Videoda Elleri Önden Kelepçeli Şekilde Polis Eşliğinde Merdivenlerden İnerken Görüntülenen Yaşlı Kadının Hakkında Başlatılan Kara Para Aklama Soruşturması Kapsamında Gözaltına Alınan Engin Polat’ın Anneannesi Zehra Yılmaz Olduğu İddiası Doğru Değil

Paylaşılan video 2021 yılında mizah amacıyla kurgulanmış.

Yanlış İddia

 

Haklarında “kara para aklama” soruşturması başlatılan sosyal medya fenomeni ve güzellik merkezleri sahibi Dilan Polat ile eşi Engin Polat gözaltına alındı. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından yapılan inceleme sonrası Dilan Polat ve Engin Polat’ın mal varlıklarına el konuldu. MASAK ön raporuyla birlikte Polat çiftinin birinci derece yakınlarının hesaplarına tasfiye halinde olan üç şirketten sözde ticaret yapılmış gibi gösterilerek sahte fatura kestiği bildirildi. Engin Polat’ın 76 yaşındaki anneannesi Zehra Yılmaz adına 4 ayrı şirket kurulduğunun ortaya çıktığı basına yansıdı. Gözaltına alınan Zehra Yılmaz sağlık sorunları nedeniyle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Bu süreçte, Engin Polat’ın anneannesi Zehra Yılmaz’ın gözaltına alındığı anları yansıttığı iddiasıyla eski tarihli ve ilintisiz bir video dolaşıma sokuldu.

 

engin-polatin-anneannesi-sanilan

 

Yaşlı bir kadının elleri önden kelepçelenerek gözaltına alındığı anı yansıttığı sanılan video şu şekilde:

 


Yaşlı kadının kelepçelenerek gözaltına alındığı sanılan videoyu Engin Polat’ın anneannesine ait olduğu iddiasıyla sunan aktarım örneği şöyle sunulabilir:

 

Sıfır Bir Medya (@sifir1medya) & Haberstarı: “Engin Polat’ın 76 yaşındaki anneannesi Zehra Yılmaz adına 4 ayrı şirket kurulduğu ortaya çıktı. Zehra Yılmaz sağlık sorunları nedeniyle tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. #dilanpolat #EnginPolat #Sıladoğu”

 

engin-polatin-anneannesi-iddiasi

 

Yaşlı kadının elleri kelepçeli şekilde gözaltına alındığı iddiasına sosyal medya kullanıcılarının bazıları tepki gösterdi bazıları Engin ve Dilan Polat çiftini suçladı.

 

Yüksel Odabaşı (@yukselodabasi): “Nasıl bir para söz konusuysa artık..? Şu kadıncağızı bu yaşta bu hallere de düşürdünüz ya, size zerre acıyan namerttir..!”

 

Rabia Çetin (@cetinrabiaaa): “Hayırsız torun örneği tam olarak bu teyzenin yaşadığı”

 

Ancak, sanılanın aksine paylaşılan video 2021 yılında mizah amacıyla kurgulanmış.

Videoda elleri önden kelepçeli şekilde polis önlüklü bir şahıs eskortunda merdivenlerden indirilirken görülen kadın Engin Polat’ın anneannesi Zehra Yılmaz değil. 

 

 

Yaşlı kadının ellerinin önden kelepçelendiği görülen video 2021 yılında “ellerine kelepçe vuran polisler bile ona hayrandı” sloganı eklenerek paylaşılmıştı.

 

Söz konusu video “Z kuşağı çalınan gelecekleri yüzünden x kuşağını tutuklamış” gibi ifadelerle mizah amaçlı paylaşılmış.

 

 

2023 yılında ise Kürt kökenli yaşlı kadına polisin uygunsuz muamelesini yansıttığı iddiasıyla kullanılmış.

 

 

Videonun kaynağı “burakcomen0101” uzantılı “Burak Çömen” adlı profilin 20 Şubat 2021 tarihli TikTok paylaşımı.

 

@burakcomen0101 Arkadaşlar Anneannem tutuklandı. #ellerinekelepçevuranpolisler #tiktok #benionecikar #kesfetteyizz ♬ orijinal ses – Bünyamin Ertekin

 

Bahsi geçen video 20 Şubat 2021 tarihinde TikTok’ta “Arkadaşlar Anneannem tutuklandı. #ellerinekelepçevuranpolisler #tiktok #benionecikar #kesfetteyizz” açıklamasıyla paylaşılmış.

Gelen yorumlara verilen yanıtta “içeriğin kurgu olduğu” belirtilmiş.

 

yasli-kadina-kelepce

 

Mizahî video, Burak Çömen adlı “burakcomen2920” uzantılı Youtube hesabında ise 3 Mayıs 2021 günü “amaç mizah” açıklamasıyla paylaşılmış.

 

 

Polis yelekli şahsın ve yaşlı kadının maske takıyor olması da videonun koronavirüs salgınının etkisinin yoğun şekilde hissedildiği dönemde kaydedildiğinin bir emaresi.

 

Yorumunuzu yazınız...