Cristiano Ronaldo Hakkında Paylaşılan Asılsız İddialar ve Montaj Görseller

 

Cristiano Ronaldo son yıllarda futbola damgasını vurmuş bir yıldız isim. Ününün etkisi ile birlikte hakkında birçok yanlış iddia da dile getiriliyor. Bu iddialardan karşılaştıklarımızdan çarpıcı olanları derleyelim istedik…

 

Cristiano Ronaldo’nun Türkiye’de Oynamayı Düşündüğünü Söylediği İddiası

Koronavirüs salgınının yol açtığı bilgi kirliliği Cristiano Ronaldo’ya sıçramasa olmazdı.

Paylaşımları gerçek sanılan De Futbol, profilinde “Futbolun mizaha açılan penceresi (Parody Account) Burada yazılanlar tamamen hayal ürünüdür” ifadelerine yer vermiş.

 

de futbol parodi

 

Ronaldo’nun vücudunda virüsün 10 saniye yaşayabildiğine dair paylaşım yapan bu parodi profilin aktardıkları sıklıkla sosyal medya kullanıcıları ve haber sitelerince gerçek sanılabiliyor.

“SON DAKİKA: Juventus’ta Daniele Rugani’nin corona virüsü kapması sebebiyle karantina altına alınan Ronaldo’ya yapılan testlerde, virüsün Ronaldo’nun vücuduna girdiği ancak kaslı ve bağışıklık sisteminin çok iyi olması sebebiyle virüsün ancak 10 saniye yaşayabildiği öğrenildi..”

 

ronaldo beşiktaş galatasaray fenerbahçe
Parodi profilin Cristiano Ronaldo’nun Türkiye’de oynamayı düşündüğüne dair uydurma paylaşımı

 

Parodi futbol haberi profilinin paylaştığı “Cristiano Ronaldo koronavirüsün görülmediği Türkiye’de Fenerbahçe, Galatasaray ya da Beşiktaş’ta futbol oynamayı düşünüyor” iddiası gerçek sanılmıştı.

 

ronaldo beşiktaş fenerbahçe galatasaray
Parodi hesabın Ronaldo hakkındaki uydurmasını gerçek sanan paylaşım

 

ronaldo galatasaray fenerbahçe beşiktaş
Parodi hesabın Ronaldo hakkındaki uydurmasını gerçek sanan paylaşım

 

Ronaldo’nun Otellerini Koronavirüs Tedavisi İçin Hastaneye Çevireceği İddiası

Cristiano Ronaldo’nun Portekiz’de bulunan otellerini koronavirüs tedavisi için hastanelere çevireceği ve personelin maaşını ödeyeceği iddia edilmişti. Ancak, Ronaldo’nun bu yönde bir beyanı olmamıştı. Pestana CR7 Hotels yetkilileri de iddiayı yalanlamıştı.

Bu asılsız iddiaya düşen haber sitelerinden ve sosyal medya profillerinden örnekler:

 

cristiano ronaldo otelleri

 

ronaldo otelleri

 

cristiano ronaldo otel

 

Cristiano Ronaldo’nun Karantinada Kuran Okuduğunu Söylediği İddiası

Yeni “gizli Müslüman” efsanelerinden biri “Cristiano Ronaldo”…

Ronaldo’nun İslâmiyete ilgi duyduğuna dair birçok iddia basın organları ve sosyal medya profillerince aktarılmıştı. Ronaldo’nun bu tür bir hissiyata sahip olup olmadığına dair açık bir beyanı yok. Ancak, Ronaldo’yu (alenen ya da zımnen) İslamiyetle ilişkilendiren birçok asılsız paylaşıma şahit oluyoruz.

Bu tür paylaşımlardan biri, koronavirüs salgınının etkisiyle karantina uygulamalarının başladığı dönemde CR7’nin Kur’an-ı Kerim okuduğunu söylediği iddiasıydı.

Ronaldo’ya atfedilen ifadeler şu şekildeydi:

C.Ronaldo: “Karantinadayken insan kendisiyle başbaşa kalıyor bu sürede çok kitap okudum, çok düşündüm.. şimdi de Kuran-ı Kerim okumaya başladım.”

 

cristiano ronaldo kuran okumaya başladım

 

Ronaldo’nun Kuran okuduğuna dair ifadelerine ilişkin Türkçe olmayan muteber bir kaynakta herhangi bir ize rastlanmıyor.

