Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin Ekonomik Büyüklük Olarak Dünyada Birinci Avrupa’da Dördüncü Olduğunu Söylediği İddiası Doğru Değil 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye ekonomisinin satın alma gücü paritesine göre “dünyanın 11. Avrupa’nın 4.” en büyük ekonomisi olduğu atfını CNN Türk ekrana “dünyanın 1. Avrupa’nın 4.” şeklinde taşımış.

 

 

28 Ekim 2022 günü dolaşıma girdiğinde sosyal medya hesaplarımız üzerinden yaptığımız paylaşımla gerçek arka planını aktardığımız bir yanlış anlaşılma yeniden zuhur etmiş.

 


Sosyal medyada (“gerçek bir söylemi yansıttığı sanılarak”) paylaşılan, üzerinde “Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı “Satın alma gücü paritesine göre ülkemizi dünyanın en büyük 1’inci Avrupa’nın 4’üncü büyük ekonomisi konumuna çıkardık” yazılı CNN Türk’ten ekran görüntüsü şöyle:

 

dunyanin-en-buyuk-birinci-avrupanin-dorduncu-buyuk

 

(“Satın alma gücü paritesine göre dünyanın en büyük ülkeleri” sıralamasını “kişi başına düşen SAGP millî gelir” sıralamasıyla karıştıran) “Gazetesque” adlı “Ali_Abi_2028” uzantılı “1248471283269914631” ID’li X hesabının yeniden dolaşıma soktuğu ekran görüntüsü birçok sosyal medya kullanıcı tarafından tepkiyle karşılandı:

 

Profesorfacia (@Profesorfacia): “”Nasıl olsa bizi hiçbir şekilde sorgulamayan bir kitle bulduk, ne söylesek inanıp alkışlıyorlar” diye, kitleyi iyice aptal yerine koymaya başladılar! O kadar rahat yalan söylüyorlar ki artık, yalanın mantıklı olmasını bile önemsemiyorlar! Dünyada 1. Avrupa’da 4. nasıl oluyor?”

 

dunyada-1-avrupada-4

 

Dr. Esmeralda (@Esmeral42507697): “Ne aldınız olum o kadar “

 

Derya Büyükuncu (@deryabuyukuncu): “Bunlar kaçAK sarayda ve AKP binalarında ne içiyorlar la?? #TakunyalıFührer #TarihinEnKötüHükümetiAKP”

 

Albayım (@Allbaym): “Nasıl olsa kendi seçmeni inanıyor salla gitsin”

 

WHO? (@WHO18811938): “Nasıl olsa inanan alkışlayan milyonlarca koyun var salla gitsin… 🙂 #cokusdonemi”

 

satin-alma-gucu-paritesine-gore-ulkemiz-dunyanin

 

Sözcü Gazetesi’nden bir köşe yazarı da bu hataya düşmüş:

 

Sultan Uçar (@Sultanucar_ist): “Matematik dersi hayattır. Yoksa insana böyle mantığını kaybettirirler @Profesorfacia”

 


IMF WEO veritabanındaki 2022 yılı sonu verilerine göre satın alma gücü paritesine göre millî gelir büyüklüğü açısından Türkiye ekonomisi dünyada 11. sırada yer alıyor.

 

“Satın alma gücü paritesine göre ülkemizi dünyanın en büyük 1’inci Avrupa’nın 4’üncü büyük ekonomisi konumuna çıkardık” sözü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sarf edilmemiş.

 

Türkiye’nin Avrupa’da 4. dünyada 1. sırada yer aldığı ifadesini taşıyan söz konusu ekran görüntüsü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 28 Ekim 2022 günü Ankara Spor Salonu’nda AK Parti “Türkiye Yüzyılı” Tanıtım Toplantısı’nda vizyon belgesini açıkladığı konuşmasını aktaran CNN Türk yayınından alınmış.

 

CNN Türk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ankara Spor Salonu’nda AK Parti “Türkiye Yüzyılı” Tanıtım Toplantısı’nda vizyon belgesini açıkladığı konuşmasındaki Türkiye’nin satın alma gücü paritesine göre dünyanın “11.” büyük ekonomisi olduğu atfını “1.” olarak ekrana taşımış.

 

Bahsi geçen konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan “Satın alma gücü paritesine göre ülkemizi dünyanın en büyük 11’inci, Avrupa’nın 4’üncü büyük ekonomisi konumuna çıkardık.” ifadelerini kullanmış.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bahsi geçen konuşmasından ilgili an CNN Türk’ün aşağıdaki bağlantıdaki kaydında 52:26’dan itibaren izlenebilir:

 

 

 

Erdoğan’ın konuşmasında Türkiye’nin millî gelirde diğer ülkeler arasındaki konumuna değindiği kısım şöyleydi:

Satın alma gücü paritesine göre ülkemizi dünyanın en büyük 11’inci, Avrupa’nın 4’üncü büyük ekonomisi konumuna çıkardık. Ülkemiz gayrisafi yurt içi hasıla bakımından son 20 yılda reel olarak yüzde 172 ve dolar bazında yüzde 237 büyüme kaydetti. Yılda ortalama yüzde 5,5 büyüyen Türkiye ekonomisi, 2021 yılında bunu ikiye katlayarak yüzde 11 seviyesine ulaştı. İnşallah enflasyonu kontrol altına alarak, ülkemizi yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla büyütmeyi sürdüreceğiz. Ticarette ihracatımızı 36 milyar dolardan aldık, 250 milyar doların üzerine çıkarırken, dünyada 228 ülke ve bölgeye yaygınlaştırdık. Dış ticaret hacmimizi de 500 milyar dolara ulaştırdık. Bin yıldır milletimizin bel kemiği olarak gördüğümüz esnaf ve sanatkarlarımızı, tüm imkanlarla destekledik, güçlendirdik.”

 

“Satın alma gücü paritesine göre ekonomik büyüklük nedir?” sorusunun yanıtı için “Türkiye Ekonomisinin Dünyadaki Yeri ve Büyüme Oranı” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

 

Yorumunuzu yazınız...