Twitter kullanmayan kamuoyunca tanınan isimler adına açılan sahte hesaplar gerçek sanılabiliyor. Bu yönde sıklıkla uyarıda bulunuyoruz.

Bu durumun son örneği, TRT Haber sunucusu Deniz Demir’in kanalıyla ilişiğinin kesildiğini duyurduğu sanılan Twitter profili oldu.

TRT Haber spikeri Deniz Demir, 29 Ekim mesajında kullandığı “Bizi ümmet olmaktan çıkarıp birey olma bilincini, Cumhuriyet aydınlığını ilmini armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm şehitlerimizi sevgi ve saygı ile anarken, Cumhuriyeti zihninde ve kalbi yaşatan bu büyük devlet büyük millet, Atatürk’ün kurduğu büyük Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşasın. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Hoşçakalın” sözleriyle kamuoyunun dikkatini çekmişti.

Bu sözlerinin ardından Deniz Demir’in 18 yıldır görev yaptığı TRT ile ilişiğinin kesildiğini Twitter üzerinden duyurulduğu iddiası basına yansıdı.

Ancak bu aktarım, sahte bir Twitter hesabının paylaşımına dayanıyordu.

Deniz Demir’i taklit eden sahte hesaptan atılan tweet şöyleydi:

“TRT tarafından açılan sınavda 36 bin kişi arasından 2. olarak torpilsiz, emeğimle çalışmaya başladığım 18 yıldır da onurla ve gururla mesai verdiğim TRT kurumundan ilişkim kesilmiştir…

Destek veren herkese teşekkürler.. Ayrılıklar da sevdaya dahildir”

 

deniz-demire-ait-sanilan-tweet

 

Söz konusu hesabın daha önce “ceteriss” uzantısıyla Oya Başar’ı taklit ettiği anlaşılıyor. Deniz Demir’in 29 Ekim 2022 günkü haber sunumundaki ifadelerinin ardından hesap dönüşüm geçirmiş (İLAVE: Sahte profilin Deniz Demir’in eşi Metehan Demir‘i de takip etmiyor olması dikkate değer bir emare).

 

 

Deniz Demir, Instagram hesabından yaptığı açıklamada bahse konu Twitter hesabının şahsına ait olmadığını belirtti.

 

deniz demir aciklama

 

Demir, denizdmrtrt uzantılı hesabın kendisine ait olmadığı, şahsî Twitter hesabının adelede22 uzantılı olduğunu şöyle duyurdu (Deniz Demir’in Twitter hesabının son uzantısı “denizdemiradele” şeklinde):

“Twitter’da adıma açılan bu hesapla hiçbir ilişkim olmadığı gibi kendisi yasal işlem başlatacağım kişilerden sadece biri olacaktır. Gerçek hesabım ise sadece diğer gönderide resmini gördüğünüz hesap olup aktif olarak çok fazla kullanmadığım bir hesaptır. Gerçek olan hesap @adelede22’dir…”

 

Gazeteci Murat Ağırel de bahsi geçen profilin Deniz Demir’e ait olmadığını, tweet içeriğinin de gerçeği yansıtmadığı şu sözlerle dile getirmişti:

“Bu hesap Deniz Demir’e ait değil sahte hesap Deniz hanımın sarf ettiği düşünce, Türk Milletinin her ferdinin haykırarak dile getirdiği gerçekler ve minnet ettiğimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e duyulan özlemdir. TRT yönetimi malumumuz ancak yönetimin böyle bir tebligatı olmamış”

 

 

Sahte hesabın tweeti Yeniçağ, Sözcü, Diken, Sol Haber, T24 gibi birçok basın organınca gerçek sanılarak haberleştirildi.

 

deniz-demir-trt-ilisigi-kesildi

 

deniz-demir-trt-ilisik

 

deniz-demir-ilisigi-kesildi

 

AK Parti MKYK Üyesi Mücahit Birinci, dün sosyal medya hesabından konuyla ilgili yapılan paylaşımlara verdiği yanıtta “Yayında spikerin ağzını kapatamazsın. Ancak sonra gereğini yaparsın, ki yapıldı” demişti.

Birinci’nin kullandığı ifadeler şöyleydi:

“Bir spiker kadının, bülten bitiminde, aşırı sözlerle, sözde Atatürkçü bir tavırla, mütedeyyin vatandaşlarımızı kışkırtıcı bir dil kullanarak, üstelik bunu telefonundan okuyarak paylaşması kanaatimce planlanmış bir harekettir. TRT’deki yönetimin, orada çalışan arkadaşlarımızın, nasıl bir özveri ile çalıştıklarına, milli hamlelerimizi takip için mesai mefhumu olmadan nasıl koşturduklarına şahidiz. Bu istisnai planlı hareket neticesi, tüm TRT kurumunu hedef almak adil olmaz.”

“Canlı yayınlar kurum açısından çok risklidir. O veya bu sebeple, bu tür “kamikaze” dalışları olabiliyor. Yayında spikerin ağzını kapatamazsın. Ancak sonra gereğini yaparsın, ki yapıldı… Efendimizin ümmeti ile ilgili ahkam kesmek bunun haddi değildir. Planlı harekettir.”

 

İLAVE: Aynı sahte hesap daha sonra benzer şekilde TRT Spikeri Alper Bakırcıgil’i taklit ederek, Dünya Kupası maçını sunarken Hakan Şükür’ün attığı en erken gole değindiği için TRT ile ilişiğinin kesildiğini duyurduğu yönünde asılsız bir paylaşımda bulundu.

 

Yorumunuzu yazınız...