NASA’nın Ay’da Yeni Bulunan Bir Yarığın Tespit Edildiği, Bunun Da Ay’ın Daha Önce İkiye Bölündüğü İzlenimi Oluşturduğu Yönünde Açıklama Yaptığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Bugünkü konumuz, 2015 yılında “Ay mucizesini NASA kanıtladı” başlığıyla paylaşılan basında kendine geniş yer bulan bir parodi haber.

NASA Başkanı eski astronot Tim Wrightler’ın düzenlediği basın toplantısında Ay’da bulunan yeni yarığı açıkladığı, kendisine bu durumun Kur’an’da geçtiğinin aktarılması üzerine bocalayarak “burada inançları tartışmıyoruz” diyerek sözlerini tamamladığı iddiası gerçek sanılarak geçmişte paylaşılmıştı.

 

nasa ay yarıldı açıklaması parodi

 

nasa ay

 

Sabah, A Haber, Takvim gibi basın organlarında yer alan haber metni şu şekilde idi:

Kur’an-ı Kerim’de işaret edilen mucizeler bilimsel olarak kanıtlandı! Bilim dünyası şoke oldu… Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ise “Bu mucizeler kutsal kitabımızın, Allah kelamı olduğunu ortaya koyuyor” dedi

 

NASA ay yüzeğindeki derin yarığı keşfetti. Peygember Efendimiz’in yüzyıllar önce gerçekleştirdiği Şakkul Kamer mucizesi gündeme geldi. Konuyla ilgili açıklama yapan NASA başkanı eski astronot Tim Wrightler, “Bu yarığın nasıl meydana geldiğini bilmiyoruz” dedi. Bir basın mensubunun bunun Kuran’da yer aldığını ve Peygamber mucizesi olduğunu söylemesi üzerine bocalayan Wrightler, “Burada inançları tartışmıyoruz” dedi. Bu durum tartışmaları da beraberinde getirdi. İşte Kur’anı Kerim’de işaret edilen 3 mucize ise şöyle:

 

‘AY’IN YARILMASI’

 

Kamer Suresi’nde kıyamet gününden, peygamberlerin söylediklerini reddeden Nuh, Ad, Hud, Lut kavimleri gibi çeşitli kavimlerin ikaz edildiklerinden ve cezalandırıldığından, Allah’ın emirlerine uyanların cennete gideceklerinden bahsedilir. Surenin ayetleri ve hadis rivayetleriyle Muhammed’in bir parmak işaretiyle “ay’ın parçalanması” mucizesini anlatan ayetlere dönüşmüştür. Mucize ise şöyle gelişmiştir, Peygamber Efendimiz elli iki yaşındaymış. Mekke’de Kureyş kâfirlerinin ele başları karşısına geçmiş. “Peygamber isen ayı ikiye böldür” demiş. Peygamberimiz ellerini kaldırmış dua etmiş. İşte o anda ay ikiye bölünmüş. Yarısı bir dağın yarısı da bir başka dağın üzerinde görülmüş. Fakat onlar yine de inanmamışlar.”

 

nasa ayın yarılması haberi

 

Bu iddia gazetelerin yanı sıra sosyal medyada da yaygın şekilde paylaşılmıştı:

 

 

Tüm bu aktarımların aksine, NASA’nın Ay’ın ikiye ayrılmış olabileceğine dair tespitlerin bulunduğu iddiası gerçek dışıydı.

Tim Wrightler adlı bir NASA yöneticisi ya da uydurma anlatıya kaynak olarak sunulan Daily Scientist adlı bir haber kaynağı mevcut değildi. Kullanılan fotoğraf da montajdı.

Bu asılsız iddianın kaynağı ise kurgu ve parodi içerikler paylaşan (İstanbul’da bir hayvanat bahçesindeki timsaha tecavüz edildiği yönündeki absürt iddiadan da hatırlayacağınız) Kirpice.com adlı internet sitesiydi.

Kirpice.com‘da yayımlanan “NASA’dan Ay’daki yarık açıklaması” başlıklı parodi metin şu şekildeydi:

NASA’nın Delta-2 uydusundan gelen ilk bilgiler, bilim dünyasında büyük bir tartışma yarattı

 

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın ayın yüzeyini incelemek için çok uzun zaman önce uzaya fırlattığı Delta-2 uydusundan gelen yüzey tarama sonuçları, birçok bilim insanını şaşırttı. Delta-2’nin yolladığı son bilgilere göre, ayın ortasından geçen, daha önce hiç tespit edilemeyen, devasa bir yarık var.

