İstanbul Bebek Sahilinde Cinsel İlişkiye Giren Şahsın Sonradan Türk Vatandaşlığına Geçen Pakistanlı Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

31 Mayıs 2022 günü ülkemiz açısından bir diğer yoğun gündemli gün oldu.

Günün en ilginç haberi, İstanbul Bebek sahilinde halkın içinde cinsel ilişkiye giren şahıslarla ilgili oldu.

Bazı haber girişimleri ve sosyal medya profilleri, Bebek sahilinde cinsel ilişkiye giren şahısların önce yabancı uyruklu olduğunu ileri sürdü. İlerleyen zamanla birlikte bazıları, cinsel ilişkiye giren Ö.K. isimli erkeğin sonradan Türk vatandaşlığına geçen Pakistanlı biri olduğunu iddia etti.

Haber, Aykırı, Türkiye Gündemi, Trajikomik News, Muhbir, Zafer Medya, Mülteci Haberleri, BPT Haber, Pusholder, TamgaTürk, Türk Başkan, Hande Karacasu gibi sosyal medya hesaplarının bu yöndeki paylaşımının yoğun etkileşim aldığı görüldü.

 

bebek-sahilinde-cinsel-iliskiye-giren-yabanci-iddiasi
Görsel: Halid Abdo

 

istanbul-bebek-sahili-yabanci-uyruklu

 

istanbul-bogazinda-bir-kadin-ile-cinsel-iliskiye

 

sahilde-herkesin-icinde-cinsel-iliskiye-girdi

 

Bebek sahilinde cinsel ilişkiye giren Ö.K.’nın Çorum Sungurlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğu, C.M.T.’nin ise aklî dengesini yitirmiş yabancı uyruklu bir şahıs olduğu anlaşıldı.

İstanbul Valiliği, Bebek sahilinde yabancıların yetişkinler için film çektiği iddiasıyla paylaşılan görüntü hakkında yaptığı açıklamada “hayasızca hareket” suçundan adli soruşturma başlatıldığını duyurdu.

İlgili basın açıklaması metni şu şekildeydi:

BASIN AÇIKLAMASI (2022-40)
30 Mayıs 2022 Pazartesi günü Beşiktaş ilçemiz Bebek sahilinde Ö.K ve C.M.T adlı şahısların halka açık alanda alenen hayasızca harekette bulundukları tespit edilmiştir.
Güvenlik güçlerimizce yakalanan şahıslar hakkında “Hayasızca Hareket” suçundan adli soruşturma başlatılmıştır.
Yapılan incelemede, şüpheli Ö.K.’nın aralarında ‘Uyuşturucu kullanmak, çocuk istismarı, görevli memura mukavemet’ gibi suçlardan (11);
Şüpheli C.M.T.’nın ise ‘Hayasızca Hareket, Kasten Yaralama’ suçlarından (8) kaydı bulunduğu anlaşılmıştır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 31.05.2022 – Saat: 13.45

 

bebek sahili cinsel iliski basin aciklamasi

Gözaltına alınan ve emniyetteki işlemlerin ardından İstanbul Adalet Sarayı’na sevkedilen sanıklardan Ö.K. tutuklanırken, aklî dengesinin yerinde olmadığı anlaşılan C.M.T. Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gözlem altına alınmıştı.

C.M.T.’nin “biz dans ediyorduk” dediği, Ö.K.’nın ise suçlamayı kabul ettiği basına yansımıştı.

Tutuklanan Ö.K.’nın ifade sorgu zaptında “Çorum Sungurlu doğumlu” olduğu bilgisi yer almaktaydı.

 

bebek sahili cinsel iliski ifadesi

bebek sahili cinsel iliski ifadesi

 

Ö.K.’nın basına yansıyan fotoğraflarında kolunda “canım anam” yazılı dövmenin bulunduğu görülüyor.

 

ozgur k corum

 

canim anam dovme

 

Bebek sahilindeki skandal görüntünün sorumlusu şahsın Çorum Sungurlu doğumlu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunun anlaşılmasının akabinde Ö.K.’ya sonradan vatandaşlık verildiği iddiası dolaşıma sokuldu.

