Elon Musk “Dünya düz ve gökkubbeyi geçemiyorum! SpaceX’i almak isteyen kimse var mı?” ifadelerini içeren bir tweet atmamış.

 

SpaceX, Tesla ve Twitter şirketlerinin sahibi Elon Musk’ın düz bir gezegende yaşadığımızı itiraf ettiği iddiası sosyal medyada dijital düzenleme içeren bir paylaşım görseliyle dolaşıma girmiş.

 

elon-musk-dunya-duz-montaj-tweet

 

Elon Musk’ın Dünya’nın düz olduğunu iddia eden bir tweet attığını ileri süren paylaşım örneği:

 


Dünya düz ve gökkubbeyi geçemiyorum! SpaceX’i almak isteyen kimse var mı?” (“The world is flat and I can’t get past the firmament! Anyone want to buy SpaceX“) ifadelerini taşıyan ekran görüntüsü Elon Musk’a ait gerçek bir paylaşımdan değil.

Elon Musk’ın dünyanın düz olduğuna dair tweet attığına dair hiçbir kanıt bulunmuyor.

Uluslararası basına Musk’ın bu yönde bir tweet attığına dair haber yansımamış.

Elon Musk’ın attığı ve sildiği tweetleri arşivleyen PolitiTweet (ve faaliyetini sonlandıran Politwoops) gibi girişimler üzerinde yapılan taramada da bu yönde bir paylaşıma rastlanamıyor.

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk “Dünya zaten neredeyse tamamen güneş enerjisiyle destekleniyor. Güneş olmasaydı, bazı kemotrofik bakterilerle sadece karanlık bir buz topu olurduk.” (“Earth is almost entirely solar-powered already. Without the sun, we’d just be a dark ice ball with some chemotrophic bacteria.“) ifadelerini içeren tweetiyle Dünya’nın düz olmadığı görüşünü beyan etmişti.

 


Geçmişte Musk’ın Twitter’da “neden düz Mars topluluğu yok?” ve “Dünya düz değil, içi boş bir küre ve Eşek Kral orada yaşıyor!” gibi ilginç ve mizahî paylaşımlar yaptığı biliniyor.

 

 

duz mars

 

 

Dünya’nın, uzay araçlarının atmosferimizi aşıp uzaya ulaşmasını önleyecek bir “gök kubbe” ile kaplı olduğuna inananlar geçmişte Elon Musk’ın “düz Dünya hipotezi”ne ilgi gösterdiğine dair yine dijital düzenleme içeren görseller paylaşmıştı.

 

elon-musk-duz-dunya

 

Yorumunuzu yazınız...