İstanbul Tarihî Surlarına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Dev Posterinin Asılı Görüldüğü Görselin Photoshop Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

İstanbul Ayvansaray’daki tarihî surlara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dev posteri asıldı.

 

tarihi-sur-erdogan-posteri

 

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu bu durumu şu sözlerle eleştirdi:

“Kanun tanımıyorlar biliyoruz biz yine de teşhir edelim ve görevlileri görevlerini yapmaya davet edelim. Görevlerini yapmayan partizan kamu görevlilerine 14 mayıstan sonra denk gelmeyeceksiniz nasıl olsa! Hazineye ait olan İstanbul Surlarına yasaya göre bunların açılması yasak!”

 

canan-kaftancioglu-istanbul-surlarina

 

Kaftancıoğlu’nun bu paylaşımının ardından görüntünün photoshop ürünü olduğu ileri sürüldü.

 

Görseldeki Erdoğan posterinin tarihî surlara dijital düzenleme ile eklendiğini ileri süren (ve iddianın gerçeği yansıtmadığı anlaşılınca silinen) paylaşım örnekleri şöyle:

 

Kaç Saat Oldu TR?:

“CHP’li Canan Kaftancıoğlu, Başkan Erdoğan’ın photoshop ile surlara yapıştırılmış pankartını gerçekmiş gibi paylaşalı çok olmadı.

Başkan Erdoğan’ın böyle bir pankartı ve böyle bir tasarım yok. Başkan Erdoğan’ın kullandığı kurumsal tasarımın rengi de lacivert. Kurumsal pankart da yukarıda paylaşıldığı gibi.

Kitle müsait tabi ne kitleyebilirsen.”

 

istanbul-tarihi-surlarina-recep-tayyip-erdogan

 

Taha Hüseyin Karagöz:

“Aslında olan;

Böyle bir pankart yok

Acemice yapılmış bir photoshop ürünü

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2023 seçimleri için kullandığı renk tonu lacivert ve slogan ‘Doğru zaman Doğru Adam'”

 

erdogan-photoshop-iddiasi

 

Canan Kaftancıoğlu’nun İstanbul surlarına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafını içeren pankartı “photoshop” ile ekleyerek paylaştığı ileri sürülse de, görüntü gerçek…

 

 

Bir sosyal medya kullanıcısı surdan video paylaştı:

 

Can Poyraz: “Yaptıklarını bile sahiplenecek cesareti gösteremeyenlerde bugün: “Erdoğan’ın photoshop ile surlara yapıştırılmış pankartını gerçekmiş gibi paylaşalı çok olmadı” değil. Gerçek olduğu için paylaşalı bir kaç saat oldu. Bu videoyu ise sadece bir kaç dakika önce çektim :)”

 

 

Canan Kaftancıoğlu da bu videoyu şöyle yorumladı:

“Sizi gidi siziler:) Pankartı indirtecek, propaganda aygıtlarınızı gönderip çekim yaptıracak ve Kaftancıoğlu fhotoshop fotoğrafla yalan söylüyor diyecektiniz değil mi? Sizin ahlaksızlığınızın, kötülüğünüzün sonu yoksa, bizlerin de aklının ve azminin sınırı yok! Basın gidin şimdi!”

“Bi kerecik olsun yaptığınız işi sahiplenseniz.. Bu arada videoda fhotoşop teknolojisi geliştiyse ben bilmiyorum, onu da siz bilirsiniz ancak. O pankart elbette indirilecek o ayrı!”

 

 

İLAVE:

 

İstanbul Ayvansaray’daki tarihî sura Kemal Kılıçdaroğlu’nun da pankartı asıldı.

 


 

CHP İstanbul İl Başkanlığı’nın kaymakamlığa şikayette bulunduğu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın pankartının surlardan kaldırıldığı basına yansıdı.

 

Yorumunuzu yazınız...