Videoda Görülen İstanbul Emniyet’in Emrine Verilen Otomobillerin Dilan Polat – Engin Polat Çiftine Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Komançero Çetesi’nden ele geçirilen ve aralarında Porsche, Ferrari ve Bentley marka lüks araçların bulunduğu arabalar giydirme yapılarak polis aracı haline getirilmiş.

 

 

Kara para aklama soruşturması kapsamında tutuklanan Dilan ve Engin Polat çifti, gündemde kalmaya devam ederken haklarında bazı asılsız iddiaların da servis edildiğine şahit oluyoruz.

 

Geçtiğimiz günlerde Engin Polat’ın anneannesi Zehra Yılmaz’ın gözaltına alındığı anları yansıttığı iddiasıyla eski tarihli ve ilintisiz bir video dolaşıma sokulduğuna değinmiştik.

 

Engin Polat’ın Anneannesi Zehra Yılmaz’ın Kelepçelenerek Gözaltına Alındığı Ana Ait Olduğu Sanılan Yaşlı Kadına Kelepçe Takıldığı Görülen Kurgu Video

 

21 Aralık 2023 günü ise Dilan Polat-Engin Polat çiftine ait lüks otomobillerin İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne verildiği iddiasıyla bir video dolaşıma sokuldu.

 

Emniyete devredilen Dilan ve Engin Polat çiftinin el konulan lüks araçların görüntülendiği iddiasıyla paylaşılan video şöyle:

 

 

 

Dilan ve Engin Polat’ın el konulan lüks araçların İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü emrine verildiği iddiasıyla bahsi geçen videoyu kullanan paylaşımlardan örnekler şöyle sunulabilir:

 

Atv Haber (@AtvHaberTurkiye): “Milyonluk polis arabaları Polat’ın araçları polis arabası oldu #atvHaber #polis #DilanPolat”

 

Haber Gazete (@habergazetecom):

“Kara para aklama suçundan tutuklu Dilan Polat ve Engin Polat’ın araçları Trafik Denetleme Şube müdürlüğü emrine verildi. #dilanpolat”

 

 

Record Haber (@recordhaber):

” Kara para aklama suçundan tutuklanan Dilan Polat-Engin Polat çiftine ait lüks otomobiller İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne verildi.”

 

BPT (@bpthaber):

“Dilan Polat ve Engin Polat’ın 30 lüks arabası İstanbul Emniyet envanterine girdi. Polis arabası oldu. (ATV)”

 

Turhan Bozkurt (@TurhanBozkurTV):

“️‍♂️ “Kara para aklama” suçundan tutuklu Dilan-Engin Polat çiftine ait lüks otomobiller İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü emrine verildi. Mahkeme kararı olmadan mümkün mü?”

 

Paylaşılan videoda görülen, İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü emrine verildiği ileri sürülen lüks araçlar Dilan – Engin Polat çiftine ait değil.

 

Dilan Polat ile eşi Engin Pola hakkında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan kara para aklama, vergi kaçırma gibi suçlamaları içeren soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonda 13 araç da ele geçirildi.

Ferrari 296 GTB, Porsche Panamera, Mercedes G Serisi, Mercedes E Serisi, Mercedes Vito VIP minibüs, Ford Focus, Volkswagen Golf, Fiat Egea, Honda Civic, 2 adet Dacia Sandero, Renault Clio ve Audi A3 marka otomobiller İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne ait Vatan Caddesi’ndeki yerleşkede sergilendi.

 

 

dilan-engin-polat-luks-araclar

 

Dilan Polat davasında yeni bir gelişme yaşanmış ya da lüks otomobilleri hakkında mahkeme tarafından müsadere kararı alınmış değil.

Kara para aklama suçundan tutuklu Dilan ve Engin Polat’ın göz altına alındıklarında el konulan araçların mahkeme kararıyla İstanbul Emniyeti’ne devredildiğine dair basına yansıyan muteber bir aktarım bulunmuyor.

 

Videoda görülen araçların Polat çiftinin el konulan otomobilleriyle örtüşmediği anlaşılıyor.