Cristiano Ronaldo’nun karantinada Kuran-ı Kerim okuduğu iddiasının kaynağının Juveturkey adlı sosyal medya profilinin 31 Mart 2020 tarihli paylaşımı olduğu anlaşılıyor.

Juventus Turkey adlı profilin “Cristiano Ronaldo ASPARAGAS merkezi” şeklinde birçok asılsız iddiayı paylaştığı görülüyor.

Ronaldo’nun koronavirüs salgını nedeniyle karantinada Kuran-ı Kerim okuduğu iddiası birçok haber sitesi ve sosyal medya profili tarafından da paylaşılmıştı:

 

cristiano ronaldo kuran okumaya başladım

 

cristiano ronaldo kuran okumaya başladım

 

cristiano ronaldo kuran

 

Cristiano Ronaldo’ya Atfedilen Kurban Kesimi Hakkında Sözler

CR7’nin “İspanyol, boğa şişleyince spor. Danimarka, balina avlayınca ticaret. Çinli, köpek katledince festival. Müslüman, kurban kesince katliam. Hadi Ordan” ifadelerini kullandığı öne sürülmüştü. Ancak, Ronaldo’nun kurban ibadeti hakkında bu yönde bir sözü yok. İddiayı ortaya atan Ronaldo hakkında birçok asılsız ve parodi paylaşım yapan Juventus Turkey adlı profil.

 

ronaldo kurban

 

Cristiano Ronaldo’ya kurban kesimi hakkında atfedilen ifadeler aslında Kurban Bayramlarının parodi trendi. Bu söylemin sadece Ronaldo’ya değil farklı birçok isme atfedildiği görülüyor.

Bahse konu ifadeleri kullanan ya da şahsına parodi maksadıyla atfedilen kişilerden bazı örnekler sunacak olursak:

 

 

Cristiano Ronaldo’nun Azerbaycan’a Destek Mesajı Verdiği İddiası

CR7’ye atfedilen “Azerbaycan halkının yanındayım. Müslümanlara yapılmaya çalışan zulmün yıllardır farkındayım” ifadeleri de yine aynı profil tarafından uydurulmuştu…

 

cristiano ronaldo azerbaycan

 

Ancak, Azerbaycan-Ermenistan arasında yaşanan askerî çatışma esnasında Cristiano Ronaldo’nun Azerbaycan’a destek mesajı verdiğine dair asparagas iddiayı gerçek sanarak paylaşan birçok profile rastlamıştık.

 

cristiano ronaldo azerbaycan destek mesajı

 

cristiano ronaldo azerbaycan destek mesajı

 

Cristiano Ronaldo’nun Forma Numarasının 7 Olmasının 7 Adet Cami Yaptırmasına Dayandığı İddiası

Cristiano Ronaldo’nun forma numarasının kaynağının 7 cami inşa ettirmesini öne süren troller ve bu iddiaya inanan sosyal medya kullanıcıları mevcut.

 

cristiano ronaldo 7 cami

 

cristiano ronaldo cami

 

cristiano ronaldo forma numarası 7 cami

 

CR7’nin Real Madrid’te Raul takımdan ayrılana kadar forma numarası 9’du.

 

Ronaldo, İsrailli Muhabirin Mikrofonunu Fırlattığı İddiası

Cristiano Ronaldo’nun Filistin halkına yönelik ilgisi ve İsrail’in uygulamalarına karşı hassasiyeti bilinse de kendisi ile birçok görselin bağlamından kopartılarak kullanıldığı görülüyor.

Cristiano Ronaldo, Euro 2016 kapsamında Macaristan maçı öncesinde kamp yaptıkları otelin önünde yürüyüş yaparken kendisine “bugünkü maça hazır mısın?” sorusunu yönelten Portekiz’den Correio da Manha (CMTV) adlı kanal muhabiri Portekizli Diogo Torres’in mikrofonunu yandaki göle fırlatmıştı.

 

 

Mikrofonu suya fırlatılan muhabirin İsrailli olduğu, Ronaldo’nun Filistin’e desteği nedeniyle bu tavrı sergilediği öne sürülmüştü.

 

ronaldo israilli muhabirin mikrofonunu

 

Halbuki, yukarıda aktarıldığı üzere Ronaldo‘nun tepki gösterdiği muhabir İsrailli değil, Portekizliydi.

