Anasayfa » Tüm Yazılar » Dünya Kupası Maçını Sunarken Hakan Şükür’ün Attığı En Erken Gole Değinen TRT Spikeri Alper Bakırcıgil’in Twitter Hesabı Üzerinden TRT İle İlişiğinin Kesildiğini Duyurduğu İddiası

Dünya Kupası Maçını Sunarken Hakan Şükür’ün Attığı En Erken Gole Değinen TRT Spikeri Alper Bakırcıgil’in Twitter Hesabı Üzerinden TRT İle İlişiğinin Kesildiğini Duyurduğu İddiası

malumatfurusorg
alper bakircigil

Kanada – Fas Arasında 1 Aralık 2022 Günü Oynana Dünya Kupası Turnuvası Maçını Sunarken Hakan Şükür’ün Attığı En Erken Gole Değinen TRT Spikeri Alper Bakırcıgil’in Yerine Maçın 2. Yarısını Cüneyt Kıran Anlatmış

TRT İle İlişiğinin Kesildiğini Duyurduğu Sanılan Twitter Hesabı Alper Bakırcıgil’e Ait Değil

 

1 Aralık 2022 günü akşamı Kanada ile Fas arasında oynanan 2022 FIFA Dünya Kupası turnuvası grup aşaması karşılaşmasını TRT ekranlarında sunan spiker Alper Bakırcıgil, Fas’ın 4. dakikada attığı golün ardından Hakan Şükür’ün 2022 Dünya Kupası 3.’lük maçında kaydettiği turnuva tarihinin erken golüne “erken gelen bir golle başladı mücadele ama şunu belirtmek gerekiyor Dünya Kupası turnuvalarında tüm zamanların en hızlı golü Hakan Şükür tarafından atılmıştı Kore karşısında 11. saniyede.” sözleriyle değinmiş. Dünya Kupaları tarihinin en erken golünün Hakan Şükür’e ait olduğunu hatırlatan Bakırcıgil yerine maçın 2. yarısını Cüneyt Kıran anlatmış.

Alper Bakırcıgil’in devre arasından sonra maçın geri kalanını anlatmama sebebinin Hakan Şükür’ün attığı gole değinmesi olduğu iddiası yaygın şekilde dile getirildi.

 

 

Dün akşamki maçın devre arasında sunucunun değişiklik sebebiyle ilgili tarafların bir açıklamasına henüz rastlayamadık…

Sahte bir Twitter hesabının Alper Bakırcıgil’in ağzından yaptığı paylaşımlar bu iddianın gerçek olabileceği kanısını güçlendirmiş.

Alper Barkırcıgil’i taklit eden hesaptan atılan ve gerçek sanılan tweetler şöyle:

Kanada-Fas maçında dünya kupası tarihinin en erken golü Hakan Şükür tarafından atıldığı bilgisini istatistiki bilgi olarak verdim. Devre arasında maç anlatımını Cüneyt Kıran arkadaşıma devretmek ZORUNDA kaldım FETÖ bir terör örgütüdür. Vatan sevgimizi kimseye sorgulatmayız.

 

alper-bakircigil-hakan-sukur-sahte-hesap

 

Uzun yıllar gururla çalıştığım TRT kurumundan bugün yaşanan olay sonrasında ilişkim kesilmiştir.. Ayrılıklarda sevdaya dahildir.. Yeniden görüşmek dileğiyle HOŞÇAKALIN..

 

alper-bakircigil-sahte-hesap

 

Birçok haber sitesi, gazeteci ve sosyal medya kullanıcısı, bu tweetlerin gerçekten Alper Bakırcıgil tarafından atıldığını, Bakırcıgil’in Hakan Şükür’ü hatırlattığı için TRT’deki görevinden ayrıldığını duyurduğunu sanarak etkileşime geçmiş.

 

Banu Güven: “TRT spikeri Alper Bakırcıgil, Kanada-Fas maçını anlatırken, Dünya Kupası tarihinde en erken golü Hakan Şükür’ün attığını hatırlattığı için işinden olmuş. Maçın ikinci yarısını anlattırmamışlar bile. Çin’de, Kuzey Kore’de olacak cinsten bir olay.”

 

Independent Türkçe: “Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Bakırcıgiil, “Uzun yıllar gururla çalıştığım TRT kurumundan bugün yaşanan olay sonrasında ilişkim kesilmiştir… Ayrılıklarda sevdaya dahildir… Yeniden görüşmek dileğiyle hoşçakalın” mesajı paylaştı.”

 

hakan-sukurun-rekorunu-hatirlatan-spiker

 

Söz konusu ( alperbakircgl uzantılı 1138194204 ID’li) sahte hesap daha önce TRT Haber sunucusu Deniz Demir’i taklit etmişti. Sahte hesabın attığı tweetler nedeniyle TRT Haber spikeri Deniz Demir, 29 Ekim mesajında kullandığı ifadeler nedeniyle 18 yıldır görev yaptığı TRT ile ilişiğinin kesildiğini Twitter üzerinden duyurulduğu zannedilmişti. TRT Haber sunucusu Deniz Demir, kanalıyla ilişiğinin kesildiğini duyurduğu sanılan Twitter profilinin şahsına ait olmadığını açıklamıştı (Demir’in kanalıyla ilişiğinin kesildiğini duyurduğu yönündeki sahte hesaptan yapılan paylaşıma daha önce değinmiştik).

Bahsi geçen sahte hesabın daha önce Oya Aydoğan’ı da taklit ettiğini tespit etmiştik

 


Twitter kullanmayan kamuoyunca tanınan isimler adına açılan sahte hesaplar gerçek sanılabiliyor. Bu nedenle etkileşime geçilmeden önce hesapların gerçek olup olmadığının incelenmesi ve sahte hesaplara karşı teyakkuzda kalınması önem arz ediyor. Konuyla ilgili “Sahte ve Bot Profiller Nasıl Tespit Edilebilir?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Özetle: 1 Aralık 2022 günü oynanan Kanada – Fas FIFA Dünya Kupası maçının 2. devresinde sunucunun değiştiği doğru. Ancak, değişen spiker Alper Bakırcıgil’in ağzından paylaşım yapan Twitter hesabı sahte.

 

Bu yazılara da göz atabilirsiniz

Yorum bırak