Öyle İçten Ki Yüreğimin En Derinindeki Yerin; Çıkarı Yok, Çıkası Yok, Çıkarasım Yok” Sözü Can Yücel’e Ait Değil

Yanlış İddia

 

Vefat yıl dönümlerinde yaygın şekilde Can Yücel’e (21 Ağustos 1926 – 12 Ağustos 1999) ait olmayan söz ve şiirler kendi imzasıyla paylaşılıyor.

Can Yücel’in vefatının yıl dönümünde, 12 Ağustos 2023 günü “Sağlık Olsun” başlıklı şiirin kendisine ait olmadığını aktardık.

Ancak aynı gün, Can Yücel’e ait olmadığı hâlde kendi imzasıyla paylaşılan “Öyle içten ki yüreğimin en derinindeki yerin; çıkarı yok, çıkası yok, çıkarasım yok.” sözü bir hayli dikkat çekti.

Öyle içten ki yüreğimin en derinindeki yerin; çıkarı yok, çıkası yok, çıkarasım yok.” sözü geçmişte farklı profillerce “Ne güzel söylemiş Can Yücel” ya da “Can Yücel ne güzel özetlemiş” gibi ifadelerle sosyal medya platformlarında sıklıkla Can Yücel’e atfedilerek paylaşılmış.

 

 

 

Can Yücel’in vefatının yıl dönümünde D&RÖyle içten ki yüreğimin en derinindeki yerin; çıkarı yok, çıkası yok, çıkarasım yok” sözünü “Türk edebiyatının değerli ismi Can Yücel’in unutulmaz şiirleri, kalbimizde ve zihnimizde derin izler bırakmıştır. Senin en sevdiğin Can Yücel şiiri hangisi?” sorusuyla paylaştı.

 

can-yucel-oyle-icten-ki-yuregimin-en-derinindeki-yerin

 

Mezkûr sözün Can Yücel’e ait olmadığını gözden kaçıran D&R, bu duruma (aşağıdaki örneklerdeki gibi) tepki gösteren sosyal medya kullanıcılarının uyarılarına rağmen ilgili paylaşımı silmedi.

 

“Şiir mi uydurdunuz!”

“Raftan bi can yucel kitabı “çıkarasın” da mı yok ey admin…”

“Yapacağınız işi silkeyim Can Yücel mi yazmış bunu”

“Can Yücel’in herhangi bir şiir kitabını açıp bir şiirini paylaşabilirsiniz aklınıza gelmedi mi kitapci olacaksınız bir de :))”

“Can Yücel’in en sevdiğimiz şiirleri kendisinin yazdığı şiirler, sizin uydurduklarınız değil!”

“Sözde edebiyat dergisi Cemal Süreya’ya ait olmayan şiiri onun diye yayımlar,sözde kitapçılar Can Yücel’in olmayan şiiri onun diye paylaşır🤦🏻‍♀️”

 

Can Yücel’in yayımlanan şiir külliyatında bu sözün izine rastlanamıyor.

 

2010 yılında anonim şekilde paylaşılan söz, Can Yücel temalı sosyal medya profillerinin paylaşımlarıyla kendisine addedilir hâle gelmiş.

 


 

Can Yücel’e ait olmayan şiir ve sözleri derleyen Prof. Dr. Semih Çelenk de klasik üslubuyla “böyle bir Can Yücel şiiri yok” uyarısında bulundu.

 


 

Yorumunuzu yazınız...