 

“Dilan ve Engin Polat’ın araçları artık Trafik Şubede” ifadelerini taşıyan söz konusu videoda çok sayıda (34 A 54804 plakalı)  Mercedes, Maserati ve (34 A 54816 plakalı) Bentley marka beyaz renkli lüks otomobilin üzerinde emniyet amblemi ve “Trafik Polisi” yazısının bulunduğu görülüyor.

 

Videonun üzerindeki “asayişmelek” yazısını ve logoyu taradığımızda karşımıza “Aydın’ın tek kadın asayiş muhabiri” olduğunu ileri süren Asayiş Melek müstear isimli sosyal medya hesabı çıkıyor.

Instagram ve Youtube hesapları üzerinde yaptığımız taramada Dilan ve Engin Polat’a ait lüks otomobillerin emniyete devrolunduğu iddiasını içeren videoyu göremedik.

Asayiş Melek mahlaslı muhabir sosyal medya hesabı üzerinden verdiği yanıtta, dolaşıma soktuğu videodaki aktarımın gerçeği yansıtmadığını, görülen lüks araçların Dilan Polat ve Engin Polat çiftine ait olmadığını, bir yanlış anlaşılma olduğunu, bu nedenle paylaştığı videoyu sosyal medya hesaplarında arşive aldığını, ancak yine de görüntünün yaygınlık kazandığını, videodaki araçların başka bir suç örgütüne ait olduğunu, emniyet yetkililerinin el konulan araçların hangi suç örgütüne ait olduğunu açıklamak istemediğini söyledi.

 

İLAVE: Bahsi geçen profil 22 Aralık 2023 günü aynı görüntüyü üzerine “Suç örgütüne ait araçlar artık böyle” yazarak “Bir suç örgütüne ait araçların kamulaştırılıp Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü hizmetine verildiği iddia ediliyor.” ifadeleriyle paylaştı.

 

Sabah gazetesinde 23 Aralık 2023 günü yayımlanan haberde ise İstanbul Emniyeti’ne bağlı Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü polislerinin Comanchero (Komançero) çetesine düzenlediği operasyonda ele geçirilen ve aralarında Porsche, Ferrari ve Bentley gibi lüks markaların bulunduğu otomobillerin giydirme yapılarak polis aracı haline getirildiği, lüks araçların artık emniyetin hizmetinde kullanılacağı aktarıldı.

 

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da mahkeme kararıyla emniyete devredilen araçları sosyal medya hesaplarında şu ifadelerle paylaştı.

 

“Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren bizden hep şu sözü duydunuz: Türkiye’nin Huzuru…

İstanbul Emniyet Müdürlüğümüzün organize suç örgütlerine karşı gerçekleştirdiği başarılı operasyonlar sonucu 23 araç ele geçirilmişti. Mahkeme kararınca da bu araçlar emniyetimize verildi.

Artık bundan böyle bu araçlar, suç örgütlerinin değil; polisimizin emrinde, Milletimizin hizmetinde olacaktır!

Ülkemizin huzuru için canla başla çalışan kahraman polislerimizin her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.   Birliğimiz, beraberliğimiz ve huzurumuz daim olsun.”

 

 

İLAVE 2: İstanbul Emniyeti’nin çeşitli lokasyonlarda sergilemeye başladığı lüks araçların Dilan – Engin Polat çiftine ait olduğu ileri sürüldü. Ayasofya Camii önünde halka sergilenen Ferrari marka aracın Dilan Polat – Engin Polat çiftinin kırmızı Ferrari’sinin giydirilmiş hâli olduğu iddia edildi.

 

Metropol Haber (@metropolmedya_): “Dilan Polat – Engin Polat çiftinin kırmızı Ferrarisi’nin Emniyet Güçlerindeki Yeni Hali:”

 

dilan-polatin-ferrarisi-emniyete-verildi-iddiasi

Halbuki 2 araç aynı değil. Ferrari modelleri arasındaki fark idrak edilememiş.

 

dilan-polatin-ferrarisi-emniyet-iddiasi

 

Yorumunuzu yazınız...