Naomi Campbell’ın Sedir Adası’nda, kuş bakışı görüntüsü antik Mısır simgesi “Horus’un Gözü” şeklinde bir çevreci eve sahip olduğu iddiası doğru değil

 

 

İngiliz manken, oyuncu ve iş insanı Naomi Campbell’ın Kleopatra Adası olarak da bilinen Sedir Adası’nda “Horus’un Gözü” şeklinde bir evinin olduğu iddiasına değineceğiz.

Kerme (Gökova) Körfezi’nde bulunan, Muğla’nın Marmaris ilçesi sınırları içinde yer alan Sedir Adası’nın (Grekçe: Κλεοπάτρα Kleopatra) inşa ettirildiği sanılan ev görseli şu şekilde:

 

horusun-gozu-evi

 

Kleopatra plajıyla ünlü Sedir Adası’nda inşa ettirildiği sanılan evin kuşbakışı görüntüsü Antik Mısır’dan günümüze kadar uzanan ve hâlâ popülerliğini koruyan bir sembol olan, koruma, şifa ve yeniden doğuş gibi anlamları ile birçok farklı alanda kullanılan Horus’un Gözü şeklinde.

 

Horus’un Gözü Nedir?

Horus’un gözü Mısır mitolojisinde önemli bir semboldür.

Mısır mitolojisinde bir (haşa) tanrı olarak anılan Horus, kralların koruyucusu olarak bilinir.

Horus’un gözü, genellikle sağ gözü olarak temsil edilir ve bu göz, sağlık, güç ve korumayı simgeler.

Horus’un gözünün mitolojik hikayesi, Osiris’in oğlu Horus ile kötülüğü temsil eden Seth arasındaki çekişmeyi anlatır. Seth, Horus’un amcası ve rakibidir. Bir çatışma sonucunda SethHorus’un gözünü yaralar ve yerinden çıkarır. Toth, gözünün parçalarını bir araya getirir. Horus, büyüyle gözünü yeniden elde eder ve gözü onarıldıktan sonra gücünü yeniden kazanır.

Horus’un gözü aynı zamanda “uzak görüş” veya “bilgelik gözü” olarak da bilinir. Bu, metafiziksel bir bilgi veya iç görüye sahip olma yeteneğini temsil eder.

Mısır mitolojisinde, Horus’un gözü genellikle koruyucu bir sembol olarak kullanılır ve sıkça amuletlerde, takılarda veya Mısır tapınaklarında görülür.

Ayrıca, Horus’un gözü, antik Mısır sanatında ve mimarisinde de sıkça tasvir edilmiştir.

 

 

Ünlü model Naomi Campbell’ın milyarder Rus sevgilisi Vladislav Doronin’in Sedir Adası’nda ev yaptıracağı iddiası 2011 yılında dolaşıma girmiş ve 2012 yılında sosyal medya platformlarında yaygın şekilde paylaşılmıştı.

 

Anti illuminati TR (@AntilluminatiTR): “Dünyaca ünlü manken Naomi Campbell güzel memleketimizin topraklarından Sedir Adası’na “çevreci” bir villa yaptırmış.”

 

 

 

 

Dünyaca ünlü model Naomi Campbell’ın 41. doğum günü için Rus milyarder sevgilisi Vladislav Doronin’in Kleopatra Adası’nda arazi aldığı ve bu araziye İspanyol Mimar Luis de Garrido tarafından Horus’un Gözü şeklinde bir konut yaptırılacağı / yaptırıldığı iddiası ilgili dönemde basına da yansımıştı.

 

 

 

Mezkûr iddia son günlerde yeniden paylaşılmaya başlandı.

 

Hüseyin Yılmaz (@HSYNYILMAZ09): “Naomi Cambell’in Evi – Bir Şey Görebilebiliyonmu? Luciferin Çocuklarını Görmeniz Uyanmanız Lazım Küresel El İt Medyanın Tv lerinde Hiç Bir Şekilde Goyyimler Çıkarılmaz”

 

naomi-cambellin-evi-iddiasi

 

Birinci derece doğal SİT alanı olarak koruma kapsamında olan Sedir Adası’nda Naomi Campbell’ın Horus’un Gözü şeklinde bir çevreci evinin bulunduğu iddiası doğru değil.

