Dünya bir alemdir, bir gezegen değildir. Bir nesne değildir, dolayısıyla kenarı yoktur.” sözü Nikola Tesla’ya ait değil

 

Dünyanın düz olduğuna inanan sosyal medya kullanıcılarının “Dünya bir alemdir” sözünü ünlü mucit Nikola Tesla’ya atıfla kullandığı görülüyor.

Dünya’nın düz olduğuna inandığının “kanıtı” olarak görülen ve Nikola Tesla’ya ait olduğu iddiasıyla paylaşılan ifadeler şu şekilde:

”Dünya bir alemdir, bir gezegen değildir, bu bir nesne olmadığı için hiçbir kenarı yoktur, dünya aslında bir düzenektir, Tesla bobinine benzemektedir, Güneş ve Ay elektromanyetik olarak (Eterik) kablosuz bir şekilde ivme alır, Bu alan aynı zamanda elektromanyetik etkileşim ile göksel cisimleri askıda tutar ve yörüngede yüzdürür, Elektromanyetizma yerçekimini çürütür, çünkü aslında karşı koymanız gereken güç yerçekimi değil semaya bağlı olan ve düzeni sağlayan Elektromanyetizmadır. Düşünme ve hareket etmekte özgür olmamıza rağmen, gökteki yıldızlar gibi ayrılmaz bağlarla bir arada duruyoruz.”

 

Paylaşılan cümlelerin tamamı Tesla’ya ait değil.

Bir Facebook kullanıcısının Nikola Tesla’dan alıntı yaptığı paylaşımında kullandığı ifadeler zaman içinde Tesla’ya ait addedilir hâle gelmiş.

“Darrell Fox” adlı Facebook kullanıcısının Tesla’dan alıntı yaptığı paylaşımında yer verdiği kendine ait ifadeler daha sonra Nikola Tesla imzasıyla paylaşılır olmuş.

 

dunya-bir-alemdir

dunya-bir-alemdir

 

Bahsi geçen ifadelerin Tesla’ya ait kısım şu şekilde:

“Düşünme ve hareket etmekte özgür olmamıza rağmen, gökteki yıldızlar gibi ayrılmaz bağlarla bir arada tutuluyoruz. Bu bağları göremiyoruz ama hissedebiliyoruz, her birimiz bir bütünün yalnızca bir parçasıyız.” (“Though free to think and act, we are held together, like the stars in the firmament with ties inseparable.”)

 

Yorumunuzu yazınız...