Görüntünün Kemal Kılıçdaroğlu’nun misafirlikte tabağın etli kısmını çocuğa ikram ettiği videonun “ayın en çok beğenilen videosu” olarak Las Vegas’ta dev ekranlarda gösterildiği anı yansıttığı iddiası doğru değil

Yanlış İddia

 

“Yılın trollemesi” 1 Nisan’dan önce geldi ve internet medyasının önemli bir bölümü tarafından “yutuldu”.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 2019 yılında Ankara’nın Çubuk ilçesinde uğradığı saldırıda sığındığı evde yemek yerken tabağın etli kısmını çocuğa ikram ettiği video kamuoyunun büyük ilgisini çekmişti.

 

kemal-kilicdaroglu-tabagin-etli-kismini-cocuga-cevirirken

 

 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun yemeğin etli kısmını sofradaki çocuğu doğru uzattığı anların “ayın en çok beğenilen videosu” olarak Las Vegas’ta dev ekranlarda gösterildiği iddiasıyla haber sitelerinde ve sosyal medyada paylaşılan video aslında Veritas Analytics adlı girişimin trolleme girişimiydi.

 

 

T24, Halk TV, Kronos, Onedio, Cumhuriyet, Oda TV, Yeniçağ, Yurt Gazetesi, Karar, Kronos, ABC Gazetesi, Dijital Gaste, Medyascope, Darkweb Haber, Haber, Etkili Haber, Bee Haber, TamgaTürk, Sıcak Medya, Sahada Gündem, Dijital Gaste, Kısa Dalga, Samimi Haber, Pollz Haber, Yeni İzmir gibi birçok basın organı ve haber profili bu kurguya “düşmüş”.

 

kemal-kilicdaroglunun-videosu-las-vegas
Görsel: Veritas Analytics

 

Görüntü, ABD’nin Nevada eyaletindeki Las Vegas kentinin en işlek caddelerinden biri olan Strip (3370 Las Vegas Bulvarı) üzerindeki Mirage Otel’inin önünden.

 

las-vegas-mirage-otel

 

Sanılanın aksine totem üzerinde video oynatılan bir ekran bulunmuyor. Sabit bir pano içeriyor.

 

las-vegas-mirage-otel

 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun yemeğin etli kısmını çocuğun önüne çevirdiği andan görüntü, Las Vegas’ta kaydedilen bir videoya dijital müdahale ile eklenmiş.

 

 

Görüntünün kaynağı Youtube’te 15 Şub 2022 tarihinde paylaşılan bir video:

 

 

Trollemeyi gerçekleştiren Veritas Analytics’in açıklaması şöyleydi:

 

“Kılıçdaroğlu’nun Videosu Las Vegas’ta Dev Ekranda! ❌ Aslında değil.. Hazırladığımız sahte video ile ekran bile olmayan bir yere Kılıçdaroğlu’nun videosunu montajladık, Altına da mors alfabesi ile mesajımızı yerleştirdik: “ERDOĞAN KAZANACAK.”

 

Reddit’te başlıklar açıldı, instagram’da işte dünya lideri denildi, troller gelmeden yayalım dendi. Bu kadar basit ve anlamsız bir şeyi bile sırf Amerika kaynaklı diye parlatma çabanızı ve içinde bulunduğunuz aciz durumu utançla izledik.

 

Siz birbirinizi referans göstererek yalan yaymaya devam ettiğiniz sürece biz de sizin üzerinizden kendi mesajlarımızı paylaşmaya devam edeceğiz. Bir yalanı bir günde 10 milyon kişiye ulaştırma gücünüz var ama bilin bakalım neyiniz eksik..

 

Bunların her şeyi yalan. Her şeyi kurgu ve hayal ürünü. Demek öyle olmuş, şimdi video sahte olduğuna göre merkür ve jupiter’e kim hesap verecek?

 

Bir dahaki sefere görüşmek üzere sevgili kopya medya. Bu arada biraz teknoloji öğrenip bu kadar basit şeylere kanmazsanız bizim için de daha zevkli olur. Ayrıca bir soru; Vegas’ta billboarda çıksan ne olur ki 😄”

 

Veritas Analytics, Doğruluğu Ne?‘ye yaptığı açıklamada, muhalefet yanlısı sosyal medya hesapları ve gazetelerin haberleri teyit etmeden nasıl yaygınlaştırdıklarını göstermek amacıyla sahte videoyu yaptığını ve Mert Sezer Sarı adlı bir isim uydurarak muhalif gazete ve fenomen hesaplara mail attığını belirtmiş.

 

Basında kaynak olarak aktarılan T24‘ün ilgili haberinde Mert Sezer Sarı adlı (muhayyel) vatandaşın konuyla ilgili demecine şöyle yer verilmişti:

Fransa’da çalışan Mert Sezer Sarı isimli bir vatandaş, Mirage ekranında, yer sofrasında aileyle birlikte yemek yiyen Kılıçdaroğlu’nun önündeki tabakta bulunan yemeğin etli kısmını yanındaki çocuğa çevirdiği anları görünce kayda aldı.

 

T24’e konuşan Sarı, “Videoda sağ tarafımdaki insanlar başka bir yere bakıyorlar çünkü büyük bir gösteri vardı, fakat Mirage’ın ekranı da çok önemli. Sırayla internette popüler olan birçok video gösterildi. Kemal Bey’in videosu da bu arada gösterildi” dedi.

 

Sarı, “Bence böyle bize basit gözüken ama aslında çok şey ifade eden bir hareketin ne kadar değerli olduğunu ve yurt dışında nasıl ilgi çektiğinin kanıtı bu videodur. Parayla reklam verebileceğiniz bir alan bile değil…” ifadelerini kullandı.

 

İLAVE: T24 konuyla ilgili yayımladığı açıklamada “İddiayı teyit etme sürecinde de yanıltıldığımız bu kötü niyetli girişimi haberleştiren kanallar arasında olduğumuz için okurlarımızdan ve T24’e güvenerek haberimizi yayınlayan mecralardan özür dileriz” ifadelerine yer verdi.

 

t24-kilicdaroglu-las-vegas-aciklama

 

Yorumunuzu yazınız...