Fotoğraftaki Sakallı Yabancı Uyruklu Şahsın Kendisine Verilen Elinde Tuttuğu Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartıyla Vatandaşlık Aldığı İddiası Doğru Değil

“AKP 2023 Seçimlerine hazırlanırken” notuyla paylaşılan fotoğrafa “Berkecan Erdoğan” isimli Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı montajlanmış.

Yanlış İddia

 

Orta Doğu ülkelerinden ülkemize sığınan yabancı uyruklu bir şahsa Berkecan Erdoğan isimli, 10.11.1978 doğum tarihli Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı düzenlenerek vatandaşlık verildiği iddiasıyla / sanılarak aşağıdaki görselin sosyal medyada paylaşıldığı görülüyor.

 

erdogan-berkecan-montaj

 

Hatalı aktarım içeren paylaşım örnekleri:

 

“AKP 2023 Seçimlerine hazırlanırken”

 

kimlik karti montaj

 

“Kim bu İşid Kılıklı adam hem Türk vatnadaşı yapılıyor hem ismi değiştiriliyor. Bu konuda muhalefet neden sessiz bu isim değişlikiğine. Seçimde milyonlarcası oy kullanırsa ki amaç o kafanızı taşa vursanızda boş. 2.5 milyon mühürsüz oy olayı gibi.”

 

isid-kilikli-adam-turk-vatandasi-yapiliyor

 

Bahse konu fotoğraf dijital müdahale içeriyor.

Görseldeki Pakistan kimliği yerine Türkiye Cumhuriyeti kimliği montajlanmış.

Fotoğrafta görülen şahıs Abdul Razzaq adlı Pakistan vatandaşı.

 

amanullah ali

 

Abdul Razzaq’ın elinde tuttuğu kimlik ise kardeşi Amanatullah Ali’ye ait (Irak’ın işgali esnasında İngiliz kuvvetlerce yakalanarak ABD güçlerine devredilen Amanatullah Ali 10 yıl sonra 2014’te herhangi bir suçlama olmaksızın salınmış).

 

Amanatullah-Ali-pakistan

 

A12Z34567 seri nolu kimlik kartı görseli, konuya ilişkin haberlerde yeni çipli kimlik kartları için örnek olarak kullanılmaktaydı.

 

yeni kimlik karti

 

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, şimdiye kadar vatandaşlık alan Suriyeli sığınmacıların sayısının yaklaşık 1,5 milyon olduğunu öne sürmüştü. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise (18 Ağustos 2022 günü katıldığı TV yayınında) Türkiye’de 3 milyon 650 bin Suriyeli sığınmacı olduğunu, bunların 120 bininin seçimlerde oy kullanacağını, (211.908 Suriye uyruklu, 104.976 Ahıska Türkü, 7.001 Çin (Doğu Türkistan) uyruklu ve 39.294 Afganistan uyruklu olmak üzere) toplam 363.179 kişiye vatandaşlık verildiğini söylemişti.

Benzer görsellerin izini tersine görsel arama yoluyla araştırabilirsiniz.

1 Yorum

Yorumunuzu yazınız...