* Kapak görseli: Aloaiza / Yeni Zelanda’daki Tapuae sahilinde görülen sarı karınlı deniz yılanı

 

Yeni Zelanda’da Yaşayan Endemik Bir Kara Yılanı Türü Mevcut Olmasa da Bu Durum Ülkede “Hiç” Yılan Bulunmadığı Anlamına Gelmiyor 

 

Yeni Zelanda’da hiç yılan olmadığı yönündeki aktarımlara bazen sosyal medya paylaşımlarında rastlanabiliyor.

Dünya genelinde 3000’den fazla çeşit yılanın bulunduğu aktarılmakta. Antarktika, İzlanda, İrlanda, Grönland gibi ada ülkelerinin / bölgelerinin yanı sıra Yeni Zelanda ise yılan dağılımından müstesna…

Yeni Zelanda’da yaşayan endemik bir kara yılanı türü mevcut değil.

Ancak bu durum Yeni Zelanda’da “hiç” yılan bulunmadığı anlamına gelmiyor.

Yeni Zelanda’da nadir de olsa kara ve deniz yılanları gözlemlenebiliyor.

Yeni Zelanda’nın çevrili olduğu soğuk sular bir deniz yılanı için ideal yaşam alanı olmasa da Avustralya’dan ve Pasifik Okyanusu’nun daha sıcak bölgelerinden sıcak deniz akımlarıyla Yeni Zelanda kıyılarına erişen ve kaçakçılık ya da ticarî sevkiyat vasıtasıyla ülkeye giriş yapan yılanların olduğu biliniyor.

Yeni Zelanda Doğal Kaynakları Koruma Departmanı (Department of Conservation) internet sitesinde, deniz yılanlarının (sarı karınlı deniz yılanlarını / yellow-bellied sea snake / pelamis platurus) ve zehirli Asya yılanlarının (krait / banded sea krait / laticauda colubrina) Yeni Zelanda sularının olağan misafirlerinden olduğunu aktarmıştı (Tropikal okyanus sularında bulunan bir deniz yılanı türü olan sarı karınlı deniz yılanı karaya da çıkabiliyor. Bu türün oldukça zehirli olduğu biliniyor).

Deniz yılanları Yeni Zelanda’da 1953 Yaban Hayatı Yasası (Wildlife Act) uyarınca yerli tür olarak kabul edilmektedir.

 

 

Dünya çapında bilinen yaklaşık 62 deniz yılanı türünden 4’ünün Yeni Zelanda sularında tespit edilmişti. 1837-1936 yılları arasındaki kayıtları inceleyen bir çalışmada da Yeni Zelanda kıyılarına erişen yılan türlerinin varlığı aktarılmıştı (B. J. Gill (1997). “Records of turtles and sea snakes in New Zealand, 1837–1996“. New Zealand Journal of Marine and Freshwater Research. 31:4. 477-486). New Zeland Herald adlı yayın, ülkede bulunan zehirli sarı karınlı deniz yılanlarını haberleştirmişti. Newshub ise Yeni Zelanda’da son 10 yılda 50 yılanın tespit edildiğini aktarmıştı. Ülkede piton da bulunduğu basına yansımıştı. Yılan kaçakçılığı nedeniyle tutuklanan Yeni Zelandalı vatandaşlara da rastlamak mümkün. İklim değişikliğinin etkisiyle Yeni Zelanda’da görülen deniz yılanı sayısında artış yaşandığı gözlemi de paylaşılmakta.

 

 

İklim faktörlerinin, ekosistemin yapısının, coğrafi izolasyonun ve tarihsel sürecin yanı sıra ülkenin uyguladığı kurallar da bu durumda etkili.

Ülkede, hayvanat bahçelerinde, araştırma kurumlarında ya da başka bir yerde yılan bulundurmak yasak. Yeni Zelanda’da yürürlükteki mevzuat gereği ülkede “her türlü yılan” yasaklanmış durumda (Hazardous Substances New Organisms Act 1996. Schedule 2. Prohibited new organisms). Kara yılanlarını beslemek veya yetiştirmek sadece yasa dışı değil: bir yılan görüldüğü hâlde yetkililere bildirilmese dahi para cezası uygulanmaktadır. Ayrıca, 1953 Yaban Hayatı Yasası hükümlerine göre bir deniz yılanını öldürmek veya izinsiz olarak bir tanesine veya herhangi bir kısmına sahip olmak yasa dışıdır.

 

Yorumunuzu yazınız...