Haber sitelerinde ya da sosyal medyada KAİNAT SAĞLIK BİRLİĞİ ya da DÜNYA DOKTORLAR KONSEYİ adlı bir oluşumun koronavirüs salgınının aslında gerçek olmadığı, “deneysel sıvıların” (!) işlevsiz olduğu, maske takmaya lüzum olmadığı yönünde bir beyanıyla karşılaştığınızı varsayalım.

Bu demeci nasıl karşılardınız?

Koronavirüs salgınının aslında gerçek olmadığı, aşıların virüs karşısında etkisiz olduğu ve insan vücuduna zarar vereceği yönünde bir inanışa sahipseniz, büyük ihtimalle adı geçen örgütün gerçek olup olmadığını dahi sorgulamadan bu söylemi benimseyebilirsiniz. Çünkü, büyük resmi görmek (!) bunu gerektirir.

Salgının gerçek olduğu, aşıların koronavirüs salgınına karşı işe yaradığına inanıyorsanız bu söylem sizi şüpheye düşürebilir.

Bu durumda, adı geçen oluşumun gerçekliği, kredibilitesi, yapısı, söylemini inşa ettiği varsayımları inceler, konu hakkında diğer önde gelen kuruluş ve uzmanların değerlendirmelerini araştırırsınız.

İsminde kâinat, dünya, doktor, birlik, konsey geçen her girişimin -üzerinde uzman uzlaşısı bulunan konulara aykırılık arz eden- her söylemine -sorgulamadan- iman etmezsiniz. Çünkü, rasyonel bir bireyin izlemesi gereken ve beklenen yol budur.

Bu durumu güncel bir vaka ile örnekleyelim.

“Dünya Sağlık Konseyi” (“World Council for Health”) adlı girişimin koronavirüs aşılarının insanlar için tehlikeli ve güvensiz olduğu yönündeki iddiası bazı haber girişimlerince ve sosyal medya kullanıcılarınca aktarılmıştı.

Örneğin…

 

Haber:

“Dünya Sağlık konseyi, Covid-19 aşılarının insan kullanımı için tehlikeli ve güvensiz olması nedeniyle aşılanmanın derhal durdurulmasını talep etti.”

 

dunya saglik konseyi haber

 

Cemil Barlas:

“dünya sağlık konseyi deneyi durdurun demiş..”

 

Cemil Can:

“Dünya Sağlık Konseyi, Covıd-19 deneysel “aşıları”derhal durdurma çağrısı yapıyor ‼️👇👇👇‼️ Siz hala bu aşıları nasıl oluyorsunuz? Sayın @RTErdogan @mkulunk bakın ve artık bu milleti şu aşı saçmalığından koruyun”

 

Dünya Sağlık Konseyi adlı oluşum, her ne kadar isim benzerliği taşısa da, Dünya Sağlık Örgütü ile ilintili değil.

İsminde, “dünya”, “sağlık”, “konsey” kelimelerini barındırması, bahse konu girişimin açıklamalarının doğru olduğunu göstermiyor.

Dünya Sağlık Konseyi adlı girişimin aşıların işlevsiz olduğu yönündeki iddialarının bir bilimsel temeli olmadığı, konuya ilişkin yapılan eş gözetimden geçmiş bir araştırmaya dayanmadığı anlaşılıyor.

Dünya Sağlık Konseyi adına yayımlanan duyuruya imza koyanlar ve girişime katkı sunanlar tarandığında aralarında dünyaca ünlü pandemi inkârcısı ve aşı karşıtı isimlerin yer aldığı görülebiliyor.

Covid-19 aşılarına dair komplo teorilerini savunan kişilerin oluşturduğu Dünya Sağlık Konseyi adlı girişimin internet sitesi incelendiğinde, Covid-19 aşılarının işlevsiz olduğu, maske kullanımının SARS-COV-2 yayılımına engel olmadığı, hatta maske kullanımının zararlı olduğu yönünde söylemlere yer verildiği, Covid-19’un soğuk algınlığı ile eş görüldüğü anlaşılıyor.

Covid-19 aşılarının bir biyolojik silah ya da deneysel enjeksiyon olduğunu ileri süren isimlerin destek verdiği Dünya Sağlık Konseyi adlı oluşum daha önce “COVID-19 Sonrası Enjeksiyon Sendromu” (“Post COVID-19 injection syndrome” – “pCoIS”) adı verilen yeni bir hastalığın gözlemlendiği iddiasıyla da gündeme gelmişti. Adı geçen hastalığın varlığına dair bir kanıtın bulunmadığı, özde sendromla ilgili iddiaların hiçbir bilimsel temeli olmadığı ortaya koyulmuştu.

Benzer durumu, koronavirüsün grip virüsü olduğunu ve dünyada salgının olmadığını iddia eden “Dünya Doktorlar Birliği” (“World Doctors Alliance” – WDA) adlı oluşumda da gözlemlemiştik.

“Dünya Doktorlar Birliği” adlı girişimin absürt iddiaları geçmişte basında ve sosyal medyada kendine yer bulmuştu.

 

En Son Haber:

Dünya Doktorlar Birliği: Tıbbi bir salgın yok

 

Dünyanın çeşitli ülkelerinden bir araya gelen doktorların oluşturduğu Dünya Doktorlar Birliği, yaptığı açıklamada koronavirüs meselesinin gerçek olmadığını söyledi.

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle ilgili bugüne kadar çokça iddia ortaya atılmıştı. Salgının laboratuvarda üretilmesinden 5G’ye kadar birçok farklı gerekçenin konuşulduğu dünya kamuoyunda, bir açıklama da Dünya Doktorlar Birliği’nden geldi.

