Anasayfa » Tüm Yazılar » Ferrari’sine LPG Taktırmak İsteyen Türk

Ferrari’sine LPG Taktırmak İsteyen Türk

malumatfurusorg
ferrari tamir

 

Malumatfurus.org’da genellikle aslı astarı olmayan kurgu hikâyelere, şehir efsanelerine, yanlış iddialara değiniyoruz. Bazen de, “kurgu” olduğundan şüphelenerek araştırmaya başlayıp “gerçek” olduğunu keşfettiğimiz vakalarla karşılaşabiliyoruz. “Ferrari’ye tüp taktıran Türk” iddiası da bunlardan biri.

Satın aldığı Ferrari’ye LPG taktırmak istemesinin akabinde firmanın aracı geri aldığı anlatısı genellikle gerçeği yansıtmayan bir hikâye olarak niteleniyor.

Son dönemden yoğun etkileşim alan bir paylaşımla örnekleyecek olursak:

 

“Herkesin bildiği kolpa hikayeler dizisi başlatıyorum aklıma geldikçe eklicem. Ferrari araca tüp taktırmak isteyen adamın elinden arabayı almış..”

 

ferrari-araca-tup-taktirmak-isteyen-adamin

 

Belçika’da bir Türk işadamının 145 bin Avroluk Ferrari’sine LPG taktırmak isteyince Ferrari yöneticilerini şaşkına çevirdiği aktarımı 2004 yılında basına yansımıştı.

Bu aktarımın kaynağı, Sabah gazetesinde 18 Temmuz 2004 tarihinde yayımlanan Fikret Aydemir imzasını taşıyan “Ferrari’de Türk krizi” başlıklı habere dayanıyor.

Fikret Aydemir’in Belçika’da Ferrari yetkilileriyle vakayı teyit ettiğini belirttiği söz konusu haber metni şu şekildeydi:

 

“Ferrari’de Türk krizi

Belçika’da bir Türk işadamı Ferrari’sine LPG taktırmak istedi. Şirket 145 bin Euro’luk arabayı derhal elinden aldı

 

Ferrari, Ferrari olalı böyle zulüm görmedi! Belçika’daki Türk işadamı Uğur C. 145 bin Euro’ya (250 milyar TL) satın aldığı Ferrari’sine “Çok benzin yakıyor” diyerek LPG (otogaz) taktırmak istedi.

Türk Tamirciler LPG’yi Takamadı!
LPG tesisatını bir türlü takamayan Türk oto tamircileri, İtalyan devinin Brüksel temsilcisinden yardım isteyince olay patlak verdi. Şok geçiren Ferrari yetkilileri hemen Uğur C.’nin evine gitti.

 

Ferrari: İlk Kez Başımıza Geliyor
El koydukları otomobilin bedelini Uğur C.’ye geri ödeyen Ferrari’ciler “İlk kez böyle bir şey yaşadık. LPG’ye izin verseydik şirketin prestijini sarsardık” diye konuştu.

***

Ferrari Ferrari olalı böyle olay görmedi!

 

Belçika’da yaşayan Türk tekstilci, çok benzin tüketiyor diye Ferrari’sine LPG taktırmaya kalkıştı. Durumu tamirciden öğrenen Ferrari, parasını ödeyip aracı geri aldı!.

 

Dünyanın en lüks otomobillerinden biri olan Ferrari, sayısız ülkede satılıyor. Firmanın müşteri profili belli. Lüks otomobile girdiği için fiyatları Türkiye’de özellikle yüksek. Her parayı veren de Ferrari sahibi olamıyor. İşte böyle sıkı “satış kuralları” arasında İtalya’nın dünyada bilinen bir numaralı markası Ferrari, inanılmaz ama gerçek türünden bir olay yaşadı. Olayın kahramanı bir Türk. Geçtiği yer de Belçika. Bu ülkede yaşayan ve tekstil işiyle uğraşan Uğur C., iyi para kazanmaya başlayınca kendisine bir Ferrari satın aldı. İkinci el, 10 yaşında bir Ferrari Testarossa… Ancak bir süre sonra pişman oldu. Çünkü kırmızı, alev gibi otomobili çok fazla benzin tüketiyordu. Türk işadamının da aklına, anavatanından esinlendiği bir fikir geldi. Ferrarisine LPG yani otogaz taktıracaktı. Soluğu hemen bir oto tamircisinde aldı. Gent kentindeki tamirci, yakın bir Türk arkadaşıydı. Aracı inceledikten sonra tamirci Türk LPG tankını nereye takacağını bulamadı. Bunun üzerine Belçika’daki Ferrari merkezini aradı. Duyduklarına inanamayan yetkililer, “Siz aracı teslim alın. Biz hemen geliyoruz” dedi. Ve yetkililer hemen aynı gün soluğu söz konusu tamircide aldı. Böyle bir olayı ne duyduklarını, ne de gördüklerini söyleyen Ferrari yetkilileri, bu olayın şirket prensiplerine temelden ayrıkı olduğunu söyledi. Şirket yetkilerine dayanarak da Türk işadamı Uğur C’nin ödediği 145 bin euro’yu vererek Ferrari’yi geri aldı!

 

TANKI TAKAMAYINCA…
Satış mukavalesi iptal edilen evli ve üç çocuk babası Türk işadamı, müthiş fikrinden bir gün sonra otomobilsiz kaldı. Konuyla ilgili görüştüğümüz işadamı, iş bağlantıları ve Belçika’daki çevresini riske atmamak için fotoğrafını çektirmek istemedi.

 

“İLK KEZ YAŞADIK”
Biz de Belçika’daki Ferrari yetkilileriyle görüşmeye gittik. Olayı doğrulayan Ferrari-Belgium Francorchamps Satış Müdürü Roger Van Peteghem da LPG takılmasına müsade etmeleri halinde markalarına prestij açısından büyük zarar geleceğini söyledi. Van Peteghem, “Belçika piyasasında 47 adet Ferrari var. Ferrari sahipleri bellidir. Müşterilerimiz hakkında bilgi veremeyiz. Müşteriler arasında ayrım yapmayız. Ancak Ferrari’ye özellikle manevi yönden zarar verecek durumlara kesinlikle izin vermeyiz. İlk defa böyle bir tecrübe yaşadık. Bu tecrübeden sonra şimdi çok daha dikkatli davranıyoruz” dedi.”

 

ferrariye tup taktiran turk

 

Aydemir’e ulaşarak haberini teyit ettirdik.

Haberin detaylarını üzerinden 18 yıl geçtikten sonra Ferrari yetkililerinden doğrulamak ne yazık ki mümkün olmadı.

 

Bu yazılara da göz atabilirsiniz

Yorum bırak