Yunus Emre’nin “Semaverin Üstündeki Demlik Burnunu Ne Kadar Havaya Kaldırırsa Kaldırsın, Küçük Bir Bardak Karşısında Eğilmeye Mahkumdur” Dediği İddiası Asılsız

“Semaverin üstündeki demlik burnunu ne kadar havaya kaldırırsa kaldırsın, küçük bir bardak karşısında eğilmeye mahkumdur” ifadeleri Yunus Emre’ye ait değildir. Yunus Emre içinde “semaver” kelimesi geçen bir şiir ya da söz dile getirmiş olduğuna yönelik iddia doğru olamaz. 14. yüzyılın başlarında vefat eden Yunus Emre’nin 18. yüzyılda Rusya’da kullanılmaya başlanan (Rusça kendi kaynatan “sam-o-var”dan türetilen) semavere atıf yapması beklenemez. Vecizenin hafif farklı versiyonu Özbek şair Erkin Vahidov’a aittir.

 

Sözüm ona Yunus Emre demiş ki;

“Semaverin üstündeki demlik burnunu ne kadar havaya kaldırırsa kaldırsın, küçük bir bardak karşısında eğilmeye mahkumdur”.

 

 

Muhtemelen birkaç internet trolünün ortaya attığı bu saçmalığı sorgulamadan gerçek kabul edip aforizma kasanların maharetiyle oluşmuş bir şehir efsanesi…

Bu vecize Yunus Emre’ye ait değildir. Neden mi? 14. yüzyılın başlarında vefat eden Yunus Emre’nin 18. yüzyılda Rusya’da kullanılmaya başlanan (Rusça kendi kaynatan “sam-o-var”dan türetilen) semavere atıf yapması beklenemez çünkü.

Vecizenin hafif farklı versiyonu Özbek şair Erkin Vahidov’a aittir:

Çaydanlık ve Bardak

Ne kadar kibirli dursa da 
Bardağın önünde eğilir çaydanlık. 
Öyleyse bu büyüklenme niye? 
Bu kibir bu gurur niçin? 
Mütevazı ol, hatta bir adım bile 
Geçme gurur kapısından. 
Bardağı insan bunun için öper daime alnından.

 

Erkin Vahidov’a Ait Şiir

 

Yunus Emre’nin Semaverli Vecizesini Sorgulamadan Gerçek Kabul Edenler

Muhtemelen birkaç internet trollünün ortaya attığı bu saçmalığı sorgulamadan gerçek kabul edip aforizma kasanlar arasında yaygın şekilde takip edilen köşe yazarlarına rastlayamadık.

Genelde yerel çapta ya da internet günlüklerinde yazan kişiler bu hataya düşmüş.

Örnekleri: Haber Ekspres yazarlarından Gülseren E. Yeniçay, İzmirport.com.tr yazarlarından Yaşar EyiceMilliyet blog yazarlarından Hadiya Kaptan.

 

* Tespiti için Detroitli Kızıl‘a teşekkürler

 

Yorumunuzu yazınız...