 

Ronaldo’nun Filistin’e Destek Videosu İddiası

Cristiano Ronaldo’nun Filistin’e destek mesajı sunduğu iddiasıyla paylaşılan video kayıt 2016 yılı Aralık ayındandı.

 

 

ronaldo filistin yanındayız

 

Videoda Ronaldo, Suriyeli savaş mağduru çocuklara destek mesajı göndermişti.

 

umudunuzu kaybetmeyin sizinleyim

 

Ronaldo’nun Sahada Filistin Bayrağı Açtığı İddiası

Sahada Filistin bayrağı sallayan futbolcu Cristiano Ronaldo değil Jawad El Yamiq.

 


Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’nda İspanya’yı eleyerek çeyrek finale kalan Faslı futbolcular Filistin bayrağıyla görüntülenmişti.

 

 

Cristiano Ronaldo’nun Namaz Kıldığı İddiası

Merih Demiral’ın sağlık durumunu sormak için Cristiano Ronaldo’yu aradığı, telefonu açan Ronaldo’nun annesinin “oğlum Cristiano namaz kılıyor bitince seni arar” dediği yönündeki uydurma anlatı, gerçek sanılarak paylaşılmaya başlanmıştı.

 

cristiano ronaldo'nun namaz kıldığı iddiasını içeren paylaşım

 

cristiano ronaldo'nun namaz kıldığı iddiasını içeren paylaşım

 

Ronaldo’nun Filistin’e Destek Mesajı İçeren Pankartı Taşıdığı Sanılan Görsel

Ronaldo’nun Filistin’e destek için çekildiği iddia edilen montaj fotoğraflar gerçek sanılmıştı. Fotoğrafın orijinalinde Ronaldo’nun tuttuğu pankartta Filistin’e destek mesajı yer almıyordu.

 

Christiano Ronaldo'nun Filistin'e destek mesajı içeren pankartla fotoğraf çektirdiğini iddia eden tweet
Cristiano Ronaldo’nun Filistin’e destek mesajı içeren pankartla fotoğraf çektirdiğini iddia eden tweet

 

Cristiano Ronaldo’nun 18 Mayıs 2011 tarihinde çekildiği fotoğrafın aslında, elinde tuttuğu pankartta “Todos con Palestine – Team Palestina / Free Gaza” (“Hepimiz Filistinleyiz”) değil “Todos con Lorca” yazılıydı. Ronaldo, Real Madridli diğer futbolcularla birlikte 11 Mayıs 2011’de İspanya’nın Lorca Kasabası yakınlarında meydana gelen depremden etkilenen mağdurlara dayanışma mesajı vermek için bu pozu vermiş.

 

Christiano Ronaldo'nun ve Lionel Messi'nin Filistin'e destek mesajı içeren pankartla yer aldığı iddia edilen fotoğraflar ve asılları
Cristiano Ronaldo’nun ve Lionel Messi’nin Filistin’e destek mesajı içeren pankartla yer aldığı iddia edilen fotoğraflar ve asılları

 

Cristiano Ronaldo’nun Filistin’e 2019 Mayıs Ayında 1,5 Milyon Dolar Bağış Yaptığı İddiası

Cristiano Ronaldo’nun 2019 yılı Mayıs ayında basına yansıyan Ramazan ayı için Gazze’ye 1,5 milyon dolarlık yardım yaptığı yönündeki iddianın gerçeği yansıtmadığı anlaşılmıştı. Portekizli yıldızın menajerliğini üstlenen şirket bu iddiayı tekzip etmişti.

Ancak birçok haber sitesi ve sosyal medya profili bu iddiayı gerçek olduğu algısıyla paylaşmıştı.

 

ronaldo filistin bağışı

 

ronaldo filistin bağış

 

ronaldo filistin bağış

 

Ronaldo’nun İsrailli Yetkilinin Elini Sıkmadığı İddia Edilen Video

Ronaldo’nun İsrailli yetkilinin elini sıkmadığı iddiasıyla paylaşılan videodaki kişi İsrailli değil, 2019 yılında İtalya’nın Riyad Büyükelçiliği görevini üstlenen Luca Ferrari’ydi.

