Elon Musk ile Mark Zuckerberg’ün Kafes Dövüşünün Gerçekleşeceği Tarih ve Yer, 13 Ağustos 2023 Tarihi İtibarıyla Netleşmiş Değil

 

Sosyal medya platformlarında ve basın organlarında ABD’li milyarder iş insanları Elon Musk ile Mark Zuckerberg’in birkaç aydır konuşulan “kafes dövüşünün” yeri ve zamanının netleştiği aktarımını barındıran içeriklerin paylaşıldığına şahit oluyoruz.

 

Tesla ve SpaceX’in kurucusu, eski adıyla Twitter, yeni adıyla X’in sahibi Elon Musk 21 Haziran 2023 günü Twitter’da yaptığı paylaşımda “Eğer o (Zuckerberg) istiyorsa ben de bir kafes dövüşüne hazırım.” demişti. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ise Instagram üzerinden yanıt verdiği rakibi Musk’ı dövüş mekanı için “konum göndermeye” “send me location” ifadesiyle davet etti.

 

mark-zuckerberg-elon-musk-send-me-location

 

Aradan geçen zaman içerisinde teknoloji milyarderleri sahip oldukları sosyal medya platformlarında yaptığı paylaşımlarla birbirlerine sataşmayı sürdürdü.

 

Ancak, işbu yazı tarihi itibarıyla dünyanın en büyük sosyal medya platformlarından X’in sahibi Elon Musk ile Meta’nın sahibi Mark Zuckerberg’ün MMA (Karma Dövüş Sanatları) dövüşünün yeri ve zamanı kesinleşmedi.

 

Elon Musk X’te 11 Ağustos 2023 günü attığı tweette İtalya Başbakanı ve Kültür Bakanıyla görüşme yaptığını, dövüşün temasının Antik Roma gibi olacağını, yerin İtalya hükümetiyle işbirliği içinde seçildiğini, kafes maçının hem Twitter’da hem de Zuckerberg’in sahibi olduğu Meta’ya bağlı platformlarda canlı olarak yayınlanacağını duyurdu.

 

“Dövüş, benim ve Zuck’ın vakıfları tarafından yönetilecek. Canlı yayın bu platformda ve Meta’da olacak. Kamera açısındaki her şey antik Roma döneminden olacak, yani hiç modern bir şey olmayacak. İtalya Başbakanı ve Kültür Bakanı ile konuştum. Destansı bir yer üzerinde anlaşıldı”

 

 

Musk, 30 Haziran 2023 günkü paylaşımında Zuckerberg ile kafes dövüşünün İtalya’nın başkenti Roma’daki ünlü Kolezyum’da (Colosseum) gerçekleşebileceğini ileri sürdü.

 

 

UFC Başkanı Dana White’ın Kolezyum’un Elon Musk ile Mark Zuckerberg arasındaki mücadeleye ev sahipliği yapması için İtalyan hükümet yetkilileriyle bir toplantı yaptığı ve White’ın ikili arasındaki dövüşün sağlayacağı gelirin 1 milyar doları aşacağını tahmin ettiği iddia edildi.

Ancak, İtalya Kültür Bakanı Gennaro Sangiuliano ise Musk – Zuckerberg dövüşünün Roma’da Kolezyum’da yapılmayacağını söyledi.

İtalya Kültür Bakanlığı basın biriminden temsilciler konuyla ilgili açıklamalarında kafes dövüşünün Kolezyum’da yapılacağı yönünde uzlaşıya varıldığı aktarımını şu sözlerle tekzip etti:

“Bakanlıktan herhangi bir resmi temas veya herhangi bir yazılı belge olmamıştır.”

“Haber kulağa hoş gelse de asılsız. Kolezyum, bugünden itibaren değil, yüksek profilli ücretli etkinlikler için, neredeyse her zaman hayır işleri için verilmektedir. Her talep, sitenin korunması amacıyla uygunluğunu doğrulayan Arkeoloji Parkı yönetimi tarafından dikkatlice değerlendirilir ve bu, siyasi bir organın sorumluluğu değildir.”

“Zuckerberg ve Musk, Colosseum’da performans sergilemek isteselerdi, kucaklaşmayla biten bir mücadeleye hayat vermeleri gerekirdi. Ve belki bir tür kesinlik daha iyi olurdu, Latince dizeleri içeren bir düello [“Certamen”, “rekabet” anlamına gelen Latince bir kelimedir]. Ve İtalyan tarihi ve sanatsal mirasının korunmasına bağışlanacak yeterli ekonomik katkıyı sağlamalıdırlar…”

 

Musk, son MR taramasının nasıl geçtiğini soran bir takipçisine, 11 Ağustos 2023 günü verdiği yanıtta kürek kemiğinde bir sorun olduğunu, küçük bir ameliyat ve birkaç aylık iyileşme süresi gerektireceğini söyledi.

