2015 Yılında AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Döneminde İhale Edilen M8 Dudullu-Bostancı Metro Hattı 2023 Yılında Açıldı

 

Memleket Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin Babala TV’deki yayında “CHP’li belediye Kolin’e trilyonlarca liralık ihale vermiş. Bu ihaleyi konuşun.” söyleminin Dudullu- Bostancı Metro Hattı’nın inşaatı ve açılışı tekrar gündeme geldi.

Babala TV’de katıldığı programda Muharrem İnce şu ifadeleri kullanmıştı:

“Ben diyorum ki, büyük mühendislik projeleri konuşalım. Nanoteknoloji, dijitalleşme, bir tane mühendisi konuşalım diyorum. Füzyonu konuşalım diyorum ya! Yüksek sıcaklık altında hidrojenlerin birleşerek helyum oluşturmasını konuşalım. Yok! İpek Hoca’nın mühendis eşini konuşalım. Bir inşaat firmasında sermayedar mı? Değil. Üst düzey yönetici mi? Değil. Bir mühendis. A firmasında çalışır, B firmasında çalışır. Bu firmayı bugün araştırdım 24 bin çalışanı varmış. Oradaki kapıcı, oradaki bekçi, oradaki sekreter, oradaki mühendis… Bunların hepsi AK Partili mi? Böyle bir şey olabilir mi? İpek Hanım’ın eşi ihale veren birisi değil, tepe yöneticisi değil. Orada çalışan bir mühendis. Şimdi sıkı dur! Dudullu-Bostancı metrosu. İBB hangi partide? CHP’de. Kim yaptı? Kolin. Açılışını kim yaptı? Kılıçdaroğlu. Bunu sormayıp orada çoluk çocuğunun rızkı için çalışan bir mühendisi soruyorsunuz. Ayıp bu ayıp! Trilyonlarca liralık ihaleyi Kolin’e vereceksiniz… Ben verilmesin demiyorum ha. Kim iyi yapıyorsa, kim ucuz yapıyorsa herkes alabilir, hiç sıkıntı yok. Ben bunu laf etmiyorum. “

Muharrem İnce bu sözlerinin ardından Sözcü TV’de katıldığı programda “Ben ihaleyi Ekrem İmamoğlu verdi demedim ki. Açılışını yapıyorlar.” demişti.

 

2023 yılı Ocak ayında açılan İstanbul’un Avrupa Yakası’nın 2 metrosunu birbirine entegre eden M8 Dudullu-Bostancı Metro Hattı ihalesi 2015 yılında AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş döneminde yapılmıştı. Dudullu-Bostancı Metro Hattı ihalesini Kalyon İnşaat – Kolin İnşaat – Şenbay Madencilik ortak girişimi kazanmıştı. 2016 yılında yapımına başlanan metro hattı inşaatı 2019 yılında durma noktasına gelmesinin akabinde 2020 yılı Temmuz ayında İBB öz kaynakları devreye sokularak tekrar başlatılmıştı.

 

İstanbul’un Anadolu yakasındaki Kadıköy (Bostancı)–Ataşehir-Ümraniye ilçelerini kuzey-güney yönünde birbirine bağlayan Bostancı ile Parseller arasında 13 istasyonlu, 14,3 km uzunluğunda, saatte bir yönde 70.000 kişi taşıma kapasiteli toplu taşıma raylı sistem hattı ihalesi 2015 yılında yapılmış ve sözleşme imzalanmıştı.

 

m8-dudullu-bostanci-hatti

 

Dudullu – Bostancı Metrosu İnşaat ve Elektronik İşleri, Yeraltı Aktarma Merkezleri (Otoparklar), Depo Alanı ile Yönetim Binası ve Kontrol Merkezi İnşaatı” İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Daire Başkanlığı Anadolu Yakası Raylı Sistem Müdürlüğü tarafından 758.774.349,25 Avroluk yaklaşık maliyetle ihale edilmişti.

 

dudullu-bostanci-metro-hatti-insaati-ihalesi-2015

 

2015/85128 KİK numaralı 30 Haziran 2015 tarihli Dudullu – Bostancı Metro Hattı inşaatı ihalesini 558.800.000 Avro tutarındaki teklifiyle Kalyon İnşaatKolin İnşaatŞenbay Madencilik ortak girişimi tarafından kazanılmıştı.

Toplam 9 firmanın katıldığı, 1 firmanın teklif vermediği ihalenin kazananı ortaklıkla 2016 yılı Şubat ayında sözleşme imzalanmış ve hattın inşaatına 26 Şubat 2016 tarihinde başlanmıştı.

 

dudullu-bostanci-metro-hatti-insaati

 

2016 yılı Şubat ayında yapımına başlanan Dudullu-Bostancı metro hattının % 55 seviyesine ulaşan imalat işlemleri, finansman yetersizliğinden dolayı, 2019 yılının Mart ayında durma noktasına gelmişti.

