Mekke’de Dağların Yeşillendiğinin Görüldüğü Video Gerçek; Ancak Bu İlk Kez Yaşanan Bir Durum Değil

 

Geçtiğimiz hafta sosyal medyada, Mekke’de dağların yoğun yağışla birlikte yeşillendiği notuyla paylaşılan video büyük ilgi çekti.

 


 

Kayda değer sayıda sosyal medya kullanıcısı da videonun gerçeği yansıtıp yansıtmadığını sorguladı…

Bahsi geçen video gerçek.

Mekke’de yaşanan son yağışların ardından dağların yeşillendiği doğru (Mekke’deki hava durumunun seyri incelendiğinde 2023 yılının yoğun yağmurla başladığı görülüyor. Mekke Emirliği Kriz ve Afet Yönetim Merkezi, yoğun yağış ve sel hakkında uyarılarda bulunmuştu. (Daha önce yayımladığımız, Kâbe’ye kar yağdığı anı yansıttığı iddiasıyla paylaşılan görüntüyü ele aldığımız yazımızda Mekke’de yaşanan yoğun yağışa değinmiştik)).

Söz konusu video, Mekke Emirliği’ne ait sosyal medya hesaplarında 7 Ocak 2023 günü “Mekke – Son yağmurlardan sonra yeşilliklerle kaplı dağlar” ifadeleriyle şöyle paylaşılmış:

 

 

Benzer bir görüntü Arabia Weather adlı hava durum sitesinin sosyal medya hesaplarında “Mekke ve Cidde arazilerinin art arda yağan yağmurlardan sonra yeşil mahallelere dönüşmesi, Arap Yarımadası topraklarının tekrar çayırlara ve nehirlere dönebileceğini dünyaya kanıtlıyor.” ifadeleriyle şöyle paylaşılmış:

 

 

 

Haramain Sharifain adlı internet sitesi de Mekke ve Medine’nin yeşile büründüğü farklı görselleri paylaşmıştı.

 

mekke-yesillendi

 

mekke-yagmur-yesil

 

mekke-yesil-yagmur

 

mekke-daglari-yesil

 

Heartmecca adlı profil de Mekke’nin dağlarının yeşilliklerle kaplandığı fotoğrafları şöyle paylaşmış:

 

 

Saudi On Demand adlı basın organı da Mekke’nin yeşile büründüğü farklı görüntüleri servis etmişti:

 

 

Mekke’de yaşayan Suudi Arabistan vatandaşları da bu görüntünün gerçeği yansıttığını, yağmurun etkisiyle bitki örtüsünün yeşillendiğini belirtmişti.

 

 

NASA Worldview üzerinden inceleme yapıldığında geçtiğimiz yıl aynı günlerde (son günlere kıyasla) Mekke ve çevresinin yeşile bürünmediği görülebiliyor (Benzer uydu görüntülerini incelemek için başvurulabilecek alternatifler için Harita ve Uydu Görüntüsü İncelemesi İçin Seçenekler başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz).

Arabia Weather adlı internet sitesi, NASA’nın Terra adlı uydusundan alınan görüntülerle Mekke ve Medine’de gözlemlenen yoğun yağış sonrasında bitki örtüsündeki değişimi şöyle ortaya koymuş:

 

mekke-2023-yagmur-oncesi

 

mekke-2023-yagmur-sonrasi

 

Ancak bu durum, ilk kez görülen anormal bir durum değil.

Geçmişte, tarihsel ortalamaların üzerinde seyreden yağış dönemlerinde Mekke ve Medine’nin bitki örtüsünün yeşillendiği farklı dönemler olduğu biliniyor.

Örneğin 2005 yılında yaşanan şiddetli yağmur ve sel döneminde Mekke ve Medine’nin yeşermesi NASA tarafından aktarılan uydu görüntülerinde görülebiliyor:

 

mekke-medine-yesil-2005

 

Yağışlı mevsimin sonra ermesinin ardından Suudi Arabistan’da yeşile bürünen arazilerin yeniden çoraklaşması bekleniyor.

 

Yorumunuzu yazınız...