Sokak röportajında “Asgari ücretli ölsün, 25 bin TL kazanıyorum ve vergi ödemiyorum. Suriyeliyim.” sözlerini sarf eden şahsın Şanlıurfa / Viranşehir nüfusuna kayıtlı bir Türk vatandaşı olduğu ve hakkında yasal işlem başlatıldığı açıklandı

 

İstanbul’un Mecidiyeköy semtinde yapılan bir sokak röportajında döviz kurlarındaki arış ve zamlarla ilgili düşünceleri sorulan bir şahsın sözleri kamuoyunda tepkilere neden oldu.

 

Tanju Özcan: “Bu röportajı çok iyi dinleyin lütfen… Suriyeli sığınmacı çıkmış Türkiye’de her şey çok güzel diyor, iş yeri sahibi olmuş, aylık geliri 25 bin TL imiş, VERGİ ÖDEMİYORMUŞ, tek eksik ŞERİATMIŞ!!! Şimdi benim yıllardır bunları gönderme ısrarımı, bunlara niye iş yeri açma ruhsatı vermediğimi daha iyi anlayacağınızı umuyorum.”

 

İsmail Saymaz: “Bizim milyonlarca üniversiteli gencimiz iş bulamadığı için ülkesini terk ederken, bu serseri “Vergi vermiyorum. Asgari ücretliler ölsün” diyor. Tek eksiği şeriatmış. Git, İdlib’te El Kaide devletçiğinde yaşa, elinden tutan mı var. Sana bu toprakları sınırsızca açanlar utansın.”

 

Ümit Özdağ: “İzleyince kızacaksınız. Haklısınız kızmakta. Peki, değiştirmek için ne yaptınız? Yapmak istiyorsanız Zafer Partisi’ne üye olun: @zaferpartisi”

 

Jahrein: “Orospunun evladı seni. Suriye’de vatanının koruyamamış piç. Gelmiş burada vergi ödemiyorum, ayda 25.000₺ kazanıyorum, asgari ücretle çalışanlar *lsün diyor. En son da ekliyor. Türkiyede tek eksik şeriat. Bana bu orospu evladını bulun.”

 

Suriyeli olduğunu ileri süren şahıs verdiği röportajda şu ifadeleri kullanmıştı:

“Asgari ücretli ölsün. Asgari ücretle kimse çalışmıyor ki şu an. Fabrikalarda, marketlerde çalışanlar var. Asgari ücrete kendilerini mahkûm etmişler. Biraz aslında gözlerini açsalar çeşit çeşit işler var. Kendi işimin patronu oldum. Tekstil ile uğraşıyorum. Aylık 25 bin lira kazanıyorum ve vergi ödemiyorum.”

 

“O devletle ilgili bir durum, bizle ilgili bir durum yok. Biz mutluyuz yani. Türkiye’deki şu an tek eksik şeriat”

 

 

Söz konusu röportajın sosyal medya platformlarında tepkiyle paylaşılmasının ardından bazı kullanıcıların röportaj veren kişinin Suriyeli olmadığını belirttiği görüldü.

 

“Bu röportaj tamamen Suriyeliler hakkında gerçeklikten uzak bir algı oluşturmak amacıyla yapılmıştır. Kişinin aksanından Suriyeli olmadığı çok belli. Türkiye’de kurulan tüm şirketler tüzel kişilikler olarak kurucuları farketmeksizin hepsi vergi mükellefidir ve Suriye uyruklu kişiler tarafından kurulan şirketlerin vergiden muaf tutulması sistemsel olarak mümkün değildir zaten. Emniyete bilgi verildi kişinin kim olduğu ortaya çıkınca gerekli bilgilendirme yapılır. Ayrıca röportajı yapan kanal hakkında suç duyurusunda bulunacağız.”

 

 

Medyali TV adlı profil bu iddiaya şu sözlerle yanıt verdi:

“Kanalımıza ve markamıza iftira atmaktan biz de size karşı dava ile cevap vereceğiz. Konuşan kişiyi tanımıyoruz, sokakta röportaj yaptığımız yüzlerce kişiden biri ve siz bunu bizim algı oluşturmak için yaptığımızı söyleyerek kurumumuza iftira atıyorsunuz.”

 

Medyali TV, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda bahsi geçen röportaj nedeniyle savcılık tarafından işlem başlatıldığını belirtti:

“Söz konusu videoda konuşan şahıs hakkında söylediği sözler ve verdiği yalan beyanlarından dolayı savcılık tarafından işlem başlatılmıştır. Bu konuda biz de savcılığa gereken bilgileri vererek yardımcı olduk. Gerisi yüce Türk adaletinin kararıdır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

 

Röportajda kendisini Suriyeli olarak tanıtan kişinin verdiği yalan beyanlardan ötürü yargıya sevk edildiğini belirten Medyali TV’nin röportajı yapan Zeynep Koç adlı muhabiri de sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“Lütfen beni suçlamayın! Kendini Suriyeli olarak tanıtan kişi ile hiçbir bağım yoktur. Olay kurgu değildir kendini Suriyeli olarak tanıtmış olmasından ve bulunduğu beyanlardan dolayı hakkında gerekli işlemler başlatılmıştır.”

