Çinli Futbolcu Tian Ming’e Atfedilen “Korona Virüs Avrupa’da Hâlâ Atlatılamadığı İçin Tekrar Çin’e Bulaştırmaları Söz Konusu. Avrupalılardan Rica Ediyorum Lütfen Çin’e Gelip Bize Bulaştırmayın” Sözü Parodi Profil Uydurması

Yanlış İddia

 

Koronavirüs salgınının (Covid-19) tüm dünyaya yayılmasına yol açtığı düşüncesiyle Çin Halk Cumhuriyeti’ne kin besleyen kişi sayısı bir hayli fazla. Özellikle son günlerde Çin’den basına yansıyan futbol maçı izlemek için tribünleri maskesiz Çinlilerle dolu stadyum manzaraları sosyal medyada büyük tepki çekmişti.

Bu tepkinin bir yansımasını, Çinli futbolcu Tian Ming’e atfedilen (“uydurma”) sözleri içeren paylaşımlarda gördük.

Öncelikle Tian Ming‘in kim olduğunu aktaralım. Tian Ming, WH Zall adlı ÇHC Süper Liginde forma giyen 1995 doğumlu sağ bek mevkisinde oynayan bir futbolcu. Tian Ming, koronavirüs salgınının ilk merkezi olan Wuhan eyaletinin Hubei kentinde dünyaya gelmiş.

 

tian ming
Tian Ming

 

Tian Ming’e izafe edilerek sosyal medyada tepki ile paylaşılan ifadeler şu şekilde:

“Wuhan Zall futbolcusu Tian Ming: “Sonunda seyircimize kavuştuk ama Korona Virüs Avrupa’da hala atlatılamadığı için tekrar Çin’e bulaştırmaları söz konusu. Avrupalılardan rica ediyorum lütfen Çin’e gelip bize bulaştırmayın.””

 

Bu sözlere tepki gösteren paylaşımlardan bazı örnekler sunacak olursak:

 

çinli futbolcu koronavirüs bulaştırmayın

 

çinli futbolcu koronavirüs bulaştırmayın

 

tian ming koronavirüs bulaştırmayın

 

tian ming koronavirüs bulaştırmayın

 

Ancak bahse konu sözler Wuhan Zall takımında forma giyen Tian Ming’e ait değil.

Tian Ming’e atfedilen sözlerin kaynağı, DE FUTBOL adlı “defutbolsports” uzantılı parodi hesap. DE FUTBOL adlı hesabın 22 Kasım 2020 tarihli paylaşımı öncesinde bahse konu ifadelerin bir izine rastlanamıyor.

 

tian ming koronavirüs

 

DE FUTBOL’un profil açıklamasında “Futbolun mizaha açılan penceresi (Parody Account) Burada yazılanlar tamamen hayal ürünüdür.” notunun yer aldığı görülüyor.

 

de futbol

 

3 Yorumlar

  1. su sıralar araştırma yapıyordum bu makale ile karşılaşmam iyi oldu paylaşımdan ötürü teşekkür ederim

  2. verdiğiniz detaylı bilgilerden ötürü çok teşekkür ederim

Yorumunuzu yazınız...