 

Konuyla ilgili bir basın açıklaması düzenleyen NASA başkanı eski astronot Tim Wrightler, hem Delta-2’den gelen sonuçları kamuoyuyla paylaşma, hem de üzerinde sürekli spekülasyon yaratan konuyla ilgili soruları cevaplama fırsatı buldu.

Wrightler şunları söyledi: “Elimizde şu an bu yarığın nasıl meydana geldiğiyle ilgili hiçbir bilgi yok. Belki Delta-2’den gelen diğer bilgilere baktıktan sonra bir şeyler söyleyebiliriz. Ama şunu söyleyebilirim ki, ayda tespit ettiğimiz yarık, levha tektoniği açısından daha önce hiç karşılaşmadığımız türden bir yarık. Ay o kadar muntazam bir şekilde kırılmış ki sanki birisi ortadan ikiye ayırıp sonradan birleştirmiş gibi. Genelde bu tarz olaylar, ay yüzeyine çarpan meteorlar tarafından yapılır ama bu yarık o kadar muntazam o kadar düzgün bir şekilde kırılmış ki bunu bir meteorun oluşturması imkansız”

Bir basın mensubunun bunun Kuran’da yer aldığını söylemesi karşısında bir an bocalayan Wrightler “burada inançları tartışmıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Konu dünyanın önde gelen, prestijli bilim dergilerinde yer almaya devam etti. Konuyu kapağına taşıyan, dünyaca tanınmışthe Scientist dergisi, Delta-2’den gelen yeni bilgileri inanılmaz olarak nitelendirip, ortaya çıkan sonucun daha uzun süre tartışılacağını ifade etti.

 

NASA Başkanı Wright’ın açıklamaları, İslam dünyasında da yankılandı. El Cezire televizyonu, İslam’da “Şakk-ı Kamer” olarak adlandırılan ve birçok hadis tarafından da doğrulanan olayla ilgili olarak mini bir belgesel yayınlarken, haberi sürmanşetten görerek, Kamer süresi ayetlerini yayınlayan El-Vatan gazetesi, NASA’nın keşfinin daha o zamanlar Kuran’da yazdığını vurguladı.

 

Daily Scientist

 

nasadan aydaki yarık açıklaması

 

Bahse konu internet sitesinde, yayımlanan içeriklerin gerçek dışı olduğu “Sitede yer alan haberlerin hepsi, kişilik bölünmesi yaşayan, şizofren bir yazarın kafasında yarattığı hayali olaylardır. O yüzden bu haberlere inanabilirsiniz ama ciddiye alıp dava açan dombilidir.” notuyla aktarılmıştı.

 

kirpice.com not

 

Kirpice.com’un yayımladığı bazı parodi içeriklerin başlıkları şu şekilde sıralanabilir:

 • “Timsaha tecavüz etti, iyi hal indirimi alıp beraat etti, hayvan severler isyan etti”
 • “Dawkins: Kelebeğin kanatları yaratılışın mucizesidir”
 • “Demba Ba: Müslüman olduğum için pas atmıyorlardı”
 • “Mardin Artuklu Üniversitesi Lubun Dili ve Edebiyatı Bölümü açıldı”
 • “Orhan Pamuk kitaplarını yarıda bırakanlar dernek kurdu”
 • “Pink Floyd solisti Roger Waters: Eğitim şart”
 • “Mc Donalds’dan geleneksel lezzetler: Mc Kete”
 • “Dil polisleri geliyor”
 • “Bu kitapçıdan kitap çalmak serbest”
 • “TÜBİTAK: Hadron çarpıştırmak Allah’a şirk koşmaktır”
 • “NASA: Dünya dışından sinyal aldık”
 • “Düğünde taşkınlık yapan müzik grubu, davetliler tarafından linç edildi”
 • “Cat Stevens’ın IŞİD saflarında savaşırken hayatını kaybettiği iddia edildi”
 • “12 sene sonra komadan çıkıp Kürtçe konuşmaya başlayınca ailesi şoka girdi”

 

Uydurma içeriğe kapak olarak seçilen görselin orijinali 28 Şubat 2013 tarihinde SpaceX Dragon CRS-2 görevi için düzenlenen basın toplantısında çekilen fotoğraf karesi.

 

nasa açıklama foto

 

nasa ay açıklama

 

Öte yandan, NASA tarafından daha önce yapılan açıklamalar, Ay’da herhangi bir yarılma / bölünme izi tespit edilemediği yönündeydi.

İlgili 2 açıklamayı alıntılayacak olursak:

 

Was the moon split into two parts at a certain time?