 

Horus’un Gözü şeklindeki yapıya ait görseller İspanyol mimar Luis de Garrido’nun 2011 yılında hazırladığı “Eye Of Horus Eco-House” adlı projeye ait.

 

horusun-gozu-ev-proje

 

Luis De Garrido, hazırladığı projenin mimarî konfigürasyonu hakkında kişisel internet sitesinde şu ifadelere yer vermiş:

“EYE of HORUS Eco-House, Gökova Körfezi’ndeki küçük ve cennet gibi ada Sedir Adası’nda, Türkiye’nin güneybatı kıyısına çok yakın bir konumda yer almaktadır. Otel-ev, dünyanın en güzel plajı olarak kabul edilen Kleopatra Plajı’nın yanında yer almaktadır.

Kleopatra’nın plajı, sevgilisini memnun etmek amacıyla şimdiye kadar var olan en güzel ve romantik plajı yapmak için Mısır’dan adaya kum getirilmesini emreden Kleopatra’ya aşkının kanıtı olarak Mark Antony tarafından hediye edilmiştir. Kleopatra.

EYE of HORUS Eco-House, iç mikro iklimi ve plaj ve ada ile aynı düzeyde mekansal ve biçimsel özellikleri olan ve sakinlerinin tüm ihtiyaçlarını (işlevsel, duygusal, sembolik ve çevresel).

Bina dairesel planlı, göz şeklinde iç avlulu ve 4 katlıdır. Bodrum katında misafir yatak odaları, toplantı odaları, oyun odaları ve ev sinema odaları bulunmaktadır. Çevredeki duvarların çoğu camdan yapılmış olduğundan, çevredeki odalar yer altı terasları ve havuz suyu aracılığıyla aydınlatılmaktadır. Öte yandan iç odalar, tüm evin içinden geçen merkezi veranda aracılığıyla aydınlatılıyor. Bodrum katının, sizi yürümeye ve düşünmeye davet eden çok hafif eğimli bir yaya rampası aracılığıyla adaya doğrudan yan erişimi vardır. Zemin katta oturma odaları, yemek odası, mutfak ve servis odaları bulunmaktadır. Zemin kat neredeyse tamamen bir yüzme havuzuyla çevrilidir ve kompleks, göz şeklinde, değişken yükseklikte iki uzunlamasına duvarla çerçevelenmiştir. Bu şekilde evin iki girişi (kuzey ve güney) ve Ankh şeklindeki bir bakış açısına doğru üçüncü bir girişi var. Birinci katta ana yatak odası ve ziyaretçi yatak odaları bulunmaktadır.

Son olarak üst kat, çarpıcı cepheli cam kubbeyle örtülen bahçe çatısına ev sahipliği yapıyor. Kubbenin renkli cam çıtaları, (renkleri ve eğimleri değiştirilerek) içeride homojen bir aydınlatma ve sabit bir sıcaklık sağlanacak ve insan konforunu her zaman sağlayacak şekilde düzenlenmiştir.”

 

horusun-gozu-ev

 

25 yatak odalı, camla kaplı çelik konstrüksüyondan kubbeli, güneş pili panelleri, jeotermal enerji sistemi ve yağmur suyunu toplayan, atık suyu arındıran mekanizmaya sahip sıfır enerji tüketimi gibi özelliklere sahip ekoloji dostu konut projesine ait görseller GERÇEK değil, bir illüstrasyon.

 

sedir-adasi-horusun-gozu

 

Campbell’ın evinin bulunduğu ileri sürülen Sedir Adası’nın uydu görüntüsünde bu şekilde bir yapıya rastlanmıyor.

 

 

 

Naomi Campbell’ın Kleopatra Adası’nda Horus’un Gözü şeklinde bir ev yaptıracağı iddiası 2018 yılında Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yalanlandı.

Dönemin Muğla İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Filiz Karacaağaç konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Sedir Adası (Kleopatra Adası) birinci derede doğal SİT alanıdır. Adanın tamamı bakanlığımız tarafından kamulaştırılmıştır. Naomi Campbell’ın bir metre kare arazisi yok.” ifadelerini kullandı.

 

Yorumunuzu yazınız...