İstanbul’da 21 Ocak 2024 gecesi dronelar ile “CHP’li İBB günde 1.850 otobüs arızası ile İstanbul’u, dünyada aynı anda en çok otobüs bozulan şehir yaptı” ifadelerinin gökyüzüne yansıtıldığı iddiasıyla paylaşılan görüntü dijital ortamda oluşturulmuş

 

 

31 Mart 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek olan Mahalli İdareler Seçimler yaklaşırken, 14 ve 28 Mayıs 2023 tarihlerinde gerçekleşen Milletvekili Genel Seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı Seçimleri sürecini hatırlatan bir siyasî propaganda girişimi sosyal medyada ilgi çekti.

 

İstanbul’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı toplu taşıma hizmeti veren İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri veya resmî kısaltmasıyla İETT’ye ait bazı otobüslerin bozulmasını eleştiren bir cümlenin gökyüzüne dronelar ile yansıtıldığı iddiasıyla bir görüntü dolaşıma sokuldu.

 

CHP’li İBB günde 1.850 otobüs arızası ile İstanbul’u, dünyada aynı anda en çok otobüs bozulan şehir yaptı” yazısının dronelar ile İstanbul semasına gece vakti yansıtıldığı iddiasıyla paylaşılan görüntü şu şekilde:

 

 

 

Bahsi geçen görüntüyü aktaran paylaşımlardan örnekler şöyle sunulabilir:

 

THS haber ajansı (@temmuzhaber): ” Dün gece İstanbul’da gökyüzüne bakanlar şaşkınlık yaşadı. Yüzlerce drone ile gökyüzüne “CHP’li İBB günde 1850 otobüs arızası ile İstanbul’u dünyada aynı anda en çok otobüs bozulan şehir yaptı” yazısı yazıldı.”

 

chpli-ibb-gunde-1850-otobus-arizasi

 

ibrahim Haskoloğlu (@haskologlu): “İstanbul’da gökyüzüne Dronelar ile yazılan yazı: CHP’li İBB günde 1850 otobüs arızası ile İstanbul’u dünyada aynı anda en çok otobüs bozulan şehir yaptı.”

 

Haber Report (@HaberReport): “İstanbul’da yüzlerce drone ile gökyüzüne yazılan yazı: “CHP’li İBB günde 1850 otobüs arızası ile İstanbul’u dünyada aynı anda en çok otobüs bozulan şehir yaptı.””

 

Izzet Capa (@izzetcapa): “… Tek bir sorum var… Sadece tek bir soru… Bunun parasını kim ödedi…”

 

İstanbul’da 21 Ocak 2024 gecesi dronelar ile “CHP’li İBB günde 1.850 otobüs arızası ile İstanbul’u, dünyada aynı anda en çok otobüs bozulan şehir yaptı” ifadelerinin gökyüzüne yansıtıldığı iddiasıyla paylaşılan görüntü dijital ortamda oluşturulmuş.

 

 

21 Ocak 2023 günü gecesi İstanbul’da havanın yağmurlu olması, yağmurlu havanın bu tip bir drone gösterisi için uygun olmaması, böylesi bir drone gösterisine dair şahitliklerin ve farklı görüntülerin bulunmaması, drone uçuşu için izin alınmadığına dair şifahen alınan aktarımların bulunması gibi nedenler, görüntünün sahihliğinden şüphelenilmesine yol açsa da, (olağan şüpheli) kaynağı kendini bir süre sonra ifşa etti.

2023 yılı Mayıs ayındaki seçim sürecinde servis ettiği Ekşi Sözlük hakkında verilen erişim engeli kararına karşı sosyal medyada başlatılan kampanyanın New York’ta Times Meydanı’nda billboardlara yansıdığı, eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yemek yerken tabağın etli kısmını çocuğa ikram ettiği videonun “ayın en çok beğenilen videosu” olarak Las Vegas’ta dev ekranlarda gösterildiği ve İngiltere’de Erzurum’dan giden etin kilosunun 1,95 sterline satıldığı gibi gerçek sanılan trollemeleriyle dikkat çeken Veritas Analytics, videonun 2 bilgisayar programıyla hazırlandığını ikrar etti.

 

Veritas Analytics (@veritasanalytic):

“Aşağıdaki videoyu sadece 2 bilgisayar programı kullanarak masaüstünde yaklaşık 45 dakikada yaptık. Tek bir drone kullanmadık 🙂 Ve evet ‘CHP’li İBB günde 1.850 otobüs arızası ile İstanbul’u, dünyada aynı anda en çok otobüs bozulan şehir yaptı.'”

 

chpli-ibb-otobus-arizasi-drone-aciklama

 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun danışmanı Murat Ongun, X hesabından İmamoğlu’nun sesinin taklit edildiği görüntüyle ilgili yaptığı paylaşımda “Rakibimiz sahtecilikte bir şey deniyor! Sahte otobüs işi, sahte drone işi, sahte ses taklidi işi, sahte vatandaş işi...” ifadelerini kullandı.

 

 

 

İLAVE: Görüntüyü gerçek sanan profillere değinen Abese İrca mahlaslı sosyal medya kullanıcısının konuyla ilgili paylaşımı:

 

Abese İrca (@Abese_irca):

“İETT’nin kendi hazırladığı arıza raporuna göre İstanbul’daki otobüsler bir gün içinde 1877 kez arıza vermiş. Bu aynı zamanda bir dünya rekoru. Bu bilgiyi milyonlarca kişiye ulaştırmamıza yardımcı olan başta “İsmail Saymaz, İbrahim Haskoloğlu, Solcu Gazete, BELLI’S, Muhbir, Haber Report, İzzet Çapa, Daily Ekremist, nurse, Gençliğimiz var” gibi İBB tarafından fonlanan hesaplara teşekkürü bir borç biliriz. Ayrıca yaptığımız bu küçük şaka sayesinde 40 yılın başında doğru bir bilgiyi de paylaşmış oldular. Video @veritasanalytic , ben @Abese_irca ve kedimiz Duman tarafından yaklaşık 45 dakikalık bir sürede hazırlandı. Videodaki her şey 2 bilgisayar programı ile yapıldı, yani hiç dronumuz yok. Bize maliyeti ise iki demlik çay ve yarım kilo kadar bol tuzlu ay çekirdeği oldu. Maalesef kendilerine aktarabileceğimiz bir fon da yok ama hizmetlerinin karşılığını istedikleri kadar çay ve çekirdek ile ödeyebiliriz eğer kabul ederlerse. @ismailsaymaz , @haskologlu , @ajans_muhbir , @solcugazete , @HaberReport , @izzetcapa , @portovechiaa , @dailyekremist , @nursse_hemsire”

 


 

Yorumunuzu yazınız...