Videonun Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Seferberlik İlanı Sonrasında Zoraki Askerlikten Kaçan Rusların Güvenlik Güçlerince Basılan Evlerinde Yakalandığı Anı Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, (koşulları sınırlı) kısmî seferberlik ilan etmiş ve temel askeri eğitim verilecek vatandaşların askere çağrılacağını duyurmuştu. Rusya’nın “özel askeri harekat” olarak tanımladığı Ukrayna’nın işgaline seferberlik kapsamında katılan kişilerin ödeme ve sözleşmeli asker statüsü alacağı belirtilmişti. Şartları taşıyan ve seferberlik için çağırıldığı halde orduya katılmayan erkekler için yeni bir düzenleme ile 10 yıl hapis cezası öngörülmüştü.

Karara karşı protesto gösterileri düzenleyen çoğu eylemcinin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığı bildirilmişti.

Rusya’da Putin’in aldığı kısmî askerî seferberlik kararının sonrasında silah altına alınma ihtimâli olanların ülkeyi terk etmeye başladığı ya da saklandığı ileri sürülerek bazı videolar ve görselleştirmeler paylaşılmıştı.

 


Bu videolardan biri, seferberlik kapsamında zoraki askerlikten kaçan Rusların güvenlik güçlerince basılan evlerinde yakalandığı iddiasıyla servis edilmişti.

 

 

Örnek paylaşımlar:

 

 

Video, Rusya’da ilan edilen seferberlik emrine uymayan kişinin evinde buzdolabında saklanırken yakalandığı anı yansıtmıyor.

Vladimir Putin’in askeri seferberlik emrini takiben zorla askere alınma anını gösterdiği sanılarak / iddiasıyla paylaşılan video 2022 yılı Eylül ayından değil, 2015 yılından.

 

buzdolabinda-saklanan

 

Yekaterinburg’da yaşayan hırsızlık zanlısı, mahkemeye çıkmamak için buzdolabında saklanırken icra memurlarınca yakalanmış.

 

 

Obltv.ru adlı internet sitesinde 19 Şubat 2015 tarihinde yayımlanan bahse konu hadiseye ilişkin haberde şu ifadelere yer verilmiş (Rusçadan Türkçemize çeviride Google Translate kullanılmıştır):

O meyve: Buzdolabında icra memurlarından saklanan bir Yekaterinburg sakini

 

Buzdolabından doğrudan mahkemeye. Dairesinde bir Yekaterinburg sakini tarafından icra memurlarından standart olmayan bir sığınak bulundu. Tekhnicheskaya sokağında bir evde ilginç bir olağanüstü hal meydana geldi.

 

İcra memurları, suçlunun dairesinin kapısının altında birkaç saat görevde kaldı. Adamın annesi önce onları içeri almadı, sonra onları bütün odalara götürdü ve oğlunun evde olmadığını söyledi. Zaten ayrılırken, icra memuru davalının eşyalarını gördü ve sonra buzdolabından bir elin dışarı çıktığını fark etti. İçeride, 30 yaşındaki Edward sebzeler için bir rafta oturuyordu. Hemen mahkemeye çıkarıldı.

 

Videonun arka planına Reuters da değinmişti.

 

Yorumunuzu yazınız...