 

 

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi Suriyeli olduğunu iddia ederek, “asgari ücretli ölsün, 25 bin TL kazanıyorum ve vergi ödemiyorum” diyen şahsın, Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesi nüfusuna kayıtlı Türk vatandaşı olduğu tespit edildiğini duyurdu. Yapılan açıklamada Suriyeli olduğunu iddia ederek, “Asgari ücretli ölsün, 25 bin TL kazanıyorum ve vergi ödemiyorum” şeklinde açıklamalarda bulunan şahsın Şanlıurfa/Viranşehir nüfusuna kayıtlı Türk vatandaşı olduğu ve kendisiyle ilgili yasal süreç başlatıldığı aktarıldı.

 

Açık kaynaklar üzerinden yapılan taramada şahsın kimliği, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını sonradan alıp almadığı gibi hususlar netleştirilemedi.

 

İLAVE:

GZT, söz konusu röportajda kendini Suriyeli olarak tanıtan Şanlıurfa Viranşehir’li Abdulkadir Karaca ile bir röportaj gerçekleştirmiş.

 

“⚠️ Dezenformasyon budur! 🗣 Bu yalan röportajla bütün Türkiye’yi kandırdılar. Medyali Tv’nin 500 Lira verip Türkiye’ye Suriyeli olarak tanıttığı Şanlıurfa Viranşehir’li Abdulkadir Karaca ile Şirinevler’de karşılaştık. Sözde habercilik adı altındaki rezaleti izleyelim!”

 

 

Abdulkadir Karaca, Medyali TV’nin kendisine para karşılığı Suriyeli kisvesi içeren röportaj teklifinde bulunduğunu şu sözlerle iddia etmiş:

Soru: “Sosyal medyada sizin çok izlenen bir röportajınız vardı. Röportajın detaylarını bize anlatabilir misiniz?”

 

Abdulkadir Karaca: “Mecidiyeköy meydanında gezerken Medyali TV mikrofon uzattı bana dedi ki ‘Şöyle bir röportaj vermek ister misiniz? Ödül vereceğiz size.’ Ben de kabul ettim. Yayınlamayacağını söyledi bana. Yayınladılar fakat. Tüm Türkiye’ye rezil oldum orada. Beni Suriyeli olarak biliyorlar. Halbuki ben Şanlıurfa Viranşehirliyim. Böyle olmasını istemezdim. O gün de yani biraz nakite ihtiyacım vardı. Zor durumdaydım onun için böyle bir şeyi kabul ettim. 500 lira verdiler. ‘Kendini Suriyeli olarak tanıt.’ dediler. Ben de kabul ettim. Telefona bakıyorum orada zaten elimde telefon var. Telefona bakarak onları söyledim ben. Ben Suriyeli değilim. Bunu da söylemek istiyorum. Suriyeli değilim ben. Şanlıurfa Viranşehirli birim ben Türk vatandaşıyım. Şöyle E-Devlet’ten gösterebilirim size. Söyleyeceklerim bunlardan ibaret.”

 


Medyali TV Twitter hesabından yapılan açıklamada söz konusu şahsın yalan söylediği, polis ve savcılık tarafından yapılan incelemede şahsın kurumlarına iftira attığının kamera kayıtlarınca kanıtlandığı iddia edilmiş:

“Bu şahısın yalan söylediği kanıtlandı. Savcılık tarafından kamera kayıtları incelendi ve şahitler dinlendi. Muhabirimiz gerekli delilleri savcılığa aktardı. Bu şahıs ise hiç bir delil gösteremedi. Kendi uydurduğu yalan başına bela olunca bize iftira atmaya çalıştı. +

Bu yalanı sürdüren herkesten teker teker davacı olacağız, şirketimize ve markamızın itibarına leke sürmek isteyenlerle yargı önünde hesaplaşacağız.

Asıl dezenformasyon yapanlar, yalan söylediği savcılık tarafından kanıtlanmış olan bu şahsın sözlerine itibar edip, bize iftira atmaya çalışanlardır. Attığınız iftiranın bedelini yargı önünde ödeyeceksiniz.”

 

 

Medyali TV kurucusu Ali Koyuncu, adı geçen şahsın yalan söylediğini şu sözlerle ileri sürdü:

 

“Ben, Medyali Tv’nin sahibiyim, bu şahıs yalan söylüyor! Savcılık ve polis tarafından inceleme yapıldı ve şahsın söylediklerinin yalan olduğu ortaya çıktı. Kamera kayıtları ve olay yerindeki şahitler dinlendi. Muhabirimiz gerekli delilleri savcılığa aktardı. Bu şahıs ise hiç bir delil gösteremedi. Kendi uydurduğu yalan başına bela olunca bize iftira atmaya çalıştı. Bu yalanı sürdüren herkesten teker teker davacı olacağız, şirketimize ve markamızın itibarına leke sürmek isteyenlerle yargı önünde hesaplaşacağız.”

 

 

“Asıl siz şu anda yalan söylen bir adamın sözlerine itibar ederek bize iftira atıyorsunuz! Adamın yalan söylediği kamera kayıtlarından ve çevredeki esnafın şahitliğinden sonra ortaya çıktı! Adam iftira attı ve şu anda mahkemesi devam ediyor.”

 

 

Bahsi geçen röportajı yapan Zeynep Koç adlı muhabir de ilgili şahsın iddiasını tekzip etti:

 

İLAVE: Sosyal medyada ‘Asgari ücretliler ölsün’ diyen şahıs, hırsızlık yaparken yakalanmasının ardından çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmış.

 

Yorumunuzu yazınız...