 

DÜNYA DOKTORLAR BİRLİĞİ: KORONAVİRÜS MESELESİ GERÇEK DEĞİL

 

Çeşitli ülkelerin doktorlarının oluşturduğu topluluk, bir araya gelerek koronavirüs meselesinin gerçek olmadığını söyledi. Daha sonra sözü alan Hollandalı doktor Elke De Kerk, yaptığı açıklamada koronavirüsün normal bir grip virüsü olduğunu söyleyerek, bu grip virüsünün A-listesinde yer almadığını bildiklerini ifade etti. Büyük bir sağlıkçı grubuyla iletişim halinde olduklarını söyleyen De Kerk, sağlık çalışanları için hazırlanan aşıyı istemediklerini belirtti ve Hollanda hükümetine dava açacaklarını sözlerine ekledi.

 

dunya doktorlar birligi

 

Mehmet Ali Önel:

“#WHO sultasından bağımsız kalabilen bilim insanları #Pandemi’yi sorguluyor. Dünya Doktorlar Birliği üyesi Hollandalı Dr. Elke De Klerk: -Covid19 sadece normal bir grip virüsü! -Ortada bir salgın yok! -Panik yanlış pozitif #PCR testleri yüzünden oluşuyor!”

 

Bahse konu örgütün, Covid-19’un Aralık – Nisan ayları arasında etkin olan ve etkili tedavilerin bulunduğu mevsimsel bir grip olduğu, karantinaya, maskeye ya da izolasyona gerek olmadığı iddialarının doğruluk payının bulunmadığı zaman içerisinde anlaşılmış vaziyette.

Koronavirüs salgınının gerçek olmadığını ileri süren farklı ülkelerden doktorlarının oluşturduğu topluluk hakkında Evrim Ağacı’ndan Çağrı Mert Bakırcı şu yorumda bulunmuştu:

“Dünya Doktorlar Birliği, isminden zannedebileceğinizin aksine, ne Dünya çapında bir varlık göstermektedir, ne de doktorların dikkate değer bir kesimini temsil etmektedir. Dünya Doktorlar Birliği, Avrupa’da “doktor” unvanına sahip, bilimsel argümanlarını akademik makalelerle sunabilecekleri bir veriye, araştırmaya veya deneye sahip olmayan bir avuç insanın oluşturduğu, komplo teorilerini ve aşı karşıtlığını destekleyen bir internet sitesinden ibarettir. Bugüne kadar gösterdikleri tek faaliyet, komplo teorilerinin pekişmesini sağlamak amacıyla, bu komplolara “doktorlar destek veriyor” gibi davranmaktır. Yani Amerikan Tıp Derneği, Avrupa Tıp Derneği, Türk Tabipleri Birliği gibi resmî ve bilimsel bir tıp organizasyonu değildir; bilimsel bir altyapısı yoktur, bilimsel arenada dikkate alınan bir organizasyon değildir.

 

İddiaları, bugüne kadar tekrar tekrar incelenmiş ve bugüne dek doğru söyledikleri tek bir şey olmamıştır.

 

Koronavirüs gerçek bir virüstür, COVID-19 salgını gerçek bir salgındır, ailemizden ve çevremizden ölenler gerçek insanlardır.”

 

Boğaziçi Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Tolga Sütlü Dünya Sağlık Konseyi’nin söyleminin haberleştirilme biçimini şöyle eleştirmişti:

Haber yanıltıcı.

 

Kendilerine havalı bir isim koymuşlar ama bahsi geçen “Dünya Sağlık Konseyi”, çoğu hekim bile olmayan bir kaç komplocu, homeopat, herbalist, vs insanın kurduğu bir aşı karşıtı sivil toplum kuruluşu zaten.

 

Dünya Sağlık Örgütü ile alakası yok.

 

Bu tip sansasyonel ve yanıltıcı başlıklarla tıklanma peşinde toplumu paniğe sevkeden @Haber gibi kaynaklara sorumlu davranmayı, geri kalanlara da bu tip kaynakları takip etmeyi bırakmalarını tavsiye ederim.

 

Koronavirüs salgınının gerçek olmadığı, aşıların etkisiz hatta insan vücuduna zararlı olduğu yönünde aşı karşıtları ve pandemi inkârcıları tarafından dile getirilen iddiaların gerçek dışı olduğuna daha önce birçok kez değinmiştik.

Aşağıda bağlantıları sunulan incelemelere göz atmak isteyebilirsiniz…

 

Koronavirüs Salgını Hakkında Paylaşılan Asılsız İddialar

İlk Dozun Ardından Hastalığa Yakalananların Covid-19 Aşılarının İşlevsiz Olduğunu Gösterdiği İddiası

Covid-19 Aşılarının Güvenli Olmadığını Öne Süren Video İçerik

Koronavirüs Aşılarının Bilinmeyen Etkileri Nedeniyle Uzun Yıllarca Beklenmesi Gerektiği İddiası

Koronavirüs Aşılarının Bilinmeyen Etkileri Nedeniyle Uzun Yıllarca Beklenmesi Gerektiği İddiası

Oxford Mezunu Sanılan Dr. Sean Brooks’un Koronavirüs Aşılarının Tehlikeli Sonuçlara Yol Açacağı Yönündeki İddiaları

mRNA Aşılarının Otoimmün Hastalıklara Yol Açtığı İddiası

 

 

Yorumunuzu yazınız...