29 Nisan 2020 Tarihinde Dünya’ya İnsan Yaşamını Sonlandırabilecek Dev Bir Asteroidin Çarpacağı İddiası Asılsız

Dünya’ya 29 Nisan 2020’de iddia edildiği gibi dev bir asteroit çarpmayacak. NASA uzmanlarının 1998 OR2 kodlu asteroidin 29 Nisan 2020’de Dünya’ya çarpacağı ve insanlığın sonunun geleceğini açıkladığı iddiası doğru değil. Bahse konu asteroit, Dünya’ya yaklaşık olarak 6.3 Milyon km uzaklıktan geçecek olup, Dünya’ya çarpma ihtimali bulunmamaktadır. NASA’nın dev bir asteroidin Dünya’ya çarpacağı ve insan yaşamının tehlikeye gireceğine dair bir uyarısı bulunmuyor.

Yanlış İddia

 

[Ginaz Almus tarafından hazırlanmıştır]

Çeşitli haber sitelerinde ve sosyal medya platformlarında NASA uzmanlarının 4.1 km çapında olduğu tahmin edilen 52768 (1998 OR2) kodlu asteroidin 29 Nisan 2020 tarihinde Dünya’ya çarpma ihtimalinin olduğunun ve bu durumun küresel bir yıkıma sebep olarak insanlığı yeryüzünden silebileceğinin açıklandığı iddiası paylaşıldı.

 

dev asteroit dünyaya

Timeturk.com tarafından yapılan haberin kapak resmi

 

NASA’nın olmayan açıklamasına atıf yapılan sosyal medyada yer alan paylaşımlarda şu ifadelerin kullanıldığı görülüyor:

DÜNYA’ YA GÖKTAŞI YAKLAŞIYOR

1998 OR2 ismi verilen göktaşı, dünyaya doğru yaklaşıyor ve 29 Nisan’da bize en yakın konumuna gelmesi bekleniyor.

Bu göktaşı, NASA tarafından şu ana dek bilinen dünya için en tehlikeli uzay cismi olarak açıklandı.

 

dünyaya 29 nisanda

İddianın yer aldığı bir tweet

 

dünyaya nisanda asteroit
Abdullah Çiftçi’nin Dünya’ya 29 Nisan 2020 günü dev bir asteroidin çarpacağı iddiasını aktardığı paylaşımı

 

Dünya’ya 29 Nisan’da Dev Asteroit Çarpmayacak

İddianın aksine NASA’nın dev bir asteroidin Dünya’ya çarpacağı ve gezegenimiz üzerindeki insan yaşamının sona erebileceğine dair bir uyarısı bulunmuyor.

24 Temmuz 1998 yılında NEAT programı kapsamında NASA tarafından keşfedilen 1998 OR2 kodlu asteroid, 29 Nisan 2020 tarihinde Dünya’ya en yakın konumundan geçeceği ve aradaki minimum mesafenin 16.36 LD (Lunar Distance) yani yaklaşık olarak 6,3 milyon kilometre olacağı öngörülüyor. Sonuç olarak NASA’nın bu iddiayı destekleyen bir açıklamasının olmadığını ve NASA verilerinden yola çıkarak, iddiada belirtilen göktaşının Dünya’ya çarpma ihtimalinin olmadığını söyleyebiliriz.

 

nasa gök cisimleri tablosu
NASA tarafından yayınlanan ve Dünya’ya yaklaşmakta olan gökcisimlerinin gösterildiği tablo

 

İlgili tabloya bu adresten ulaşabilir ve Dünya’ya yaklaşmakta olan gökcisimlerini inceleyebilirsiniz.

NASA’nın Dünya’ya yaklaşan gök cisimlerinin çarpma risklerinin analiz edildiği tabloda, 1998 OR2 kodlu asteroidin yer almadığı görülmektedir.

 

nasa dünyaya yaklaşan göktaşı
NASA’nın Dünya’ya çarpması olası göktaşlarının riskini analiz ettiği tablo

 

NASA’da çalışan Dr. Umut Yıldız da ilgili iddiaya twitter üzerinden cevap vererek;  1998 OR2 kodlu asteroidin 6,3 milyon km yani Dünya-Ay arası mesafenin 16.4 katı uzaktan geçeceğini belirterek, asıl virüsten korunmamız gerektiğini söylemişti:

“Deprem, virus, çekirgeden sonra bir de asteroit eksik kalmasın diyorsunuz ama bu da değil. Yalan haber. 1998OR2, 29 Nisan 2020’de Dünya’ya 6,3 milyon km yani Dünya-Ay arası mesafenin 16,4 katı uzaktan geçecek. Raad olun. Siz asıl virüsten korunun.”

 

umut yıldız nasa göktaşı
Dr. Umut Yıldız’ın ilgili iddia ile ilgili attığı tweet

* Katkısı için Ginaz Almus’a teşekkürlerimizle

 

Hamiş: NASA’nın asteroidin 29 Nisan 2020’de Dünya’ya çarpacağına dair bir açıklamasının olmadığını 30 Nisan 2020 tarihinde fark edebilecekler mi acaba?

 

dünyaya göktaşı çarpacak

 

Kapak Görseli: kjpargeter

Yorumunuzu yazınız...