İstanbul’da Bulunan Bir Hayvanat Bahçesindeki Nil Timsahına Tecavüz Edildiği İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Parodi habere dayandığı ortaya konulmasına rağmen hâlâ sosyal sosyal medyada paylaşılan İstanbul’da bir hayvanat bahçesindeki timsaha tecavüz edildiği yönündeki absürt iddiaya değinme gereği hissettik.

2016 yılı Nisan ayında sosyal medyada yaygın şekilde paylaşılan bu asılsız iddianın, 5 yıl sonrasında da hâlâ paylaşılmaya devam edildiğine şahit oluyoruz.

 

timsah tecavüz iddiası

 

timsaha tecavüz etti iddiası

 

timsaha tecavüz iddiası

 

istanbulda timsaha tecavüz edildi iddiası

 

Bu absürt iddiaya ilişkin geçmişte haber sitelerinde ve sosyal medyada paylaşılan metin şu şekilde:

Timsaha tecavüz etti!

 

Bütün her şey İstanbul’da bulunan bir hayvanat bahçesindeki Nil Timsahı’nın huysuz davranışları ile başladı.

 

Aşırı zayıflayan, kendisine verilen yiyeceği yemeyen ve sürekli mağarasında saklanan timsahın bulunduğu kafese kamera yerleştiren hayvanat bahçesi görevlileri, gördükleri karşısında dehşete kapıldılar.

 

Kameralara yansıyan şey, gece yarısı elinde etle gelen, getirdiği etle beslediği timsahı bayılttıkan sonra ellerini ve ayaklarını bağlayıp tecavüz eden bir kişinin görüntüsü idi.

 

Ertesi gün kafeste saklanan asayiş masası polisleri elindeki timsahların olduğu kafese gelen ve 25 senedir hayvanat bahçesinden görevli olan N.K (57)’dan başkası değildi.

 

Asayiş şubesi polislerinin gözaltına aldığı temizlik görevlisi suçunu itiraf etti ve timsahların ceylan, geyik gibi masum hayvanlara saldırdığından dolayı sevmediğini, o yüzden intikam amacıyla tecavüz ettiğini ve bu işi 6 aya yakın kesintisiz yaptığını itiraf etti.

 

Hayvana tecavüz suçundan mahkemeye çıkarıtlan N.K ‘yı mahkeme önce 4 ay hapis cezasını çarptırdı, ardından ‘iyi hal’ nedeniyle 2 aya indirdiği bu cezayı bir daha suç işlemeyeceğine kanaat getirerek erteledi. Kararın açıklanması üzerine mahkemeyi protesto eden hayvan severler, yasada hayvanlara yönelik işlenen suçların cezasının olmasını eleştirdiler. Görevli N.K (57) hayvanat bahçesi tarafından görevden uzaklaştırıldı.

 

timsaha tecavüz etti

 

İstanbul’da faaliyet gösteren bir hayvanat bahçesinde timsaha tecavüz edildiği, timsaha tecavüz eden görevlinin yakalandığı; ancak, soruşturma neticesinde serbest bırakıldığı, mütecavizin timsaha diğer hayvanlara saldırdığı için intikam amacıyla tecavüz ettiğini beyan ettiği yönündeki anlatı aslında bir parodi metin.

Bu asılsız iddianın kaynağı ise kurgu ve parodi içerikler paylaşan Kirpice.com adlı internet sitesiydi.

Kirpice.com’da yayımlanan 5 Nisan 2016 tarihli “Timsaha tecavüz etti, iyi hal indirimi alıp beraat etti, hayvan severler isyan etti” başlıklı parodi metin şu şekildeydi:

İstanbul’da faaliyet gösteren bir hayvanat bahçesindeki timsaha tecavüz eden görevli N.K’nın mahkeme tarafından serbest bırakılması, hayvan severleri isyan ettirdi.

 

İstanbul’da bir hayvanat bahçesinde Nil Timsahı’na 6 ay boyunca tecavüz eden temizlik görevlisi N.K’nın çıkarıldığı ilk mahkemede beraat etmesi, hayvan severleri isyan ettirdi.

 

Bütün her şey İstanbul’da faaliyet gösteren bir hayvanat bahçesindeki Nil Timsahı’nın huysuz davranışları ile başladı.Aşırı zayıflayan, kendisine verilen yiyeceği yemeyen ve sürekli mağarasında saklanan timsahın bulunduğu kafese kamera yerleştiren hayvanat bahçesi görevlileri, gördükleri karşısında dehşete kapıldılar.