I’m not sure what you’re referring to, but the current theory is that the Moon is the result of a collision with early Earth and a Mars-sized planetessimal. Early on when the earth was completely molten, the heavier elements (iron, etc) were falling to the center of the Earth leaving behind a less-dense outer layer/crust. When the collision happened, it ripped off that outer most layer and was flung out into orbit around Earth and eventually came together to form our Moon. This is the predominant theory behind why the Moon has an overall lower density than that of the Earth. So while it is not possible to “split” the Moon into two parts and reassemble it, it is the result of two bodies colliding with one another!
Brad Bailey
NLSI Staff Scientist

August 3, 2009

 

Ay, geçmişte belirli bir zamanda ikiye bölünmüş müydü? 

Neye atıf yaptığından emin değilim, ama şu anki teori, Ay'ın erken Dünya ve Mars büyüklüğünde bir gezegen ile çarpışmanın sonucu oluştuğu yönünde. Dünyanın tamamen erimiş olduğu erken zamanlarda, daha ağır elementler (demir vb.), Daha az yoğun bir dış katman / kabuk bırakarak Dünya'nın merkezine düşüyordu. Çarpışma gerçekleştiğinde, en dıştaki katmanı kopardı ve Dünya'nın etrafındaki yörüngeye fırlatıldı ve sonunda Ay'ımızı oluşturmak için bir araya geldi. Bu, Ay'ın neden Dünya'nınkinden daha düşük bir yoğunluğa sahip olduğunun arkasındaki baskın teoridir. Yani Ay'ı iki parçaya ayırmak ve yeniden birleştirmek mümkün olmasa da, iki cismin birbiriyle çarpışmasının sonucudur! 
Brad Bailey 
NLSI Personeli Bilim İnsanı 
3 Ağustos 2009

 

ay ikiye yarılma nasa açıklaması

 

My recommendation is to not believe everything you read on the internet. Peer-reviewed papers are the only scientifically valid sources of information out there. No current scientific evidence reports that the Moon was split into two (or more) parts and then reassembled at any point in the past.

Brad Bailey

NLSI Staff Scientist

June 21, 2010

 

Tavsiyem internette okuduğunuz her şeye inanmamanız yönünde. Hakemli makaleler, bilimsel olarak geçerli tek bilgi kaynağıdır. Şu anda hiçbir bilimsel kanıt, Ay'ın iki (veya daha fazla) parçaya bölündüğünü ve daha sonra geçmişte herhangi bir noktada yeniden birleştirildiğini aktarmıyor.

Brad Bailey

NLSI Personeli Bilim İnsanı

21 Haziran 2010

 

ay ikiye bölünme nasa açıklaması

 

Uydurma Haberi Gerçek Sanan Yazarlar

Nihat Hatipoğlu NASA’nın Ay’da ikiye yarılma izi bulunduğu yönünde açıklama yaptığı yönündeki uydurma anlatıyı gerçek sanarak 2015 yılı Ramazan ayında katıldığı TV programlarında izleyicileri ile paylaşmıştı.

 

 

ayın ikiye ayrılması

 

2 Yorumlar

 1. Kardeşim sen sanki çok iyi biliyormuşsun gibi bir neil armstrong’un ayda ezan sesi duyamayıp müslüman olmadığını söylüyorsun bir kaptan kusko müslüman olmadı diyorsun bir ay ikiye bölünmesinin yarık izi yok diyorsun sen resmen islam dininin somut kanıtlarını bir şekilde çürütmeye çalışıyorsun ilk önce ABD hükümeti neil armstrong’un ayda ezan sesi duyup müslüman olduğuna dair veya ayın ikiye böldüğüne dair yarık izi bulsa bile halka açıklamaz ve gizli tutar ve kaptan kusko müslüman olsa bile bunu gizler ve ayrıca neil armstrong’un ayda ezan sesi duyup müslüman olduğu ve kaptan kusto iki denize bakıp müslüman olduğu ayrıca ayın ikiye bölündükten sonra izi kalması birer gerçektir. ve islamın somut kanıtlarıdır. ve bunun gibi daha islamın kanıtları olarak sayılıcak daha birçok olacak somut kanıt vardır ve hepsi gerçektir. Eğer internette daha fazla araştırma yapmış olsaydın sende gerçekleri görürdün ama büyük ihtilalle siz milletin islama inanmasını engelleyip evrime doğru kanalize etmeye çalışıyorsunuz. yazıklar olsun size.

  • malumatfurusorg Reply

   Atmosfersiz ortamda ses iletilemez. Ay’da ezan sesi duyması zaten mümkün değil. Kur’an-ı Kerîm’den alıntıyla yanıtlayacak olursak: “Siz hiç düşünmez misiniz?”

Yorumunuzu yazınız...