 

ronaldo israillinin eli

 

Cristiano Ronaldo’nun İsrailli Bakanın Elini Sıkmadığı Sanılan Video

 

22 Aralık 2019 tarihinde Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da oynana İtalya Süper Kupası final maçını Lazio’ya kaybeden Juventus forması giyen Cristiano Ronaldo, kendisine takdim edilen madalyayı başından ivedilikle çıkarırken Luca Ferrari’nin elini sıkmamıştı.

 

ronaldo elini sıkmadı

 

luca ferrari

 

Ronaldo’nun Filistin’e Destek İçin Altın Ayakkabısını Sattığı İddiası

Cristiano Ronaldo’nun Altın Ayakkabı ödülünü satıp elde ettiği geliri Gazzeli çocuklara bağışladığı iddiası 2012 yılından bu yana dile getirilen bir asparagas.

 

cristiano-ronaldo-altin-ayakkabisini-gazze

 

Ronaldo’yu temsil eden bir spor yönetim şirketi olan Gestifute Media’nın sözcüsü 2012 yılında yaptığı açıklamada Ronaldo’nun “Altın Ayakkabı” ödülünü Filistinliler için bağışladığı iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirtti.

 

Ronaldo’nun 2019 yılında Ramazan ayında Filistinlilerin iftar yemeği organizasyonu için 1,5 milyon Avro bağışladığı iddiası da yalanlanmıştı.

 

Ronaldo’nun Pakistan’daki Baraj İçin 15 Milyon Sterlin Bağış Yaptığı İddiası

Cristiano Ronaldo’nun Pakistan’daki baraj fonuna 15 milyon sterlin bağışladığı iddiası basına ve sosyal medyaya yansımıştı. Ancak bu iddia, ülkede yapımı devam eden barajlar için Pakistan Anayasa Mahkemesi tarafından başlatılan yardım fonu hakkındaki mizahi paylaşımlar kapsamında uydurulmuş.

 

ronaldo pakistan bağış

 

Cristiano Ronaldo’nun Nutuk Montajlı Fotoğrafı

Cristiano Ronaldo’nun elinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk’unu tutarken gözüktüğü fotoğraf, sosyal medyada gerçek sanılmıştı.

 

ronaldo nutuk

 

Cristiano Ronaldo’nun fotoğrafta elinde tuttuğu kitap Nutuk değil “O poder da comunicação”, yani “İletişimin Gücü”.

 

cristiano ronaldo kitap okurken

 

Sosyal medyada paylaştığı fotomontajlı görsellerle tanınan Satrayni’nin yaptığı bu monte gerçek sanılmış.

 

cristiano ronaldo nutuk

 

İLAVE: Bu defa, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Daha Adil Bir Dünya Mümkün adlı kitabı montajlanmış.

 

ronaldo erdogan montaj

 

Montaj görsel, Savcı Sayan gibi sosyal medya kullanıcıları tarafından “İşte bu yüzden Cristiano Ronaldo” notuyla paylaşılmıştı.

 

iste bu yuzden cristiano ronaldo

 

Cristiano Ronaldo’nun Fotoğraflarına Yapılan Diğer Montajlar

Ronaldo’nun kıyafetlerine de ay yıldız montajı yapılmıştı.

 

ronaldo ay yıldız

 

Ronaldo’nun Müslüman Olduğu İddiası

Türkiye’de olmasa da Arapça paylaşımlarda İspanyol gazetelerinin Portekizli futbol menajeri Jorge Mendes’in Cristiano Ronaldo’nun Müslüman olduğuna şaşırdığını aktardığı yönündeki iddiaya yer verilmiş. Ancak bu yönde bir aktarıma rastlanamıyor.

 

ronaldo musluman jorge mendes

 

Söz konusu paylaşımda kullanılan fotoğraf, 20 Eylül 2017 tarihinde Real Madrid formasıyla Real Betis karşısında kaçırdığı golün ardından kaydedilmiş.

 

ronaldo tahiyyat

 

ronaldo real madrid real betis

 

ronaldo gol kacirdiktan sonra

 

Anılan maçın ardından sosyal medyada bahsi geçen fotoğraf “Yenilgiden sonra Namaza başlayan ADAM gibi adam Ronaldo” notuyla mizahî üslupla paylaşılmıştı.