 

“Pazartesi günü MRI makinesinde 3 saat geçirdim. Sonuç olarak, C5/C6 füzyonum sağlam, yani sorun değil. Ancak sağ kürek kemiğimin kaburgalarıma sürtünmesiyle ilgili küçük bir ameliyat gerektiren bir sorun var. İyileşme sadece birkaç ay sürecektir.”

 

 

Mark Zuckerberg ise dövüş tarihinin netleştirilemediğini belirttiği paylaşımlarında Elon Musk’ı ciddi olmamakla suçladı.

 

“Sanırım hepimiz Elon’un ciddi olmadığı konusunda hemfikir olabiliriz ve artık yolumuza devam etme zamanı. Gerçek bir randevu teklif ettim. Dana White, bunu hayır için yasal bir yarışma haline getirmeyi teklif etti. Elon bir tarihi onaylamadı, sonra ameliyat olması gerektiğini söyledi ve şimdi onun yerine arka bahçemde bir uygulama turu yapmak istiyor. Elon gerçek bir randevu ve resmi bir olay konusunda ciddileşirse bana nasıl ulaşacağını biliyor. Aksi takdirde, devam etme zamanı. Sporu ciddiye alan insanlarla rekabet etmeye odaklanacağım.”

 

 

Post by @zuck
View on Threads

 

 

“Bu sporu seviyorum ve Elon’un bana meydan okuduğu günden beri savaşmaya hazırım. Gerçek bir randevuda anlaşırsa, benden duyacaksın. O zamana kadar, lütfen söylediği herhangi bir şey üzerinde anlaşmaya varılmadığını varsayalım.

 

Elon için nefesimi tutmuyorum ama hazır olduğumda bir sonraki dövüşümle ilgili detayları paylaşacağım. Yarıştığımda, dikkatleri oyunun zirvesindeki seçkin sporculara çekecek şekilde yapmak istiyorum. Bunu, bunu iyi bir şekilde gerçekleştirmek ve harika bir kart oluşturmak için UFC veya ONE gibi profesyonel kuruluşlarla çalışarak yaparsınız.”

 

Post by @zuck
View on Threads

 

 

Zuckerberg, Threads’te 7 Ağustos 2013 tarihli paylaşımında Musk’ın 26 Ağustos 2023 günü dövüş yapma teklifini kabul etmediğini açıkladı.

 

“bugün hazırım İlk meydan okuduğunda 26 Ağustos’u önerdim ama onaylamadı. Nefesimi tutmuyorum.”

 

 

Post by @zuck
View on Threads

 

 

Musk ise Zuckerberg’ün bu söylemine İtalya’daki arena hazır olduğunda dövüşün gerçekleşeceği yanıtını verdi.

 

“Eğer Zuck dövüşte farklı ağırlık kategorilerinin neden olduğunu öğrenmesi için gerçekten bir ders almak istiyorsa, önümüzdeki hafta evine gidebilir ve ona yakında unutmayacağı bir ders verebilirim.”

“Aksi takdirde İtalya’daki arena hazır olur olmaz bunu yapacağız.”

“Ya da ikisini de yapabilir ve gelecek haftayı sadece bir uygulama seansı olarak değerlendirebiliriz.”

 

 

Musk ise 13 Ağustos 2023 günü, Zuckerberg’e aralarındaki sıklet farkını hatırlattığı ve Octagon’da dövüşebileceklerini söylediği mesajlaşmalarının ekran görüntüsünü paylaştı.

 

 

14 Ağustos 2023 günü ise Elon Musk Twitter’da Mark Zuckerberg’ü etiketleyerek “Tak tak… Meydan okuma kabul edildi… Kapıyı aç” ifadelerini içeren bir tweet attı.

 


 

Karma dövüş sanatları eğitimi olan Zuckerberg geçtiğimiz günlerde ilk jiu jitsu turnuvasını tamamladığını duyurdu.

Kısa süre önce jiu jitsuda mavi kuşak alan Zuckerberg, yakın bir zamanda kafes dövüşünün iki önemli ismi Israel Adesanya ve Alex Volkanovski’yle antrenman sonrası fotoğrafını paylaştı.

Elon Musk ise paylaşımlarında antrenman yapmak için zamanının olmadığını belirtti ve işe getirdiği ağırlıklarla gün içinde çalışarak maça hazırlandığını söyledi.

 

28 Haziran 1971 doğumlu 52 yaşındaki Elon Musk 14 Mayıs 1984 doğumlu 39 yıl yaşındaki Mark Zuckerberg’ün ne zaman kafes dövüşü yapacağı merak ediliyor.

 

Yorumunuzu yazınız...