Anasayfa » Tüm Yazılar » Rusya’da “McDonald’s” Yerine “Vanya Amca” Açılışına Ait Sanılan Video

Rusya’da “McDonald’s” Yerine “Vanya Amca” Açılışına Ait Sanılan Video

malumatfurusorg
mcdonalds vanya amca

Videonun Rusya’da Kapanan McDonald’s Restoranı Yerine Açılan Vanya Amca Adlı Fast Food Restoranına Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından 8 Mart 2022 günü McDonald’s, gelirlerinin %9’unu oluşturan Rusya’daki 847 şubesini geçici olarak kapayacağını duyurmuştu. McDonald’s’ın Rusya’daki restoranlarını kapatmasının ardından Vanya Amca isimli bir Rus fast-food zincirinin, McDonald’s’ın altın kemerli logosuna benzeyen bir logoyla marka başvurusunda bulunduğu basına yansımıştı.

 

vanya amca marka basvurusu

 

Vanya Amca’nın söz konusu başvurusunda yer verilen logonun McDonald’s’ın M harfini içeren ikonik logosunu andırdığı ve Latin alfabesindeki “V” harfinin Kiril alfabesindeki karşılığı “B” harfi tabanlı tasarlandığı görülüyor.

 

mcdonalds

 

vanya amca logo

 

Rusya Federasyonu Devlet Duması Başkanı Vyacheslav Volodin, parlamentoda yaptığı konuşmada Vanya Amca’nın McDonald’s’ın yerini alması gerektiğini, Moskova Belediye Başkanı bir yıl içinde yerli zincirlerin Rus başkentindeki 250 McDonald’s restoranının yerini alabileceğini söylemişti.

Henüz (işbu yazı tarihi itibarıyla) McDonald’s restoranlarının Vanya Amca’ya dönüştürüldüğüne dair bir bilgi mevcut değil.

 

İLAVE: Ukrayna’yı işgalinin ardından Mart ayında Rusya’daki 850 civarındaki restoranını geçici olarak kapattığını duyuran McDonalds, Rusya’dan temelli olarak ayrılacağını ve restoranlarını satmaya başladığını açıkladı.

 

Bu süreçte, bir dijital tasarım McDonald’s yerine Vanya Amca’nın açıldığı restorana ait bir kaydı yansıttığı sanılarak sosyal medyada paylaşılmıştı.

 

“Rusya’da McDonald’s Vanya Amca olmuş.”

“moskova’da McDonald’s rusya pazarından ayrıldıktan sonra, boşaltılan yerlere “Vanya Amca” ismiyle yeni fast foodlar kurulmasına karar vermişler. Ama daha tanıtım aşamasında bile hırsızlıkları ortaya çıktı.”

“McDonalds’ın Rusya’dan çekilmesiyle benzeri olarak kurulacağı söylenen ‘Vanya Amca’ açılıyor.”

 

mcdonalds vanya

 

Rusya’daki bir McDonald’s şubesinin Vanya Amca’ya dönüştürüldüğünü yansıttığı sanılan video aslında 3 boyutlu dijital içerikler hazırlayan Mazur Gleb’in tasarımı.

St. Petersburg’daki (Moskovskiy Avenue 195A adresindeki) Mc Donald’s şubesine ait bir görüntüyü baz alan söz konusu video, Mazur Gleb’in Instagram hesabında 24 Mart 2022 tarihinde, dijital müdahale içerdiğini işaret eden “#mcdonalds #cg #cinema4d #redshift #motiondesign #motiongraphics #saintpetersburg” etiketleriyle paylaşılmıştı.

 

 

vanya amca mcdonalds

 

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada Gleb, “Video Saint Petersburg’da çekildi. Restoranın açılışını hayalimde canlandırdığım şekilde 3D grafikler kullanarak yaptım. Gerçekte burada Vanya Amca’nın bir restoranı yok” ve “Yalan haber yapmak gibi bir niyetim yoktu. Bazı medya kuruluşları çalışmamı izinsiz aldı ve hiçbir yerde adımı anmadan gerçek bir olaymış gibi paylaştıifadelerini kullanmıştı.

 

Bu yazılara da göz atabilirsiniz

Yorum bırak