Darıca Hayvanat Bahçesi’nde Hayvanların Cinsel Temasta Bulunmasını Önlemek İçin Dişi ve Erkek Hayvanlar Ayrı Kafeslere Kapatılarak Haremlik Selamlık Uygulamasının Başlatıldığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada yer alan paylaşımlarda “Darıca hayvanat bahçesi”, “haremlik selamlık uygulaması”, “imam hatipli müdür” ve “Muhittin Balta” ifadelerini görünce yıllar önce paylaşılan bir iddiayı anımsadık. Neyse ki hafızamız bizi yanıltmadı.

Darıca Hayvanat Bahçesi’nde hayvanların cinsel temasta bulunmasını önlemek için dişi ve erkek hayvanların ayrı kafeslere kapatılarak haremlik selamlık uygulamasının başlatıldığına yönelik asılsız iddia tekrar dolaşıma girmiş.

2012 yılında internet forumlarında ve sözlüklerinde paylaşılan Zaytung parodisi benzeri bu iddia 2013 yılında sosyal medyanın gündemine oturmuş ve #direndarıca etiketleriyle paylaşılmıştı.

Bu iddiayı içeren ve son günlerde kayda değer sayıda etkileşim alan paylaşım şu şekilde:

“Darıca hayvanat bahçesinde cinsel temasta bulunup, toplumun ahlaki yapısını olumsuz yönde etkilediği gerekçesiyle dişi ve erkek hayvanların ayrı kafeslerde olması gerektiğini savunan darıca hayvanat bahçesinin imam hatipli müdürü Muhittin Balta’nın önerisine bakanlık destek verdi”

 

darıca hayvanat bahçesi haremlik selamlık maymunlar
Lafagel adlı profilin hayvanat bahçesinde dişi ve erkek hayvanların ayrı kafeslerde olması önerisinin sunulduğu yönündeki parodi içeriği gerçek gibi aktardığı paylaşım

 

hayvanat bahçesi hayvanlar ayrı kafeste
DarkWeb Haber adlı profilin hayvanat bahçesinde dişi ve erkek hayvanların ayrı kafeslerde olması önerisinin sunulduğu yönündeki parodi içeriği gerçek gibi aktardığı paylaşım

 

İddiaya ilişkin olarak, Zaytung’dan alıntı olduğu belirtilerek 2012 yılında yayımlanan bir metin şu şekilde:

“Darıca hayvanat bahçesinde ulu orta cinsel temasta bulunup, toplumun ahlaki yapısını olumsuz yönde etkilediği gerekçesiyle dişi ve erkek hayvanların ayrı kafes , kümes ve akvaryumlarda olması gerektiğini ve ziyaret saatleri dışında bir araya gelmesini savunan darıca hayvanat bahçesinin imam hatipli müdürü Muhittin Balta’nın önerisine başbakanlık destek verdi..

 

Mecliste yasalaşması gerektiğini savunan Muhittin Balta bu uygulamanın barınaklar da ,sokakta ve doğada yaşayan tüm hayvanlar içinde değerlendirilebileceği çağrısında bulundu..

 

Gebze belediye ekiplerinin ilk yaptığı çalışmada kedi ve köpekleri kovalamaya başlarken sinek, sivri sinek, örümcek, serçe gibi hayvanlara ne gibi uygulama yapılacağı merak konusu..”

 

hayvanat bahçesi haremlik selamlık
2012 yılında hayvanat bahçesinde haremlik selamlık uygulaması yürütüldüğü iddiasını “Zaytung Alıntı” notuyla aktaran metin

 

Hayvanat Bahçesinde Haremlik Selamlık Uygulaması İddiası Gerçek Dışı

“Hayvanat Bahçesinde Haremlik Selamlık Uygulaması” başlığıyla, “haber gerçektir” notuyla ve sevişen maymunların yer aldığı fotoğraflarla tekrar sunulmaya başlanan bu iddia gerçeği yansıtmıyor.

Kaynağı bazı paylaşımlarda Zaytung olarak belirtilse de, Zaytung’un internet sitesi ve paylaşımlarında bu yönde bir içeriğe rastlanamıyor.

Darıca Hayvanat Bahçesi olarak bilinen Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı (FYZoo), kurumları bünyesinde Muhittin Balta adlı bir müdür ya da çalışanın bulunmadığını, hayvanlar için haremlik selamlık tarzı bir uygulamalarının bulunmadığını, iddianın uydurma olduğunu aktarmıştı.

Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı Turizm Eğitim İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi tarafından bu iddiaya ilişkin 2013 yılında yayımlattırılan tekzip metnine ulaşmak mümkün.

Fevzi Günenç’in Gaziantephaberler.com’daki “Hayvanat Bahçesinde Haremlik Selamlık” başlıklı 1 Şubat 2013 tarihli yazısı için yayımlanan tekzip metni şu şekilde idi:

“İnternet sitenizde, 01.02.2013 tarihli Köşe Yazıları bölümünde, Fevzi GÜNENÇ yazısında, “HAYVANAT BAHÇESİNDE HAREMLİK SELAMLIK” başlıklı, tamamen yanlış ve yanıltıcı haber ve bilgi yayımlanmıştır. Anılan haber ve bilgide hiçbir gerçeklik payı bulunmamakta olup burada tamamen uydurma bilgiler verilmiş ve hayal mahsulü bir kişi yaratılmıştır. Bu meyanda, söz konusu haberde hayal mahsulü olarak yaratılan Muhittin BALTA isminde bir Müdürümüz veya çalışanımız da yoktur ve olmamıştır. Ayrıca, hayvanat bahçelerinin temel görevlerinden biri de koruma altındaki hayvanların üretilmesi olup bu yöndeki çalışmalarımız da devam etmektedir. Aynı zamanda hem Türkiye’de hem yurt dışında pek çok doğa koruma projesine desteklerimiz de bulunmaktadır.

 

Darıca Hayvanat Bahçemiz 16 yıldır EAZA (Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği) üyesi bir hayvanat bahçesidir. Birlik kapsamında parkımız düzenli olarak denetlenmekte ve raporlamalar yapılmakta olup hayvanların üretilmesi en önemli kriterlerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu kriterleri yerine getirdiğimiz için Türkiye’nin Avrupa Birliğine kabul edilen ilk ve tek hayvanat bahçesi olduğumuzu da hatırlatmak isteriz.

 

Darıca Hayvanat Bahçemiz Avrupa ve Türkiye’nin sayılı hayvanat bahçeleri arasında bulunmakta olup hem hayvan hem insan (özellikle çocuklar) hem de doğa için büyük çabalar sarf etmekte ve bunu büyük fedakarlık ve özveriyle yapmaktadır.

 

Kamuoyunun bilgilerine sunarız.      

 

Saygılarımızla,

 

FARUK YALÇIN Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı Turizm Eğitim İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi”

 

2012 yılının ardından tekrar dolaşıma giren iddia ile ilgili Hayvanat Bahçesi yetkilileri tarafından tarafımızla paylaşılan tekzip duyurusu da şu şekilde:

 

Sevgili FYZoo dostları,

 

Geçtiğimiz 2 gündür sosyal medyada, önceki ismimiz olan Darıca Hayvanat Bahçesi ile ilgili “toplumun ahlaki yapısını olumsuz yönde etkilediği gerekçesiyle dişi ve erkek hayvanların ayrı kafeslerde olması gerekliliğine bakanlıktan destek geldi.” haberleri gerçekleri yansıtmamaktadır. Haberde bahsi edilen olay hiç yaşanmamış olup, yine haberde bahsi geçen kişi Muhittin Balta isimli şahıs ile hiçbir ilişkimiz bulunmamaktadır.

 

Mizah yayını olan Zaytung üzerinden 2012 yılında mizah amacı ile yapılan bir haberin 2020 yılında çeşitli sosyal medya kullanıcıları tarafından gerçek haber gibi kullanılmasını ve sonrasında paylaşımların kamuoyunu yanıltan, kurumumuzu karalayan bir seviyeye gelişini şaşkınlık ve üzüntü ile izledik.

Sosyal medyada yansıyan haberler ile ilgili hukuki işlemleri başlatmış bulunmaktayız. Resmi kaynaklar hariç yapılan açıklamalara itibar etmemenizi önemle rica ederiz.

 

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı olarak; Koruma, Eğitim ve Araştırma alanlarında çalışmaya devam ederek gerçek bir zooloji enstitüsüne evrilmeye, yaban hayatta yaşanmakta olan tür çeşitliliği krizi ile ilgili farkındalık yaratmaya ve nesli tehlike altında olan türlerin kurtarılmasına destek olmaya devam edeceğiz.

 

Saygılarımızla,

Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı

 

haremlik selamlık hayvanat bahçesi

 

Hayvanat Bahçesinde Haremlik Selamlık

 

* Tespiti için Murat Doğru’ya teşekkürlerimizle…

Yorumunuzu yazınız...