Tesla’nın İnsansı Optimus Robotunun Şirketin ABD’nin Teksas Eyaletindeki Fabrikasındaki Bir Mühendise Saldırdığı İddiası Doğru Değil

2021 yılında yaşanan alüminyum araba parçalarını taşımak için tasarlanan robotun arızası nedeniyle bir mühendisi yaraladığı hadise, Tesla Optimus robotunun insanlara saldırdığı yeni bir olay olduğu algısıyla sunulmuş.

 

 

Elektrikli araç üreticisi Tesla’nın (Tesla, Inc.) ABD’nin Teksas eyaletindeki Austin kentindeki merkezinde bulunan fabrikada bir robotun 2 yıl önce bir mühendise saldırdığı iddiası bir hayli ilgi çekti.

 

Haber (@Haber): “Tesla’nın Teksas’ta bulunan fabrikasında 2 yıl önce bir robotun mühendise saldırdığı ortaya çıktı. Görgü tanıkları, kontrolden çıkan robotun ortalığı kanlar içinde bıraktığını belirtti.”

 

robot-muhendise-saldirdi

 

Elektrikli otomobil devi Tesla tarafından üretime yardımcı olmak için geliştirilen bir insansı robot olan Optimus’un fotoğraflarının kullanılması “yanıltıcı” olmuş.

Tesla Optimus botlarının herhangi bir kimseye saldırdığına dair bir raporlama ya da bilgi mevcut değil.

Tesla mühendisi, konuyla ilgili haber ve paylaşımlarda görüldüğü gibi insansı bir robot değil, endüstriyel bir robot (robotik kol) tarafından yaralanmış.

Hadise de yeni değil, 2021 yılında meydana gelmiş.

Yeni dökülmüş alüminyum araba parçalarını yakalayıp taşımak için tasarlanmış bir otomatik montaj cihazında yaşanan arıza nedeniyle yaralanan mühendis hastaneye kaldırılmış.

Araç montaj kolu tarafından yaralanan ve hayatî tehlikesi bulunmayan mühendis tedavisinin ardından hastaneden taburcu edilmiş.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre, alüminyum araba parçalarını taşımak için tasarlanan robotları kontrol eden bir yazılım programlayan mühendis ve ve ekibi makineler üzerinde çalışabilmesi için robotlardan ikisi devre dışı bırakılırken, üçüncüsü yanlışlıkla açık bırakılmış. Otomobiller için alüminyum dökümleri taşıyan robot kol da yakaladığı mühendisin koluna ve sırtına metal pençelerini saplamış. Tesla mühendisi montaj robotunun elinden başka bir işçinin “acil durdurma” düğmesine basmasıyla kurtulmuş.

2021 yılında Tesla’nın Teksas’taki fabrikasında bir yazılım mühendisinin arızalı bir robotun saldırısına uğradığı hadiseyi, vakayı ilk duyuran The Information şöyle nakletmiş:

“2021 yılında bir mühendis, Tesla’nın Austin, Teksas fabrikasında üretim robotlarını kontrol eden yazılımı programlarken bir şeyler ters gitti. Yeni dökülmüş alüminyum parçalardan araba parçaları kesen robotlardan ikisi devre dışı bırakıldı, böylece mühendis ve ekip arkadaşları makineler üzerinde güvenli bir şekilde çalışabildi. Olayı izleyen iki kişiye göre, arabanın parçalarını yakalayıp hareket ettiren üçüncüsü kazara çalışır durumda kaldı. İki kişi, robotun normal hareketlerini sürdürürken mühendisi bir yüzeye sabitlediğini, pençelerini vücuduna doğru ittiğini ve sırtından ve kolundan kan aktığını söyledi. Görgü tanıklarından biri, başka bir işçinin acil durdurma düğmesine basmasının ardından mühendisin manevra yaparak robotun elinden kurtulduğunu, hurda alüminyum toplamak için tasarlanmış bir kanaldan birkaç metre aşağıya düştüğünü ve arkasında bir kan izi bıraktığını söyledi.”

 

Ufuk Tarhan da sosyal medya hesabında konuyla ilgili yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Tesla robotu, bir insanı yaraladı mı?
Geçtiğimiz hafta sosyal medyada “Korkunç! Beklenen oldu! Robotlar insanlara saldırmaya, yaralamaya başladı!” diye, Tesla Fabrikasında bir Optimus robotun, bir mühendisi yaraladığına ve kan aktığına dair haberler sosyal medyada sansasyon yarattı. Pek araştırılmadan da yayıldıkça yayıldı.
Elon Musk da çok kızdı ve sonunda X ’den açıklama yaparak ilgili paylaşımları, yayınları “utanç verici” olarak niteledi.
Çünkü haber, 2021 yılında yani 2 yıl önce Tesla’nın Austin, Teksas’taki Giga fabrikasında gerçekleşen ve her fabrikada görülebilecek, sıradan bir ‘kol robotunun’ bir çalışanı yaraladığı kazayla ilgili olan eski bir dosyadan çıkarılarak manipüle edilip abartılmış, detaylar değiştirilmiş ve Optimus’la hiç alakası olmayan eski bir haberdi.
Görgü tanıklarının ifadesine göre, yazılım mühendisi olarak çalışan bir kişi, kol şeklindeki montaj robotunun pençeleri sırtına ve koluna batınca yaralanmış, başka bir işçi acil durdurma tuşuna basarak robot kolu durdurmuş. Mühendisin sol elinde kesik ve yaralar oluşmuş, işten izin almasına dahi gerek kalmamış.
Anlaşılan o ki, bu kaza fabrikalarda başka makineler kullanılırken yaşanan kazalardan biri; ancak insanları korkutan şeyler ve robot haberleri ilgi çekici olduğu için uydurulmuş gibi görünüyor…
Tabii ki olayın iyi bir yanı da var. Bu vesileyle hem Tesla’da hem de genel olarak üretim alanlarında güvenlik standartları yeniden gündeme geldi. Haber, fabrikalarda çalışanların robotlardan kaynaklanabilecek risklere karşı korunması için daha fazla önlem alınması yönünde gündemin canlı tutulmasına yaradı.”

 

Robot teknolojisi hâlâ geliştirme aşamasında. Fabrikalarda endüstriyel robot kullanımının potansiyel tehlikeleri mevcut. Ancak, Isaac Asimov’un “Ben, Robot” (“I, Robot”) kitabındaki ya da James Cameron’un Terminatör film serisindeki gibi insanoğluna yönelik “yapay zekâlı” bir robot saldırısına (henüz) şahit olunmadı.

 

Yapay zeka ile donatılmış 4 robotun Japonya’daki (ya da Güney Kore’deki) bir laboratuvarda 29 bilim insanını öldürdüğü iddiası bir hayli eskidi. Yerini, Tesla fabrikasında insansı robotun mühendise saldırdığı iddiasının alacağı anlaşılıyor.

 

Yorumunuzu yazınız...