Videoda Türkiye’de lokanta işleten bir Suriyelinin Türk işçi çalıştırmama sebebini yabancı çalıştırmıyoruz sözleriyle açıkladığı iddiası doğru değil

 

 

Sakallı bir erkeğin Arap aksanıyla Türkçe “Türk Vatandaşı, gelmiş benim lokantama iş istiyor. Bana iş ver diyor. Ben de ona yabancı çalıştırmıyorum kusura bakma dedim. Sonra bana kızıyor. Neden bana kızıyor? ben yabancı işçi çalıştırmak istemiyorum.” ifadelerini kullandığı görüntü şu şekilde:

 


 

Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı tiyatro sanatçısına ait video ilk dolaşıma sokulduğu günlerde bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından tepkiyle karşılandı.

 

Örneğin Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan videoyu “Ulan zibidi Suriyeli, bir de utanmadan dalga geçiyor. Senin gibi yaratıkları, ülkemize davet edenlere yazıklar olsun. İşte tam da bunlar yaşanmasın diye, Bolu’da hiçbir sığınmacıya iş yeri ruhsatı vermedim. Bu işyeri derhal tespit edilip, ilgili belediye tarafından mühürlenmelidir.” ifadeleriyle paylaştı.

 


 

 

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği, video paylaşımını “yalan ve provokatif” olarak niteleyip tiyatro oyuncusu Ozan Arif Demirtaş hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

2023 yılı Ağustos ayında dolaşıma girdiği dönemde gerçek mahiyetini aktardığımız video 2024 yılı Temmuz ayında troll hesaplarca yeniden servis edildi.

 

 

(@ALKIMwrite): “Türkiye’de lokanta işleten bir Suriyeli Türk işçi çalıştırmama sebebini böyle açıkladı Yabancı çalıştırmıyoruz”

 

suriyeli-turk-isci-calistirmama

 

 

Söz konusu videoda Türkiye’de lokanta işleten bir Suriyeli sığınmacının Türk işçi çalıştırmama sebebini “yabancı çalıştırmıyoruz” cümlesiyle açıkladığı iddiası doğru değil.

Sosyal medyada paylaşılan görüntüdeki şahıs ne Suriyeli sığınmacı ne de lokanta işletmecisi.

Suriyeli lokantacı taklidi yaparak çektiği videoda “Türkler gelip çalışmak istiyor. Ben de onlara diyorum ki, ben yabancı çalıştırmıyorum.” ifadelerini kullanan kişi tiyatrocu Ozan Arif Demirtaş.

 

 

 

 

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından görüntüyle ilgili yapılan açıklamada “Türkiye’ye sığınan bir Suriyeli: Türkler gelip lokantamda çalışmak için iş istiyor. Ben de onlara diyorum ki, ‘Ben yabancı çalıştırmıyorum’ ‘ iddiasıyla paylaşılan görüntülerdeki şahıs, O.A.D. isimli tiyatro oyuncusu bir Türk vatandaşıdır.” ifadelerine yer verildi.

Hazırladığı içeriğin gerçek sanılıp kamuoyunun tepkisini çekmesinin ardından Demirtaş, savcılık talimatıyla polis tarafından gözaltına alındı.

Tiyatrocu Ozan Arif Demirtaş konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Ben doğma büyüme Türk’üm. Mesleki anlamda mizah amaçlı ürettiğim içerik farklı amaçlara hizmet etmek için kullanılmış. Eğlence amaçlı çektiğim videonun, kullandığım mizah etiketlerinden ve bağlamdan koparılarak kullanılmasından ötürü oldukça üzgünüm.” sözlerini sarf etti.

 

Yorumunuzu yazınız...