İlişkileri “toksik” olarak değerlendirilen Can Manay’ın “başak burcu”, Duru Durulay’ın “aslan burcu” olduğu iddiası doğru değil. Kitapta bu yönde bir aktarım yer almıyor. Azra Kohen, Can Manay ve Duru karakterlerini sırasıyla akrep ve yengeç burçları üzerinden kurguladığını belirtmişti.

 

Azra Kohen’in 2013 yılında kaleme aldığı Fi adlı romanda geçen ve serinin devam romanları olan Çi (2014) ve Pi’de (2015) de geçen Can Manay ve Duru Durulay adlı kurgu karakterlerin burçlarına dair bir yorumun gerçek sanılarak paylaşıldığı görülüyor:

Astroya Dair (@astrokosesi):

“Başak – Aslan İlişkisi “Can Manay – Duru İlişkisi” buna en iyi örnektir.

Can Manay (Başak) aşırı detaycı, meraklı, takıntılı, titiz, mükemmeliyetçi ve değişken birisidir. Duru (Aslan) ise asil, dik başlı, tutkulu ve güçlü olmayı sever.

Bu ilişki, toksikliğin nirvanasıdır.”

 

can-manay-duru-basak-aslan-iliskisi

 

Azra Kohen’in Fi-Çi-Pi’de Can Manay ve Duru karakterlerinin burcundan açıkça bahsettiği de sanılmış.

 

miray🪬🪬🪬 (@litearty___): “fi-çi-pi kitaplarında karakterler ve burçları yazıyor. insanlara yanlış bilgi yaymanızdan önce okumanızı veya doğru bilgi toplamanızı öneririm. can manay, sınırda kişilik bozukluğu olan bir akrep burcudur. duru durulay ise, histrionik kişilik bozukluğu olan bir yengeç burcudur.”

 

3 kitap tarandığında, Can Manay ve Duru’nun burcuna dair bir ifadeye rastlanamıyor.

Ancak, kurguladığı karakterleri oluştururken burç özelliklerinden faydalandığını ve hepsinin birer psikolojik rahatsızlığı olduğunu söyleyen Azra Kohen’in Can Manay ve Duru karakterlerini sırasıyla akrep ve yengeç burçları üzerinden kurguladığı biliniyor.

Kohen sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Can Manay ve Duru için sırasıyla “Akrep (Sınırda Kişilik Bozukluğu)” ve “Yengeç (Histrionik Kişilik Bozukluğu)” burcunu ve psikolojik rahatsızlıklarını tasarladığını belirtmişti.

Burç yorumları da Can Manay’ın tutkusuyla, takıntılarıyla, aşkı ve şehveti elde etmek için kurduğu küçük tuzaklarıyla akrep burcunu çok iyi yansıtan bir karakter olduğu kanaatinde. Duru karakterinin burcunu Kova olarak yorumlayanlar da var.

 

Yorumunuzu yazınız...