Bir insanı özlüyor olmanız ona dönmeniz gerektiğini göstermez. Bazen özlemeniz gerekir. Bir sabah uyanıp artık özlemediğinizi fark edene kadar.” sözünün Orhan Pamuk’a ait olduğu iddiası doğru değil.

Yeni Hayat romanında söz konusu ifade yer almıyor.

 

Sosyal medyada sıkça paylaşılmaya başlanan “Bir insanı özlüyor olmanız ona dönmeniz gerektiğini göstermez. Bazen özlemeniz gerekir. Bir sabah uyanıp artık özlemediğinizi fark edene kadar.” sözünün Orhan Pamuk’un Yeni Hayat romanında geçtiği iddiasını ele alacağız.

2015 yılından bu yana internette anonim olarak dolaşan sözün 2021 yılından sonra Orhan Pamuk’a atfedilerek paylaşıldığını görmekteyiz. Sözü Orhan Pamuk’un Yeni Hayat romanında geçtiği iddiasıyla paylaşan ilk hesap bizi çok da şaşırtmıyor.

 


Orhan Pamuk okurları olduğunu iddia eden profillerin sözü herhangi bir sorgulamaya tabii tutmadan paylaştıklarını, hatta çok fazla etkileşim alan sözü sabit tweet hâline getirdiklerini görmek mümkün.

 

 

Sözün 2021 yılında Orhan Pamuk’a ait ilan edilmesiyle beraber cümlenin etkileşiminin de arttığını tespit ettik.

 

 

bazen ozlemeniz gerekir

 

Yine kullanıcıların okudukları kitaplardan alıntılar paylaştığı 1000kitap gibi internet sitelerinde 2021 yılından sonra sosyal medya mecralarında kullanılan ezber ifadelerle söze yer verildiğini görmekteyiz.

Orhan Pamuk’un Yeni Hayat kitabında mezkûr ifadeleri tespit etmiş gibi malumatfuruşluk yaparken hatalı bilgi paylaşanlardan örnekler şöyle sunulabilir:

 

Bir insanı özlüyor olmanız, ona dönmeniz gerektiğini göstermez. bazen özlemeniz gerekir, bir sabah uyanıp artık özlemediğinizi fark edene kadar.”

-Yeni Hayat | Orhan Pamuk”

 

“Orhan Pamuk’un Yeni Hayat kitabında dediği gibi : “Bir insanı özlüyor olmanız, ona dönmeniz gerektiğini göstermez. Bazen özlemeniz gerekir. Bir sabah uyanıp artık özlemediğinizi fark edene kadar.”

 

bir-sabah-uyanip-artik-ozlemediginizi-fark-edene-kadar

 

i am lucifer: “yeni hayat kitabında şöyle diyor; bir insanı özlüyor olmanız ona dönmeniz gerektiğini göstermez. bazen özlemeniz gerekir. bir sabah uyanıp artık özlemediğinizi fark edene kadar.. adam yaşadıklarını yazma yoluyla betimleyebiliyor, bu ne büyük bir lütuf…”

 

orhan-pamuk-yeni-hayat-bir-insani-ozlemek

 

 

Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti.” gibi edebiyatımızda kült hâline gelmiş bir cümleyle açılan Yeni Hayat, Orhan Pamuk’un 1994 yılında altıncı romanı olarak yayımlandı.

Okuduğu bir kitaptan etkilenen ve kitabın vadettiği yeni hayatın peşinden koşan genç bir kahramanın sıra dışı hikâyesinin anlatıldığı Yeni Hayat’ın elektronik baskısında yaptığımız detaylı taramada sözün kitapta yer almadığını tespit ettik.

Söz yazarın yayımlanmış kitapları içerisinde de yer almıyor.

Söze Orhan Pamuk isminden önce 2019’da Yunus Emre Yılmaz imzasıyla bir Facebook paylaşımında yer verildiğini görüyoruz.

 

 

“Mavi Şiirler / Yunus Emre Yılmaz” imzasıyla paylaşılan sözün kendisine ait olup olmadığını öğrenmek amacıyla Yılmaz’a e-postayla ulaştık ancak henüz bir yanıt alamadık (İLAVE: Yılmaz’dan “Altına adımı yazmam başka şekillerde algılanmış olabilirSözün veya yazının sahibi ben değilim öyle bir iddiamda yoktur” yanıtını aldık).

 

yunus-emre-yilmaz-ozlemek

 

Sosyal medya için kullanıma hazır, halis muhlis Yeni Hayat sözü bırakalım yazımızın sonuna. Hem özlemek var, hem Orhan Pamuk hem de Yeni Hayat. “Aşk” da yazımızın bonusu olsun.

 

“Aşk birisine şiddetle sarılma, onunla aynı yerde olma özlemidir. Onu kucaklayarak, bütün dünyayı dışarda bırakma arzusudur. İnsanın ruhuna güvenli bir sığınak bulma özlemidir.”

Yeni Hayat | Orhan Pamuk

 

* Kapak görseli: Freepik / rawpixel.com

 

Yorumunuzu yazınız...