NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg 5 Temmuz 2022 Tarihli Basın Toplantısında “FETÖ” Değil “Terörizm Tehlikesi” (“Threat of Terrorism”) İfadesini Kullanmış

 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in İsveç Dışişleri Bakanı Anne Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile iki ülkenin İttifak’a katılım protokollerinin imzalanması töreninin ardından 5 Temmuz 2022 günü düzenlenen ortak basın toplantısında Fethullahçı Terör Örgütü’nün kısaltması FETÖ ifadesini kullandığı ileri sürülmüştü.

 

Anadolu Ajansı’nın daha sonradan geri çektiği ve düzeltme geçtiği haberinde bu iddia şöyle aktarılmıştı:

“Stoltenberg, “Akılları ve kalpleri kazanmanın en iyi yolu hem daha agresif Rusya hem de FETÖ terörü ile karşı karşıya olduğumuz tüm güvenlik tehditlerine karşı birlikte durmaktır. Hem daha agresif bir Rusya ve elbette FETO terörü.” ifadesini kullandı.”

 

nato feto teroru

 

TRT World, bahsi geçen basın toplantısından ilgili anı Stoltenberg’in FETÖ tehlikesine karşı işbirliğinin önemini vurguladığı iddiasıyla şöyle sunmuştu:

 

 

AA ve TRT World’ün bu aktarımı birçok haber sitesi ve sosyal medya kullanıcısı tarafından da alıntılandı.

Örneğin Milliyet, basın toplantısını “Stoltenberg ayrıca, “FETÖ terörüne karşı birlikte mücadele etmek gerek” diye konuştu.” ifadeleriyle servis etti.

Sabah gazetesi köşe yazarı Hilal Kaplan, söz konusu görüntüyü “NATO Genel Sekreteri: “Rus saldırganlığı ve elbette FETÖ terörüyle mücadele NATO ajandasının üst sıralarında bulunuyor.” NATO’ya “FETÖ terörü” dedirten Erdoğan’ın siyasî dehasıdır.” ifadeleriyle paylaştı.

 

 

Görüntüyü paylaşıp silen Hürriyet yazarı Nedim Şener ise “TRT World haberinde FETO ifadesi yer almasına rağmen, NATO basın toplantısı bülteninde yer almıyor. Ben de ilgili twitimi sildim. FETÖ bir yana PKK’yı terör örgütü gördükleri halde Suriye kolu PYD’ye destek veren NATO ülkelerinden ve NATO yönetiminden ne beklenir zaten.” ifadelerini kullandı.

 

 

İlgili kayıt dinlendiğinde NATO Genel Sekreterinin FETÖ değil, “terör tehlikesi” anlamına gelen “threat of terrorism” ifadesini kullandığı anlaşılıyor.

Bahse konu basın toplantısının NATO internet sitesindeki dökümü incelendiğinde de Rus saldırganlığı ve terörizm tehlikesine karşı NATO üyelerinin birlikte hareket ettiğini söylediği görülebiliyor:

“Secretary General of NATO: Well maybe I can just start by saying that I think that the unity that NATO Allies have demonstrated by inviting Finland and Sweden to join and also the unity we demonstrated at Madrid Summit shows how NATO is able to deliver when we need to stand together. And President Putin tried to close NATO’s Door, we now demonstrate that NATO’s Door remains open by inviting two close and highly valued partners, Finland and Sweden, to become full members. I think the best way of winning minds and hearts is to continue to do exactly what we do, stand together in addressing all the different security threats we face both a more aggressive Russia, but also, of course, the threat of terrorism which is something which is high on the NATO agenda. And the memorandum, Finland, Sweden, and Türkiye agreed, provides a good platform to step up further cooperation on terrorism, which is important for these, all these countries and for all the Alliance.”

NATO Genel Sekreteri’nin ifadeleri Türkçemize şu şekilde çevrilebilir:

NATO Genel Sekreteri: Belki de şunu söyleyerek başlayabilirim ki, NATO Müttefiklerinin Finlandiya ve İsveç’i katılmaya davet ederek ortaya koydukları birlik ve ayrıca Madrid Zirvesi’nde sergilediğimiz birlik, NATO’nun bir arada durmamız gerektiğinde bunu nasıl sağlayabileceğini gösteriyor. Ve Başkan Putin NATO’nun Kapısını kapatmaya çalıştı, şimdi iki yakın ve çok değerli ortak Finlandiya ve İsveç’i tam üye olmaya davet ederek NATO’nun Kapısının açık kaldığını gösteriyoruz. Bence zihinleri ve kalpleri kazanmanın en iyi yolu, yaptığımız şeyi aynen yapmaya devam etmek, hem daha agresif bir Rusya hem de NATO gündeminde yüksek öneme sahip terör tehdidi gibi karşı karşıya olduğumuz tüm farklı güvenlik tehditlerine karşı birlikte durmak. Ve Finlandiya, İsveç ve Türkiye’nin kabul üzerinde uzlaştığı mutabakat tüm bu ülkeler ve tüm İttifak için önemli olan terörizm konusunda işbirliğini daha da ilerletmek adına iyi bir platform sunuyor.”

 

* Kapak Görseli: AA

 

Yorumunuzu yazınız...