Yapay zeka ile donatılmış 4 robotun Japonya’daki (ya da Güney Kore’deki) bir laboratuvarda 29 bilim insanını öldürdüğü iddiasıyla bir kadının konuşma yaptığı videonun sosyal medyada paylaşıldığı görülüyor.

 

 

Ülkemizden bazı haber sitelerinde bu iddia şöyle yer almış:

 

Gazete Durum:

 

Bilim-Kurgu edebiyatının önde gelen ismi Asimov’un 3 robot yasası adıyla tanımladığı kurallara göre;

1. Bir robot insana zarar veremez.

2. Bir robot birinci yasayla çelişmediği sürece bir insanın emirlerine uymak zorundadır.

3. Bir robot birinci ve ikinci yasayla çelişmediği sürece kendi varlığını korumakla yükümlüdür.

 

Aralık 2018’de Los Angeles’ta komple teorileri satmasıyla meşhur gazeteci Linda Moulton Howe yapay zekanın insanlık için bir tehdit oluşturduğunu anlattığı bir video yayınladı. Anlatılana göre Japonya’daki bir laboratuvarda dört yapay zeka robotu yirmi dokuz bilim insanını öldürmüştü. Video internet ortamında kısa zamanda yayıldı. Howe, kaynağının CİA ve NSA için çalışan eski bir denizci olduğunu söyledi. Aldığı bilgiye göre yapay zeka bilim insanları tarafından devre dışı bırakılmasıyla başa çıkabilmiş ve kendini yeniden yapılandırmıştı. Komplo teorileri satan Howe, kariyerinin ilk zamanlarında çevre sorunlarıyla ilgilense de daha sonra dünya dışı yaşama ilişkin yaptığı açıklamalarla tanınıyor.

 

Bu aktarım sosyal medyaya da yansımış.

 

Örnek paylaşım:

 

Yapay zeka ile donatılmış 4 Robot, Japonya’daki bir laboratuarda 29 bilim adamını öldürmüş. Teyit etmek güç ama yapay zekanın, er ya da geç, insanlık için ciddi bir tehdit olma ihtimali gerçekten var.

 

Hatta kadının anlattıkları o kadar ilginç ki, bu robotlardan bazılarının, uzaydaki uydulara bağlanıp, daha iyi şekilde tasarlanma ve daha iyi hale gelebilmek için birçok bilgi indirdiğini söylüyor.

 

Çok enteresan.

 

Videoda konuştuğu görülen kadın, Linda Moulton Howe adlı komplo teorisyeni ve ufolog.

Uzaylılar hakkında çeşitli çarpıcı iddialarıyla bilinen Linda Moulton Howe bu konuşmayı 2018 yılı Şubat ayında ABD’nin Los Angeles kentinde düzenlenen Bilinçli Yaşam Fuarı (Conscious Life Expo) adlı etkinlikte yapmış.

Konuşmasından ilgili bölümün dökümünün Türkçemize çevirisi şöyle yapılabilir:

“26 Ağustos 2017 Cumartesi günü, çok uzun zaman önce, yaklaşık bir buçuk yıldır tanıdığım Intel dünyasındaki bir ihbarcıdan bir telefon aldım. Onurlu bir şekilde terhis edilmiş bir denizci ama CIA, NSA, DIA ajansları ile sözleşmeli olarak çalışmaya devam ediyor. Evimin, ofisimin, arabamın her yerinde her zaman defter bulundururum, böylece kaydedemediğim veya stüdyomda olmadığım bir telefon görüşmesini kaydedebilirim.

Bu yüzden bunu neredeyse kelimesi kelimesine yazdım.

Bu hafta Japonya’daki en iyi robotik şirketinde askeri uygulamalar için geliştirilen dört robot, laboratuvarda 29 insanı öldürdü. Ve bunu, onun metal mermi dediği şeyi ateşleyerek yaptılar. Başka bir türü olduğunu bilmiyordum.

En korkunç kısım, laboratuvar çalışanlarının iki robotu devre dışı bırakması, üçüncüyü parçalaması, ancak dördüncünün kendini onarmaya başlaması ve bir şekilde yörüngedeki bir uyduya bağlanarak kendisini nasıl eskisinden daha güçlü bir şekilde yeniden inşa edebileceğine dair bilgileri indirmesidir.

Ve sonraki cümle, bu bir alıntı, bunu yazıyorum. Bunu yıllardır yapıyorum.

Bu ciddi bir bok Linda. ama bunu haberlerde asla duymayacaksın. Robotik şirketinin kaybedecek çok şeyi var ve hükümet yapay zekalı robot askerler istiyor. “

 

Moulton Howe ‘un bilim insanlarının yapay zekâ ya da robot tarafından öldürüldüğüne dair delil ya da detay sunmadan söyledikleri mevcut hâliyle “kurgu”dan öteye geçemiyor.

Japonya’da ya da Güney Kore’de robotların bilim insanlarını öldürdüğüne dair bir bulguya rastlanamıyor.

Muteber haber kaynaklarına yansıyan bu yönde bir haber yer almıyor.

Reuters ve Snopes da iddianın gerçeği yansıtmadığını aktarmıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...