Görseldeki Londra’dan Otobüsün Üzerinde Atatürk’ün Resminin Yer Aldığı ve İngilizce “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” Yazdığı İddiası Doğru Değil

Görseldeki Türkçe Pankart Montajla Oluşturulmuş

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada yer alan bazı paylaşımlarda Londra’daki çift katlı kırmızı belediye otobüslerinin üzerinde Mustafa Kemal Atatürk’ün resminin ve “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” vecizesinin İngilizce karşılığı olan “Peace At Home Peace In The World” sözünün yer aldığı iddia edilmişti.

İngiliz Belediye otobüslerinde Atamızın “Yurtta barış, Dünyada barış” sözünün Dünya Barış Gününde yazılması gurur verici” notuyla aktarılan görsel ve sosyal medyadan örnek bir hatalı paylaşım şu şekilde:

 

yurtta barış cihanda barış londra otobüs

 

“Londra da yürüyorsunuz

Bir otobüs geçiyor üzerinde ‘barış’ temalı bir söz.

Biri dünya lideri mi dedi?”

 

londra otobus ataturk

 

“Ülkemizi yönetenler Atatürk bile diyemezken

Yurtta Barış, Dünya’da Barış…

İngiltere, Londra

@LeventUzumcu”

 

londra otobüs yurtta sulh cihanda sulh
Nasuh Bektaş’ın Atatürk’ün resminin ve “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” vecizesinin Londra’daki otobüsün üzerinde yer aldığını sandığı paylaşımı

 

Ancak, sanılanın aksine, Dünya Barış Günü vesilesiyle Londra’da bir otobüsün üzerine Atatürk’ün resmi, imzası ve “Yurtta Barış Cihanda Barış” sözünün yerleştirildiği iddiası doğru değil. Bahse konu görsel dijital düzenleme ile değiştirilmiş. Orijinal görsele Atatürk’ün resmi, imzası ve vecizesi sonradan eklenmiş.

 

peace at home peace in the world london bus

 

Atatürk’ün resminin, isminin ve vecizesinin yer aldığı iddiasıyla görselin paylaşılmasının çok daha öncesinde İngilizce ifade ve Londra’dan resimlerle görselin yayımlandığı görülüyor.

(Stok fotoğraf niteliğinde addedilebilecek) Görselin aslının şu şekilde olduğu anlaşılıyor.

 

londra yurtta barış dünyada barış

 

Söz konusu görselin sanal alemde farklı şekilde montajlanarak paylaşıldığı görülebiliyor.

 

londra otobüs atatürk

 

Londra’daki Otobüsün Üzerinde “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” Vecizesinin Bulunduğunu Sanan Yazarlar

Hürriyet gazetesinde köşe yazıları yayımlanan Ayhan Sicimoğlu, 4 Eylül 2020 tarihli sosyal medya paylaşımında bu hatalı iddiaya şu sözlerle yer vermişti:

"Kolejden abim İzmir Tolga yollamış.. Atam, ne müthiş bir adam imişsin, her geçen gün hayranlığım katlanarak artıyor... Hayatında bu kadar çok savaş görmüş bir adamın son sözleri hemde bizim son savaşların müsebbibi ülkenin alnına yazılmış gibi..."

 

ingiltere otobüs atatürk
Ayhan Sicimoğlu’nun montaj görseli gerçek sanarak aktardığı paylaşımı

 

Sicimoğlu, paylaştığı görselin montajla düzenlendiğini ve gerçeği yansıtmadığını nazik bir dille aktaran takipçilerine anlaşılamayan bir üslupla tepki göstermişti.

 

ayhan sicimoğlu yalan haber

 

 

londra otobüs atatürk yurtta sulh

 

Yorumunuzu yazınız...