Elon Musk’ın Sahibi Olduğu Eski Adıyla Twitter, Yeni Adıyla X Platformunda X Coin Adlı Kripto Parayı Çıkarmaya Başlama Kararı Aldığı İddiası (İşbu Yazı Tarihi İtibarıyla) Doğru Değil 

Yanlış İddia

 

X, eski adıyla Twitter, 2023 yılında Elon Musk tarafından satın alındıktan sonra büyük bir dönüşüm sürecine girdi.

Twitter’ı daha özgür ve açık bir platform haline getirmeyi hedefleyen Musk, platformun politikalarını daha az kısıtlayıcı hale getirdi, sahte hesapları ve trolleri daha etkin bir şekilde engellemeye çalıştı ve kullanıcıların platformu daha fazla özelleştirmesine olanak tanıdı.

Twitter’ın dönüşümü, platformun isminde ve logosundaki değişikliğiyle başladı.

Elon Musk, Twitter’ı satın aldıktan sonra şirketinin yasal adını X Corp olarak değiştirdi.

Daha sonra Twitter ile ilgili her şeyi X’e çevirmeye başladı.

 

twitter-x

 

Musk’ın şirketi X’in sahibi olduğu X.com, Twitter.com’a yönlendirildi.

Elon Musk 3 Nisan 2023 günü Twitter’ın logosu kripto para birimi Dogecoin’in simgesiyle değiştirdi.

Twitter’ın meşhur kuşlu logosu da 24 Temmuz 2023 günü X’e dönüştürüldü.

2023 yılı Temmuz ayında ise (Şubat ayında duyurulan) içerik oluşturucuların platform üzerinden para kazanabilmesi imkânı hayata geçirildi (Programa dahil olup para kazanabilmek için XBlue’ya abone olunması veya Doğrulanmış Kuruluş olunması, en az 10.000 takipçiye sahip olunması, son 3 ay boyunca her ay 5 milyondan fazla tweet gösterimi elde edilmesi şartı getirildi). X’in içerik üreticilere yönelik gelir paylaşım programı kapsamında açıklanan şartları sağlayan platform kullanıcıları gelir elde etmeye başladı.

Bu değişikliklerin, Musk’ın Twitter’ı sadece bir sosyal medya platformu değil, aynı zamanda bir ödeme sistemi, bir bankacılık platformu ve hatta bir metaverse platformu içeren farklı özellikleri barındıran bir “süper uygulama” (“super app”) (Elon Musk’ın deyimiyle “Everything App”) hâline getirme planının aşamaları olduğu anlaşılıyor.

Space X ve Tesla’nın CEO’su, X’in sahibi Elon Musk’ın X’i her şeyi barındıran bir uygulama haline getirme planı kapsamında, platforma yeni özellikler eklemek ve platformun işlevselliğini daha da iyileştirmek için çalışmalar yürütülüyor.

Bu süreçte Twitter’ın kripto paralarla entegrasyonu da öne çıkıyor.

Elon Musk’ın geçmişte Bitcoin yatırımı yapması, Dogecoin ile ilgili destekleyici açıklamaları, Tesla’nın Bitcoin ile ödeme kabul etmesini sağlaması, Tesla bilançosunda Bitcoin bulundurması da X’te kripto paralarla ilgili bir adım atması beklentisini güçlendirdi.

ABD’nin Rhode Island eyaletinde kripto para cüzdan hizmetleri sunmaya izin veren Currency Transmission adlı bir lisans aldı.

 

İçerik üreticilerini kripto para bağışı ile desteklemek için bir uygulama içi coin sekmesinin hazırlandığına dair ekran görüntüleri paylaşıldı.

 


 

X’in kodlarında yapılan incelemede, eklemelerle / değişikliklerle içerik üreticileri için yeni bir coin başlatmaya hazırlandığı ileri sürüldü.

 

“Diamonds are accumulated by receiving Coins on eligible posts. Money earned from Diamonds gets added to your estimated earnings.”

“Elmaslar, uygun gönderilerden Jeton / coin alınarak biriktirilir. Elmaslardan kazanılan para, tahmini kazançlarınıza eklenir.”

 


 

Bu kod değişikliğiyle birlikte Twitter’ın / X’in içerik üreticilere yapılacak ödemeler için ‘X Coin’ adlı bir kripto varlığı ihraç etmeye çalıştığı iddia edildi.

 

 

X’te görev alan bir mühendis, an itibarıyla içerik üreticileri için ‘X coin’ adlı bir kripto varlığın ihracının planlanmadığını belirtti.

Söz konusu X yetkilisi, platformun markasını yenileme çalışmaları kapsamında bu kod güncellemesinin yapıldığını, kripto varlık yerine gerçek paranın kullanılmasına daha çok odaklandıklarını şöyle söyledi:

 

“Muhtemelen hayır. Bu, yeniden markalamanın sadece bir parçası. Bazıları görevleri takip eder. Madeni paralar muhtemelen bizim yaptığımız bir şey olmayacak. Eğer gerçek paranın işe yaramasını sağlamak için yerine başka bir para birimi koymak yerine daha çok odaklanmış durumdayız.”

 

 

Elon Musk, X (Twitter) üzerinde menkul kıymet ve kripto varlık ticaretinin yapılmasını sağlayacak bir borsa oluşturulacağı iddiasının doğru olmadığını (3 Ağustos 2023 tarihli tweetinde) belirtti.

 


Elon Musk’ın X bünyesinde kullanılacak X Coin ya da farklı bir adlı kripto para ihraç etme yönünde henüz somut bir adımı yok. Ancak Musk’ın kripto varlıklarla ilişkisi göz önünde bulundurulduğunda, ilerleyen süreçte planlarda değişik olmasının söz konusu olabileceği söylenebilir.

 

Twitter’da başlayan yeni dönemden faydalanmak isteyen kötü niyetli kişi ya da kişiler dolandırıcılık amacıyla X harfini kullanan ya da isminde X harfi geçen farklı altcoinler çıkarıp piyasaya sürdü.

Örneğin, X/Twitter adlı 1 katrilyon azamî arzlı “X/Twitter” adlı bir kripto paranın PancakeSwap adlı merkeziyetsiz borsada (Decentralized Exchange – DEX) listelendiği görülüyor.

Elon Musk Twitter’ın logosunu kendi şirketi “X” logosuyla değiştireceğini açıklayınca benzer isimdeki meme coinlerin fiyatlarında önemli yükselişler yaşandı.

X temalı kripto para birimlerinin fiyatlarında çok kısa vadede görülen astronomik artışlar şöyle listelenebilir:

“X (X) isimli küçük çaplı bir altcoin son 24 saatte yüzde 2 binin üzerinde yükselerek 0,00054 dolara kadar çıktı.

X (X) isimli başka bir altcoin’in fiyatı aynı zaman diliminde yüzde 90’ın üzerinde yükselerek 0,47 dolara kadar çıktı.

Kısaltması X olan X Coin‘in de Twitter’daki değişimden etkilendiği görüldü. X Coin, son 24 saatte yüzde 200’ün üzerinde yükselerek 0,000016 dolara kadar çıktı.”

Binance gibi birçok merkezî yapıdaki borsa (CEX) ve kripto para uzmanları, son dönemde piyasaya sürülen ve X adını içeren kripto paraların Twitter / X ile bir ilgisinin bulunmadığını belirterek, bu coinlere yapılacak yatırımların aşırı risk taşıdığı uyarısında bulundu.

 

Yorumunuzu yazınız...