 

Kameralara yansayan şey, gece yarısı elinde etle timsahların bulunduğu kafese gelen, ilaçlı etle beslediği timsahı bayılttıkan sonra ellerini ve ayaklarını bağlayıp tecavüz eden bir kişinin görüntüsü idi.

 

Ertesi gün kafeste saklanarak N.K (57)ya tuzak kuran asayiş masası polisleri, gece yarısı sessizce timsahların bulunduğu kafese gelen kişiyi yakaladı. Yakalanan kişinin yapılan sorgusunda 25 senedir hayvanat bahçesinden görevli olan N.K (57) olduğu anlaşıldı.

 

Suçunu itiraf eden, Asayiş şubesi polislerinin gözaltına aldığı temizlik görevlisi ve timsahlara ceylan, geyik gibi masum hayvanlara saldırdığından dolayı uyuz olduğunu , intikam amacıyla tecavüz ettiğini ve bu işi 6 aya yakın kesintisiz olarak yaptığını itiraf etti.

 

Hayvana tecavüz suçundan mahkemeye çıkarıtlan N.K ‘yı mahkeme önce 4 ay hapis cezasını çarptırdı, ardından ’iyi hal’ nedeniyle 2 aya indirdiği bu cezayı bir daha suç işlemeyeceğine kanaat getirerek erteledi. Kararın açıklanması üzerine mahkemeyi protesto eden hayvan severler, yasada hayvanlara yönelik işlenen suçların cezasının olmasını eleştirdiler.

 

Görevli N.K (57) hayvanat bahçesi tarafından görevden uzaklaştırıldı.

 

timsaha tecavüz parodi

 

Bahse konu internet sitesinde, yayımlanan içeriklerin gerçek dışı olduğu “Sitede yer alan haberlerin hepsi, kişilik bölünmesi yaşayan, şizofren bir yazarın kafasında yarattığı hayali olaylardır. O yüzden bu haberlere inanabilirsiniz ama ciddiye alıp dava açan dombilidir.” notuyla aktarılmıştı.

 

kirpice.com not

 

Kirpice.com yayımladığı “arkeoloji müzesinde heykeli taciz eden 1 kişi tutuklandı” parodi haberi ile de geçmişte gündeme gelmişti.

Kirpice.com’un yayımladığı bazı parodi içeriklerin başlıkları şu şekilde sıralanabilir:

 • “Dawkins: Kelebeğin kanatları yaratılışın mucizesidir”
 • “Demba Ba: Müslüman olduğum için pas atmıyorlardı”
 • “Mardin Artuklu Üniversitesi Lubun Dili ve Edebiyatı Bölümü açıldı”
 • “Orhan Pamuk kitaplarını yarıda bırakanlar dernek kurdu”
 • “Pink Floyd solisti Roger Waters: Eğitim şart”
 • “Mc Donalds’dan geleneksel lezzetler: Mc Kete”
 • “Dil polisleri geliyor”
 • “Bu kitapçıdan kitap çalmak serbest”
 • “TÜBİTAK: Hadron çarpıştırmak Allah’a şirk koşmaktır”
 • “NASA: Dünya dışından sinyal aldık”
 • “Düğünde taşkınlık yapan müzik grubu, davetliler tarafından linç edildi”
 • “Cat Stevens’ın IŞİD saflarında savaşırken hayatını kaybettiği iddia edildi”
 • “12 sene sonra komadan çıkıp Kürtçe konuşmaya başlayınca ailesi şoka girdi”

 

2015 yılı Temmuz ayında Liveleak.com adlı internet sitesinde yayımlanan bir haberde Florida’da bir erkeğin timsaha tecavüz ettiği öne sürülmüştü. Bu iddia Türkiye’den sosyal medya kullanıcılarınca gerçek sanılarak paylaşılmıştı. Snopes bu iddianın gerçeği yansıtmadığını ortaya koymuştu.

 

timsaha tecavüz iddiası

 

Bu iddianın asılsızlığı Teyit.org tarafından 2017 yılı Mart ayında aktarılmıştı.

 

timsaha tecavüz

 

Yorumunuzu yazınız...