Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Dinlerken Görüntülendiği Ezanın Granada’dan Olduğu İddiası Doğru Değil

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mobil cihazdan dinlerken görüntülendiği ve İspanya Granada’da okunduğu sanılan ezan Azerbaycan’ın Balaken şehrinden. Okuyan kişi İranlı müzisyen Mehdi Yarrahi. 

Yanlış İddia

 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı görevini yürüten, Sabah Gazetesi eski köşe yazarı Fahrettin Altun, 29 Mart 2020 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ezan okunan bir video kaydını izlerkenki görüntüsünü paylaşmış ve “Cumhurbaşkanımız Granada’da okunan ezanı dinlerken…” notunu düşmüştü.

 

erdoğan granada ezan
Fahrettin Altun’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mobil cihazdan dinlerken görüntülendiği ezan videosunun Granada’dan olduğunu iddia ettiği paylaşım

 

TRT Haber de “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Granada’da okunan ezanı dinledi” başlığıyla bu iddiayı haberleştirmişti.

 

 

Ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dinlediği ve İspanya Granada’da okunduğu sanılan ezan Azerbaycan’ın Balaken şehrinden. Okuyan kişi İranlı müzisyen Mehdi Yarrahi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın izlediği video kaydı Granada’dan ezanın okunduğu video kaydı değil, Mehdi Yarrahi tarafından İran / Şia geleneklerine göre okunan ezanın Azerbaycan Balaken şehrinden görüntüler ile hazırlanmış video kaydıydı.

 

 

Anılan ezan kaydı Mehdi Yarrahi’nin 2017 yılında yayınlanan albümünde de yer almıştı.

 

 

Sosyal medyada Granada’da okunan ezan görüntüleri olduğu iddiasıyla paylaşılan görüntüler ise farklıydı. Bahse konu video kayıtlarından bazıları şu şekildeydi:

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=Q1Q-3JWyV-Q

 

Azerbaycan’da Okunan Ezanı Granada’dan Sanan Yazarlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dinlediği ezanı Granada’dan sanan tek yazar Fahrettin Altun değil.

Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, 29 Mart 2020 tarihli paylaşımında bu ezanın Gırnata’dan olduğunu öne sürerek yanılmıştı:

"Yıllar, yüzyıllar sonra Gırnata'da, İspanya'da ezan okunuyor.. Bir #ezan bu kadar mı yürekleri titiretir! Türkiye’deyse ezan'la, salâ'yla, dua'yla dalga geçiliyor! Ne kadar ürperticidir bu! Celladına âşık tasmalı çekirgeler! Yazık size!"

 

Gırnata ezan

 

granada ezan

 

Yorumunuzu yazınız...