23 Haziran 2019 günü tekrarlanan seçimde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu, seçimden 4 gün sonra 27 Haziran 2019 tarihinde mazbatasını almıştı.

2,5 yıl boyunca duran Dudullu-Bostancı metro hattındaki çalışmalar, İBB öz kaynakları devreye sokularak, 2020 yılı Temmuz ayında yeniden başlatılmıştı.

 

dudullu-bostanci-metro-hatti-ekrem-imamoglu

 

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe Twitter hesabından yaptığı açıklamada Dudullu-Bostancı Metro Hattı ihalesinin İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun göreve başlamasından yıllar önce yapıldığını şu ifadelerle aktardı:

“M8 Dudullu-Bostancı Hattı.  İhalesi 2015 yılında Başkanımız @ekrem_imamoglu göreve başlamadan önce yapılmış ve kamuoyunda bahsi geçen şirketin de yer aldığı ortak girişim ihaleyi kazanmıştır. Yapımı önceki yönetim tarafından 2018 yılı sonunda finansal kaynak bulunamadığı gerekçesiyle durdurulmuştur.

2020 yılında Başkanımız Ekrem İmamoglu‘nun tasarrufuyla özkaynak üretilerek işler tekrar başlatılmıştır. 2022 yılı başında 188 milyon euro Eurobond ihraç edilmiş ve hattın kalan tüm finans ihtiyacı sağlanmıştır.

Hattımız 2022 aralık sonunda yolculu işletme sertifikası alınarak işletmeye hazır hale getirilmiş ve 6 Ocak 2023’te resmi törenle İstanbulluların hizmetine sunulmuştur.

14,3 km hat uzunluğuna sahip, entegre ulaşım sistemimizin önemli bir parçası olan ve bölgede yaşayan 3,5 milyon insana hizmet eden hattımızda saatte 50 bin yolcu taşınmaktadır.

Konuyu kamuoyunun bilgisine sunar, eksik, yanlış veya hatalı bilgilere itibar edilmemesini rica ederiz.”

 

 

Dudullu-Bostancı metro hattının açılışı 6 Ocak 2023 tarihinde yapılmıştı.

Açılış törenine, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu katılmıştı.

 

dudullu-bostanci-metrosu-acilisi-9-ocak-2023

 

Açılış töreninde Dudullu – Bostancı Metro Hattı inşaatının yüklenici firmaları arasında Kalyon Holding ve Kolin İnşaat’ın flamalarının yer alması bazı haber girişimleri ve sosyal medya kullanıcıları tarafından eleştirildi.

 

dudullu-bostanci-metrosu-acilisi

 

Örneğin, Veryansıntv.com İstanbul’un yeni metro hattının açılış törenini “Kılıçdaroğlu ‘Beşli Çete’deki şirketin yaptığı metro hattını açtı” başlığıyla, törende Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, Ahmet Davutoğlu, Ekrem İmamoğlu ve Canan Kaftancıoğlu’nun görüldüğü fotoğrafın üzerine Kalyon Holding ve Kolin İnşaat’ın flamalarının görüldüğü görseli ekleyerek paylaştı.

 

kemal-kilicdaroglu-meral-aksener-ahmet-davutoglu-ekrem-imamoglu-canan-kaftancioglu

 

dudullu-bostanci-metrosu-acilisi-kolin-kalyon

 

Bahse konu dijital düzenleme içeren görselin yayılmasının ardından bazı sosyal medya kullanıcılarının görselin photoshop içerdiği belirtirken bazılarının da aksini savunduğu görüldü.

 

 

Ayberk Yağız:

 

“Ama mutfaktan yayın çok başarılı.

 

🙂 1- Bu fotoşop değil. Kayıtlara bakabilirsiniz

2- Yapılan doğrudur. Devlette devamlılık esastır.

3- İpek Hoca’nın eşi üzerinden karalama kampanyası yürütenler namussuzdur.

 

Kuzum kafayı mı yediniz? İnşaatı yapan Kolin ve Kalyon ortaklığı değil mi demeye çalışıyorsunuz?

 

1997 yılından beri Photoshop kullanırım. Hatta eğitimini verdim.Montaj yapacak olsam, böyle mi yaparım? Haberin kaynağı da orada. Veryansın. Açın bakın. Hem neden bu kadar kızıyorsunuz? Olay doğru. Ters bir şey de yok. Ters olan, bize yapılan hayasız saldırı.”

 

millet-ittifaki-kolin-kalyon

 

Açılıştan kayıtlar izlendiğinde, tören alanında yüklenici firmalar Kalyoncu ve Kolin İnşaat’ın flamalarının yer aldığı konumun farklı olduğu, paylaşılan görsele dijital müdahale ile eklendiği anlaşılıyor.

 

dudullu-bostanci-metrosu-kolin-kalyon

 

 

Yorumunuzu yazınız...