Vladimir Putin’in Rusya Federasyonu Vatandaşlarının Evde Kalmasını Emrettiği ve “Ya Evde Kalırsınız Ya Da 5 Yıl Hapiste Yatarsınız” Dediği İddiası Doğru Değil

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda aktarılan Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yaptığı kısa ve öz basın toplantısında “Rusya’da ikamet edenler iki seçiminiz var; Ya 15 gün karantina ya da 5 yıl hapis. Hoşçakalın. Basın toplantısı bitmiştir” dediği iddiası doğru değil. Putin, bahsi geçen yönde bir basın toplantısı gerçekleştirmedi. (İşbu yazı tarihi itibarıyla) Rusya’da vatandaşlara yönelik mutlak ya da kısmî sokağa çıkma yasağı uygulaması bulunmamaktadır. Anılan hapis cezası, koronavirüs salgını açısından yüksek riskli ülkelerden ülkeye geldiği hâlde kendini evinde izole etmeyerek halk sağlığını riske atan kişilere yöneliktir.

Yanlış İddia

 

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in koronavirüsle mücadele için sokağa 500 aslan saldığı iddiasından sonra, sosyal medyada paylaşılan daha “makul” bir asılsız iddiayı inceleyeceğiz: Vladimir Putin’in vatandaşların evde kalmasını emrettiği ve bu emre uymayanların beş yıl hapis cezası alacağı iddiası.

Vladimir Putin’in Rusya halkını evde kalmamaları durumunda 5 yıl hapis cezasıyla tehdit ettiği iddiasına dair sosyal medyada yapılan paylaşımlardan bazıları şöyleydi:

“Putin kısa ve öz basın toplantısı yapmış; “Rusya’da ikamet edenler iki seçiminiz var; Ya 15 gün karantina ya da 5 yıl hapis. Hoşçakalın. Basın toplantısı bitmiştir””

“Putin tarzı: ekrana çıktı, “ya 15 gün evde kalırsınız ya 5 yıl hapis yatarsınız, seçim sizin” dedi ve konuşmasını bitirdi.”

“Rus Vatandaşlarımızın 2 seçenek vardır; ✓ 15 gün evde kalmak ✓ yada 5 yıl hapis yatmak Vladimir Putin”

“Putin Rusya’sında halk, 15 gün evde kalacak, aksi takdirde 5 yıl hapis cezası, getirelim şu cezayı ülkemize.”

 

ya evde kal ya hapse gir
Vladimir Putin’in “Ya Evde Kalırsınız Ya Da 5 Yıl Hapiste Yatarsınız” Dediği İddiasını Aktaran Paylaşımlar

 

ya ev ya hapis
Vladimir Putin’in “Ya Evde Kalırsınız Ya Da 5 Yıl Hapiste Yatarsınız” Dediği İddiasını Aktaran Paylaşım

 

İddianın aksine Vladimir Putin’in yaptığı kısa ve öz basın toplantısında “Rusya’da ikamet edenler iki seçiminiz var; Ya 15 gün karantina ya da 5 yıl hapis. Hoşçakalın. Basın toplantısı bitmiştir” dediği iddiası doğru değil. Başkan Putin’in iddia edilen “ya ev ya 5 yıl hapis” gibi bir söylem içeren bir basın toplantısı gerçekleşmedi.

(İşbu yazı tarihi itibarıyla) Rusya’da vatandaşlara yönelik mutlak ya da kısmî sokağa çıkma yasağı uygulaması bulunmuyor. Yani Vladimir Putin, diğer bazı ülkelerdeki gibi ülke çapında bir karantina uygulaması emri vermedi.

Rus yetkililer, vatandaşların zorunlu durumlar dışında seyahat etmekten kaçınmasını ve koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için evlerinde kalmalarını talep etmektedir. Bu kapsamda, virüsün yayılımını yavaşlatmak adına tüm tatil köylerinin, sanatoryumların ve çocuk kamplarının 1 Haziran 2020 tarihine kadar kapatılması kararlaştırıldı. Ayrıca, tüm restoranların, kafelerin ve spor tesislerinin kapatılmasına ve kamuya açık toplantıların kısıtlanmasına karar verildi.

Vladimir Putin, geçtiğimiz günlerde yaptığı “Ulusa Sesleniş” konuşmasında, koronavirüs salgını ile mücadele için 22 Nisan 2020 tarihinde yapılması planlanan Anayasa Referandumu’nun erteleneceğini ve 28 Mart – 5 Nisan tarihleri arasında 1 hafta boyunca çalışanlara ücretli izin verileceğini aktarmıştı.

Bahsi geçen 5 yıl ceza müeyyidesi, Rusya’da yerleşik vatandaşların tümü için değil, yurt dışından (yüksek riskli ülkelerden) geldiği hâlde kendini izole etmeyen kişilere yöneliktir. 31 Ocak 2020 tarihli ve 666 sayılı Rusya Federasyonu Hükümeti Kararnamesi ile koronavirüs enfeksiyonu kamu sağlığını tehdit eden hastalıklar arasında sayılmıştır. Kamu sağlığını tehdit eden davranışlarda bulunulması durumunda Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’nun 236. maddesi gereğince 5 yıla kadar hapis cezası söz konusu olabilmektedir. Yani, tüm Rusya vatandaşlarına değil, yurt dışından geldiği hâlde kendini izole etmeyerek halk sağlığını riske atan kişilere 5 yıl hapis cezası verilmesi söz konusudur.

Moskova Belediye Başkanı’nın yayınladığı bir kararname ile Çin, İran, Güney Kore, ABD, İngiltere, Ukrayna, Belarus, AB ülkeleri ve AB üyesi olmayan Avrupa ülkelerinden gelen tüm turistlerin ülkeye girişlerini bildirmesi ve kendilerini evde 14 gün karantinaya alması talep edilmişti. Rusya ayrıca geçtiğimiz Şubat ayında karantina kısıtlamalarını ihlal ettiğini söylediği yabancı uyruklu 88 kişinin sınır dışı edildiğini belirtmişti. Koronavirüs salgınının daha fazla yayılması ile birlikte yabancı uyruklu kişilerin Rusya’ya giriş 1 Mayıs tarihine kadar kısıtlanmasına karar verilmişti.

 

putin ev hapsi

 

Yorumunuzu yazınız...