Videonun Elon Musk’ın Twitter’ı Satın Aldıktan Sonra Canlı Yayında Sansür Departmanı Başkanını İşten Çıkardığı Anı Yansıttığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Elon Musk, Twitter’ı 44 milyar dolara satın almasına yönelik anlaşmayı 28 Ekim 2022 Cuma günü imzaladı.

Geçtiğimiz Nisan ayından bu yana süregelen Twitter’ı satın alma işlemlerini tamamlamasının hemen ardından Elon Musk, şirketin CEO’su Parag Agrawal, Mali İşler Direktörü Ned Segal, hukuk ve politika müdürü Vijaya Gadde dahil olmak üzere bazı üst düzey yöneticileri kovdu.

Bu süreçte, Twitter’ın en üst düzey hukuk ve politika yöneticisi Vijaya Gadde’nin Elon Musk tarafından canlı yayında işten çıkarıldığı ana ait olduğu iddiasıyla bir video sosyal medyada dolaşıma girdi.

 

 

Elon Musk, Twitter’ın sansür departmanı başkanını canlı yayında işten çıkardı.” notuyla bahsi geçen videoyu sosyal medyada aktaran paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

elon-musk-canli-yayinda-isten

 

elon-musk-canli-yayinda-isten-cikardi

 

Elon Musk, Twitter’ın eski hukuk ve politika müdürü Vijaya Gadde’yi canlı yayında işten çıkarmadı.

Paylaşılan video 2 farklı görüntünün kolajını yansıtıyor.

Joe Rogan’ın Twitter’ın kurucusu ve eski CEO’su Jack Dorsey, Vijaya Gadde ve Tim Pool’u ağırladığı 2019 yılı Mart ayından yayını ile Elon Musk’ı konu ettiği 2018 yılı Eylül ayından yayınından görüntüler birleştirilerek bu video oluşturulmuş.

 

 

Videonun kaynağı, üzerinde barındırdığı “damonimani” etiketinden de anlaşılacağı üzere Damon Imani adlı yapımcının paylaşımlarına dayanıyor.

 

 

Damon Imani, Twitter ve Instagram profillerinde paylaştığı video için “parodi” notunu düşmüş.

 


elon-musk-twitter-kovdu

 

Gadde, kamuoyunda, 6 Ocak 2021’de yaşanan Kongre saldırısını düzenleyen grupları kışkırttığı gerekçesiyle dönemin ABD Başkanı Donald Trump’ın hesaplarının kalıcı olarak engellenmesi kararını veren kişi olarak tanınıyor.

Elon Musk, Twitter’ın hisselerini % 5’ini satın aldığı ve şirketin tamamını satın alma niyetini açıkladığı dönemde Vijaya Gadde’nin politikalarını eleştiren bir paylaşımda bulunmuştu.

 


Yorumunuzu yazınız...