki Duada “Allah’ım Türkiye’ye Yardım Et” Değil “Allah’ım Türkiye’de Bize Yardım Et” Denildiği İşitiliyor

 

6 Şubat 2023 günü Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Kâbe-i Muazzama’da Türkiye için dua edilen anı yansıttığı iddiasıyla sosyal medyada paylaşılan video şöyle:

 

Eski tarihli videoyu güncel olduğu iddiasıyla aktaran paylaşım örneği şu şekilde sunulabilir:

 

Rıdvan Söylemez: “Kâbe de Türkiye için yapılan dua. Allah’ım bizleri affet bağışla ve merhamet et. Kabrin ve ölümün, dehşetin azabından koru. Rabbim bizler hata ettik sana haddinden fazla isyan ettik. Affeyle bizleri sen affedersin affı seversin Allahım kardeşlerimize yardım et can kaybımız artmasın.”

 

kabe-turkiye-icin-yapilan-dua

 

Kâbe’de depremin ardından Türkiye’ye dua edildiği ana ait olduğu iddiasıyla paylaşılan video ve ses kaydı 2016 yılından bu yana dolaşımda. Yani, son depremlerle bir ilgisi bulunmuyor. Depremlerin ardından Kâbe’de videodaki şekilde dua edildiğine dair bir kayda rastlayamadık.

Bahse konu ses kaydı, farklı görüntülerle 15 Temmuz 2016 günü gerçekleşen darbe girişiminin akabinde Kâbe’de Türkiye için dua edildiği anı yansıttığı belirtilerek aktarılmıştı.

 

kabe-imami-turkiye-icin-dua-etti

 

Bazı basın organlarında dua kaydı şu ifadelerle sunulmuş:

Kabe imamının duygulandıran Türkiye duası

Pazartesi Türkiye’deki darbe kalkışması dolayısıyla kutsal topraklarda Kabe imamı ülkemiz için dua etti. FETÖ’cü darbecilerin darbe kalkışması tüm dünyada yankı bulurken, kutsal topraklardan Türkiye için dualar yükseldi. Mescid-i Haram’da dua eden Kabe imamı, dua esnasında Türkiye’yi de zikretti. İmam, ‘Allahım Türkiye’ye yardım et, Allahım tüm ümmet-i Muhammed (S.A.V) yardım et’ diye dua etti.

 

Söz konusu dua kaydı farklı arka planlarla 2016 yılında sosyal medya platformlarında ve Youtube’de paylaşılmıştı.

 

 

 

Bazı videolardaki görüntü eklemelerinin absürtleşerek namazda kıyam esnasında okunduğu algısıyla yapıldığına da şahit olunabiliyor.

 

 

 

 

Videonun “Allah’ım Türkiye’ye yardım et, Allah’ım İslam’a yardım et, Allah’ım Ümmet-i Muhammed’e yardım et. Amin” nidalarının duyulduğu iddiasıyla paylaşıldığı görülüyor.

Halbuki, ses kaydında “Allahümme ensurna fi Türkiye” yani “Allah’ım Türkiye’de bize yardım et” duası işitiliyor.

Video ise “Allah’ım Türkiye’ye yardım et” alt yazısıyla sunulmuş.

Bu duanın Suudi Arabistan’da Kâbe İmamı Şeyh Abdurrahman es-Sudeysi tarafından yapıldığına dair bir bulgu mevcut değil. Videodaki ses Abdurrahman es-Sudeysi’ye ait değil.

Yaptığımız taramada Kâbe’de Türkiye için dua edildiği ana ait olduğu iddiasıyla paylaşılan ses kaydının kaynağını tespit edemedik.

Ancak, duanın içeriğinden hareketle ülkemizde bulunan Suriyeli sığınmacılar tarafından yapıldığı kanaatindeyiz.

Mecra adlı yayın da söz konusu duanın Gaziantep’te Suriyeli sığınmacılar tarafından yapıldığı tespitini şöyle aktarmıştı:

Videodaki ses, Gaziantep’te Suriyelilerin katıldığı bir toplantıda Türkiye için edilen bir duadan alıntıydı. Görüntülerse, Kâbe’de farklı zamanlarda kılınan kalabalık namazlardan elde edilen karelerin kolajlanması suretiyle oluşturulmuştu. Yani dört başı mamur bir senaryo yazılmış ve sahnelenmişti.

Haberin teyidini şu yolla siz de sağlayabilirsiniz:

Kâbe’deki ibadet düzeninde, imamların toplu halde ve sesli dua ettikleri zamanlar ramazan geceleri, cuma namazları, yağmur duası namazları ve güneş-ay tutulması namazlarıdır. Kâbe’de bunun dışında açıktan dua uygulaması yoktur. Kâbe’deki bütün namazları canlı yayınlayan ve eski kayıtlara ulaşma imkânı da sunan www.haramain.info adlı sitede yapılacak ufak bir araştırma, 15 Temmuz ve sonrasında iddia edildiği gibi duanın hiç edilmediğini de gösterecektir.

 

Yorumunuzu yazınız...