NASA’nın Burç Takvimini Değiştirdiği ve Açıkladığı Yeni Burç Takvimiyle Birlikte Mevcut 12 Burca “Yılan” Adlı Yeni Bir Burç Daha Eklendiği, 29 Kasım ve 17 Aralık Tarihleri Arası Doğanların “Yılan Burcu”na Geçiş Yaptığı İddiası Asılsız

Yanlış İddia

 

“Burçların tarihi değişti”, “burçların sayısı 13’e yükseldi”, “13. burç ortaya çıktı, “yılan burcu 13. burç oldu”, “NASA 13. burcu duyurdu”, “NASA burçları değiştirdi” minvalinde bir başlığa sahip bir habere son 10 yılda mutlaka denk gelmiş olmalısınız.

Bugünkü konumuz, yıllardır ısıtılıp ısıtılıp tekrar tekrar servis edilen NASA’nın yaptığı açıklama ile yeni burç takvimiyle birlikte mevcut 12 burca yeni bir burç daha eklendiği, 29 Kasım ve 17 Aralık tarihleri arası doğmuş olanların burcunun “yılan”a dönüştüğü iddiası.

Geleneksel hâle gelen “burçların değiştiği” iddiası, bu yıl da -NASA’nın bu yönde bir açıklamasının bulunduğu belirtilerek- sosyal medya platformlarına ve haber sitelerine düştü. Halbuki NASA mevcut burçlara ne yeni bir burç ekledi ne de burçların tarihlerini değiştirdi.

NASA’nın burçlara yönelik değişiklik yaptığını duyurduğu iddiasını içeren son dönemden dikkat çeken bazı paylaşımlar şu şekilde:

“Nasa, astrolojide tartışılan “burçlar değişti” iddiasını doğruladı. Eksenel devinim olgusundan dolayı burçları oluşturan takımyıldızlarının 3 bin yıl öncesine göre farklı konumda olduğunu belirten Nasa, 12 değil 13 adet burç olması gerektiğini söyledi.”

 

nasa burçları değiştirdi
Kadraj Magazin’in NASA’nın burçların değiştiğini doğruladığı iddiasını içeren paylaşımı

 

“NASA, astrolojide tartışılan “burçlar değişti” iddiasını doğruladı. Eksenel devinim olgusundan dolayı burçları oluşturan takımyıldızlarının 3 bin yıl öncesine göre farklı konumda olduğunu belirten NASA, 12 değil, 13 adet burç olması gerektiğini açıkladı.”

 

nasa burçları değiştirdi
Biz10TV’nin NASA’nın burçların değiştiğini doğruladığı iddiasını içeren paylaşımı

 

Dünya’dan görülen yıldızların 3 bin yıl öncesine göre farklı konumda olduğu gerekçesiyle NASA’nın 12 yerine 13 burçluk yeni sistem açıklaması yaptığına dair iddiayı içeren paylaşımlarda burçların başlangıç ve bitiş günleri için aşağıdaki tasnif sunulmuştu:

KOÇ: 18 Nisan-13 Mayıs
BOĞA: 13 Mayıs-21 Haziran
İKİZLER: 21 Haziran-20 Temmuz
YENGEÇ: 20 Temmuz-10 Ağustos
ASLAN: 10 Ağustos-16 Eylül
BAŞAK: 16 Eylül-30 Ekim
TERAZİ: 30 Ekim-23 Kasım
AKREP: 23 Kasım-29 Kasım
YAY: 17 Aralık-20 Ocak
OĞLAK: 20 Ocak-16 Şubat
KOVA: 16 Şubat-11 Mart
BALIK: 11 Mart-18 Nisan
YILAN: 29 Kasım-17 Aralık

 

burçlar takım yıldızları

 

NASA Burç Sayısının 12’den 13’e Çıktığı Yönünde Bir Açıklama Yapmadı

NASA’nın burçlarla tarih ya da sayı adına bir değişiklik yaptığına dair bir açıklaması bulunmuyor. NASA’nın internet sitesi ve sosyal medya hesaplarını taradığımızda bu yönde yapılmış bir duyuruya rastlayamıyoruz.

