Bir Japon bakanın Japonya’da Atatürk’ün hayatını okumamış kişinin bakan olamayacağını söylediği ve Anıtkabir ziyaretinde mozoleyi öperken görüntülendiği UYDURMAsı Twitter’daki yanlış bilgi paylaşımlarıyla tanınan profiller tarafından dolaşıma sokulmuş.

 

LAFyon (@clairdelunexq_k): “Bir japon bakan , Japonya’da Atatürk,ün hayatını okumamış Kişi Bakan olamaz demiş. Gel birde kendi vatanında Atamıza saygısızlık edenler el üstünde tutuluyor..”

 

ATAKIZ (@ATAISIK_) & SONSUZ (@SONSUZASK____):

“Gördüğünüz kişi, bir Japon Bakan Diyor ki; “Japonya’da, Atatürk’ün hayatını okumamış kişi, Bakan olamaz…” Bizim Bakanlar duydunuz mu?”

 

japon-bakan-anitkabir-ataturk

 

(Kaynağı ve tarihi henüz tespit edilemeyen) Görüntü, Mustafa Kemal Atatürk’ün Anıtkabir’deki mozolesinden.

Anıtkabir’den benzer açıdan görüntülerle karşılaştırma yapılabilir…

 

anitkabir-mozole

 

anitkabir mozolesi

 

 

Ancak görüntünün bir Japon bakanın Anıtkabir ziyaretiyle ilgisi bulunmuyor.

Geçmişte vatandaşların Anıtkabir ziyaretinden ilgi çekici bir kare olduğu vurgusuyla paylaşılan görsel bir anda Japonya’dan bir bakanın ziyaretinden olduğu iddiasıyla paylaşılmış.

Görselin ilk izlerini taradığımızda karşımıza 2010 yılında “İslâm’da İnsana Secde Etmek Yoktur” başlıklı forum girdisinde ve 2010 yılında “Kemalistlerin Atatürk’e taptığı” vurgusuyla bir internet blogunda kullanıldığı çıkıyor.

Bazı sözlüklerde “Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesine secde etmek” gibi başlıklarda kullanılan görsele Yeni Akit’in “Şok İtiraf: 90 Yıldır Atatürk’e Tapıyoruz” ve Yalantarih.com’un “Atatürk’e tapıyorlar mı?” başlıklı içeriklerinde yer verilmiş.

 

 

2022 yılında ise söz konusu görsel bir Japon bakanın Anıtkabir ziyareti esnasında kaydedildiği uydurmasıyla aktarılmış.

Japonya’dan bir bakanın Ankara ziyaretinde Anıtkabir’de mozoleyi öperken görüntülendiğine dair bir aktarıma rastlanamıyor.

Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği’nin internet sitesinde 2000 yılından bu yana Türkiye’ye yapılan üst düzey ziyaretler listelenmiş. Bu isimlerin ziyaretleri dair haberler tarandığında da bu yönde bir içeriğe rastlanamıyor.

Görüntüde mozole üzerine eğilen kişinin hareketi ve kılık kıyafeti bir bakanın Anıtkabir ziyaret protokolü ya da teamülleri ile uyumlu değil.

Örnek olarak, Japonya Prensesi Akiko Mikasa’nın 2018 yılı Ekim ayında Ankara’daki temasları kapsamındaki Anıtkabir ziyaretinden fotoğraf sunulabilir.

 

japonya-prensesi-anitkabir

 

Arama motorlarında tarama yapıldığında Anıtkabir’de mozoleyi öpen vatandaşların benzer fotoğrafları görülebiliyor.

 

anitkabir mozoleyi open anitkabir mozoleyi open anitkabir mozoleyi open anitkabir mozoleyi open anitkabir mozoleyi open

 

Yoshi Enomoto‘nun iddiayla ilgili yorumuyla yazıyı sonlandıralım:

“Ne için olmayan Japon bakanı uyduruyorsunuz? Yeter artık.”

 

Yorumunuzu yazınız...