 

Trajikomik News & Haber:

 

“Bebek sahilde cinsel ilişki yaşarken görüntülenen ve “Türk oldukları haberi servis edilen” kişilerden C.M.T adlı kadının adının Carmen Maria T. olduğu, Özgür adlı erkeğinse sonrada Türk vatandaşlığına geçen bir Pakistanlı olduğu ortaya çıktı.”

 

sonradan-turk-vatandasligina-gecen-pakistanli

 

sonradan-turk-vatandasligina-gecen-pakistanli-iddiasi

 

Bebek sahilinde bir kadınla cinsel ilişkiye giren Özgür K.’nın sonradan Türkiye vatandaşlığı almış bir Pakistanlı olduğu iddiası, kullanıcı adı “Ozgur K.” olan “ozgur153” uzantılı ve Pakistanlı bir kişi tarafından kullanıldığı anlaşılan bir Twitter hesabına dayanıyordu. Pakistan siyaseti ile ilgili paylaşımlarda bulunan ve Bebek’teki hadise nedeniyle tutuklanan kişi olduğuna dair herhangi bir delil bulunmayan profil, sosyal medyada gündeme gelmesinin ardından kapandı (Söz konusu Twitter hesabı ile ilgili Serbestiyet‘in incelemesine göz atabilirsiniz).

 

ozgurk ozgur153

 

(Vatandaşlık verilen Suriyeli sığınmacı sayısındaki artışın etkisiyle) Kamuoyunun tepkisini çeken hadiselerin ana karakteri kişilerin yabancı uyruklu olduğu iddiasının mesnetsiz şekilde hemen dolaşıma girmesi alışkanlık hâlini aldı. Söz konusu kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunun anlaşılmasıyla yeni trend, ilgili şahısların sonradan vatandaşlık elde etmiş oldukları kurgusuna evrildi.

 

Brahatma (@brbrszdmr)
“Bebek sahili görüntülerinde ki şahısları emniyet mensubu bir arkadaşımdan doğrulattım. Erkek olan Türk vatandaşlığı verilmiş bir İT! Kadında Türk değil. Türk bunlar diye algı yapan hesaplara itibar etmeyin. İki İT sokak ortasında çiftleşmiş. Hepsi bu!”

 

bebek-sahili-goruntulerinde-turk-degil-iddiasi

 

Bu durum, “kaç aydır Türk?” ya da “ne zamandır Türk?” sorusuyla da örneklenebilir.

 

kac aydir turk

 

Habertürk yazarı Sevilay Yılman “Bebek’teki ahlaksızlıkla provokasyon mu yapılmaya çalışıldı?” başlıklı yazısında, Bebek sahildeki +18 görüntünün “Suriyelilerin son rezaleti! Yazın bunu!” notuyla kendisine de servis edildiğine değinmişti:

“Dün İstanbul Bebek’te yaşanmış olan rezaletten herhalde haberiniz vardır.

Benim henüz o görüntüler sosyal medyaya düşmeden önce haberim oldu.

İki video da aynı anda gönderildi tarafıma.

Ve şu ibareyle; “İşte Suriyelilerin son rezaleti! Güpegündüz herkesin içinde seks yapıyorlar ve bir diğeri de anadan üryan güneşleniyor! Neler oluyor bu ülkede!”

İnanamadım tabii izlediklerim karşısında.

Ben daha, “Mizansen mi acaba? Nasıl olur böyle bir şey?” diye düşünürken yarım saat sonra görüntüler sosyal medyaya düştü.

Ve çok kısa bir zaman içerisinde viral oldu.

Sanırım birçok kişiye eş zamanlı yollandı o görüntüler.

Ve takipçisi yüksek bazı sosyal medya kullanıcıları handikapa düşüp, görüntülerin sığınmacılara, Suriyelilere ait olduğu bilgisini paylaştı.”

 

Kapak görseli: Sondakika.com

2 Yorumlar

  1. Ayşe Yıldırım Reply

    vallahi insanların mülteci sanmaları çok normal ne kadar pislik varsa içimize soktukları o mültecilerden çıkıyor türk halkı da sütten çıkma ak kaşık değil ama böyle iddiaların çıkması çok normal bırakın alışkanlık haline getirilsin..

    • Yalanın, dezenformasyonun alışkanlık haline gelmesi sizin için normalse bi ruh doktoruna görünün.

Yorumunuzu yazınız...