 

 

Ronaldo’nun Kahramanmaraş Merkezli Depremler İçin Formasını Satışa Çıkardığı İddiası

Merih Demiral, kendi koleksiyonundaki Cristiano Ronaldo’nun formasını geliri deprem bölgesinde kullanılmak üzere açık artırma usulü ile satışa çıkardı. Merih Demiral’ın Cristiano Ronaldo ile konuşarak aldığı bu karar, Ronaldo’ya atfedilerek paylaşıldı.

 

 

 

Ronaldo’nun Fas’taki Otelini Depremzedelerin Kullanımına Açtığı İddiası

Fas’ta merkez üssü Marakeş kenti olan 8 Eylül 2023 günü yerel saatle 23:10’da 7,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremin ardından Christiano Ronaldo’nun Fas’taki otelini depremzedeler için sığınağa dönüştürdüğü iddiası dolaşıma girdi.

 

ronaldo-fastaki-otelini-depremzedelerin-kullanimina-acti

 

Cristiano Ronaldo’nun Fas’ın Marakeş kentindeki oteli depremden etkilenmemesi nedeniyle ilave rezervasyon almış; ancak bu durum, otelin tamamen depremzedelerin kullanımına ücretsiz açıldığı anlamına gelmiyor. Fas’ta meydana gelen 7 büyüklüğündeki depremden sonra Cristiano Ronaldo’nun Fas’ın Marakeş kentindeki lüks otelini depremzedelerin kullanımına açtığı iddiası otel yönetimince yalanlandı. Check News ve Ynetnews, Pestana CR7 adlı otele ulaşarak bu iddianın doğru olmadığını kaynağından teyit etti. Otel yönetimi verdiği yanıtlarda “Bu yanlış bir bilgi. Şu anda sahip olduğumuz tüm müşteriler normal bir şekilde rezervasyon yaptırdı.” ve “Otelin depremden etkilenmemesi nedeniyle çok sayıda misafir ağırlama talebi aldık. Geçtiğimiz gün çok sayıda misafir geldi ancak mülteci ve mağdurları ağırladığımızı söylemek doğru değil.”  ifadelerini kullandı.

 

Ronaldo’nun Arabistan’daki Evine Ait Sanılan Görseller

 

Cristiano Ronaldo’nun Suudi Arabistan’daki evine ait olduğu iddiasıyla paylaşılan görseller yapay zekâ destekli uygulama ile hazırlanmış.

 

 

 

Cristiano Ronaldo’nun İran’da 99 Kırbaç Cezasına Çarptırıldığı İddiası

Cristiano Ronaldo’nun İran’da yüzde 85’i felçli olan bir hayranı olan İranlı ressam Fatima Hamami’ye dokunduğu için 99 kırbaç cezasına çarptırıldığı iddiası İranlı yetkililerce tekzip edildi.

 

Cristiano Ronaldo’nun İran’da 99 Kırbaç Cezasına Çarptırıldığı İddiası

 

İzahı Olmayanın Mizahı Olur

CR7 hakkında kasıtlı ve sehven bu kadar yanlış bilgi paylaşılmasının da mizahı yapılmasa olmazdı elbette.

Bu yönde bir örnek paylaşım:

 

“Beni Küçükken Kilisenin önüne bırakmışlar sürünerek caminin önüne gitmişim.”

– Cristiano Ronaldo

 

ronaldo cami

 

Cristiano Ronaldo’nun İran’da 99 Kırbaç Cezasına Çarptırıldığı İddiası

Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo’nun İran’da yüzde 85’i felçli olan bir hayranı olan İranlı ressam Fatima Hamami’ye dokunduğu için 99 kırbaç cezasına çarptırıldığı iddiası İranlı yetkililerce tekzip edildi.

 

Cristiano Ronaldo’nun İran’da 99 Kırbaç Cezasına Çarptırıldığı İddiası

 

 

Ronaldo’nun Suudi Arabistan’da Sakal Bıraktığı İddiası

Suudi Arabistan’ın Al Nassr takımının formasını giyen Cristiano Ronaldo’nun sakal bıraktığı sanılarak paylaşılan fotoğraf dijital müdahale içeriyor. FaceApp gibi bir uygulama ile Portekizli yıldızın sakalsız fotoğraflarına ekleme yapılmış.

 

ronaldo-sakal-birakti

cristiano-ronaldo-sakal-montaj

 

* Kapak Görseli: Eurosport

Yorumunuzu yazınız...