Loving Vincent tarihin ilk yağlı boya filmi değil, ilk “uzun metrajlı” yağlı boya filmi

 

Ünlü ressam Vincent Van Gogh’un tablolarından ilhamla 125 kişilik bir ressam ekibinin çizimleriyle hazırlanan ve sanatçının hayatına odaklanan animasyon film “Loving Vincent” (“Vincent’ten Sevgilerle“) 2017 yılında gösterime girdi.

 

 

2018 yılında en iyi animasyon filmi dalında Oscar’a aday gösterilen Vincent’tan Sevgilerle’nin tarihin ilk yağlı boya filmi olduğu sanılıyor.

 

“Van Gogh’un hayatı, her karesi tablo olarak çizilen efsane bir filmle anlatıldı. Tarihin ilk yağlı boya filmi”

 

 

“Yağlı boya tabloların canlandığı” Loving Vincent, dünyanın ilk yağlı boya filmi değil.

Loving Vincent dünyanın ilk “uzun metraj” yağlı boya filmi olma özelliğine sahip. Çünkü kendisinden daha önce gerçekleştirilen kısa metrajlı bir girişim mevcut.

 

vincenttan-sevgilerle-yagli-boya-animasyon

 

Ernest Hemingway’in aynı adlı romanından uyarlanan, Rus asıllı animatör Aleksandr Petrov tarafından yönetilen 1999 yapımı “Yaşlı Adam ve Deniz” (“The Old Man and the Sea“) cam üzerine boya ile hazırlanan bir kısa animasyon film.

Cam üstüne yağlı boya tekniğiyle çizilen 29.000 kareden oluşan kısa film 2 yıl içerisinde tamamlandı.

Arkadan aydınlatmalı bir “cam tuval” üzerine yavaş kuruyan (pastel) yağlı boyalar kullanılarak hazırlanan film “en iyi kısa animasyon film” (“Academy Award for Best Animated Short Film”) dalında Oscar’a ve diğer birçok başka ödüle layık görüldü.

 

 

Murat Çokal bu hata tespitini şu sözlerle aktarmıştı:

“Yanlış bilgi! İlk yağlı boya animasyon film değil. Rus ekip Ernest Hemingway’in ‘Yaşlı Adam ve Deniz’ ini hiçbir yazılım kullanmadan yıllar önce yaptı.”

 

 

Yorumunuzu yazınız...