NASA, burçlar hakkında değişiklik yaptığına yönelik iddiaları sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada kullandığı “Babiller 3.000 yıl önce takımyıldızları buldukları zaman 13. burcu dışarıda bırakmayı seçtiler. Biz sadece yeniden matematik hesaplamasını yaptık.” ifadeleriyle tekzip etmişti. “Burçları biz değiştirmedik, sadece hesaplama yaptık.” itirazını içeren ilgili paylaşım şu şekildeydi:

We see your comments about a zodiac story that re-emerges every few years. No, we did not change the zodiac. When the Babylonians invented the constellations 3,000 years ago, they chose to leave out a 13th sign. So, we did the math: go.nasa.gov/3gZnBwK

 

Birkaç yılda bir yeniden ortaya çıkan burç hikâyesi hakkındaki yorumlarınızı görüyoruz. Hayır, burçları değiştirmedik. Babiller 3.000 yıl önce takımyıldızlarını bulduklarında, 13. işareti bırakmayı tercih ettiler. Bu yüzden hesaplama yaptık: go.nasa.gov/3gZnBwK

 

nasa burçları değiştirdi
NASA’nın burçlara yönelik bir değişiklik yapmadığını belirttiği sosyal medya paylaşımı

 

Burç Sayısının 12’den 13’e Çıkarıldığı İddiasının Kökeni

Haber sitelerinde ve sosyal medya profillerinde NASA tarafından yılan burcunun eklenmesiyle toplam burç sayısının 12’den 13’e çıkarıldığı iddiasının kökeni aslında bir yanlış yoruma dayanıyor.

NASA’nın spaceplace.nasa.gov adlı internet günlüğünde yayımlanan “Constellations and the Calendar” (“Takımyıldızları ve takvim”) başlıklı yazında yer alan bilgilerden yola çıkılarak bu yanlış iddia ileri sürülmüş.

“Astronomi” ile “astroloji”nin birbiriyle karıştırılmamasının gerektiğini, astrolojinin bir bilim olmadığını belirten bahse konu blog yazısında Babillilerin burç sisteminde yaptığı değişikliğe yönelik atıf nedeniyle yıllardır NASA’nın burçlarla ilgili değişiklik yaptığı sanılıyor.

 

nasa yılan burcu
NASA’nın çocuklara yönelik blogu “SpacePlace”te yayınlanan yazıdan ilgili bölüm

 

Anılan sayfada NASA, 13 burcu temsil edilen bu tarz bir görsele yer vermiş ve “Güneş de her yıl yaklaşık 18 gün boyunca Ophiuchus (Yılan Burcu) ile aynı hizadadır.” ifadesini kullanmıştı. Ancak bu ifadelere, kadim öykülerinde aktarılan burç sisteminde 13 takımyıldızı bulunan Babillilerin 12 burçluk sistemi sürdürdüğü eşlik ediyor. Yani, yapılan atıflar NASA’nın kendi çalışmasının ürünü değil, tarihî gerçeklerin aktarımı.

13 burçluk sistem

Burçların belirlendiği 3000 yıl öncesine kıyasla günümüzde Dünya’nın yörüngesel salınımının ve (takım)yıldızların konumunun değiştiği, bu durumun da burçlar üzerinde değişikliğe yol açmış olabileceği biliniyor. Ancak, NASA’nın bu yönde bir çalışması ya da açıklaması yok.

Burç yorumu yapmadığını, astrolojinin bir bilim olmadığını, astroloji yerine astronomi bilimi üzerine çalıştığını, yıldızların insanların günlük hayatları üzerinde bir etkisi olmadığını ifade eden NASA’nın burçlar üzerinde değişiklik yaptığını iddia etmek abesle iştigâldir.

 

NASA’nın Burç Sayısını Artırdığı İddiası Yeni Dile Getirilmiş Değil

NASA’nın burçları oluşturan takımyıldızlarının 3 bin yıl öncesine göre farklı konumda olması nedeniyle yılan adlı yeni burcun eklenmesiyle toplam burç sayısının 12 yerine 13 olduğunu açıkladığı iddiası daha önce 2011 ve 2016 yıllarında da köpürtülmüştü.

 

nasa yılan burcu

 

nasa yılan burcu

 

NASA’nın burç sistemlerine değindiği yanlış anlaşılan bahse konu yazı ise gayet eski tarihli; en son 2016 yılında güncellenmişti. NASA da anılan sayfanın çok önce hazırlandığını ve güncel olmadığını yazının başında aktarılan notta belirtmektedir.

 

nasa çocuk sitesi burçlar
NASA’nın çocuklara yönelik blogu “SpacePlace”te yayınlanan yazıdan ilgili bölüm

 

Bakalım 13. burç ve NASA’nın burçları değiştirdiğine yönelik bu iddianın bir sonraki zuhuratı ne zaman gerçekleşecek…

 

nasa 13. burç yılan burcu

 

* Kapak Görseli: Rawpixel.com

Yorumunuzu yazınız...