DogeCoin adlı kripto para biriminin sembolünün ve popülerliğinin temelini atan, Shiba Inu cinsinden Kabosu adlı internet fenomeni köpek 24 Mayıs 2024 günü öldü.

 

 

2013 yılında “Doge” meme’i ile ünlenerek sanal alemde meşhur olan, “Doge” caps’ine ve “Dogecoin” kripto para birimine ilham veren köpeğin lösemi nedeniyle öldüğü iddiası geçmişte birçok kez dolaşıma girdi.

 

T24: “Doge meme’lerin vazgeçilmesi köpek Cheems, hayatını kaybetti”

 

Patronlar Dünyası: “Kripto para dünyasının simge köpeği öldü Doge Coin’in simgesi haline gelen Cheems hayatını kaybetti.”

 

Onedio: “Dünyaca Ünlü İnternet Meme’i “Doge” Köpek Cheems, Kanserle Verdiği Mücadele Sonrasında Hayatını Kaybetti”

 

İddia edilenin aksine “Doge” caps’ine ve “Dogecoin” kripto para birimine ilham veren Shiba Inu cinsi köpek 19 Ağustos 2023 günü lösemi nedeniyle ölmedi.

 

Dogecoin simgesi Shiba Inu köpeği Kabosu 19 Mayıs 2023 günü itibarıyla hayattaydı.

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

かぼすママ (@kabosumama)’in paylaştığı bir gönderi

 

 

Dogecoin’e ilham veren köpek Kabosu 24 Mayıs 2024 günü yaşamını yitirdi.

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

かぼすママ (@kabosumama)’in paylaştığı bir gönderi


Sahibinin yaptığı duyuru şöyleydi:

 

dogecoin-kabosu-oldu

 

İnternet üzerinde anonim olarak genellikle popüler resim, video, kelime ya da cümleler şeklinde yayılan ve geniş kitlelerce manası ve sahteliği bilinen mizahî atıf içeren görseller “internet meme’i” olarak adlandırılmaktadır.

İnternetin eğlenceli ve yaratıcı yönünü yansıtan “meme” adı verilen görseller, insanlara kendilerini ifade etme ve eğlenme fırsatı sunmaktadır.

 

 

Dogecoin’in ortaya çıkışını detaylandıracak olursak…

Popüler bir kripto para birimi olan DogeCoin özellikle internet mizahıyla ilişkilidir.

DogeCoin’un sembolü olan “Doge” kelimesi, aslında bir Shiba Inu cinsi köpeğin fotoğrafından türetilmiş bir internet fenomenidir.

Dogecoin’in simgesi, popüler bir internet meme’i olan -küçük boyutları ve sevimli görünümleriyle tanınan- Shiba Inu köpeğidir.

Dogecoin’in eğlenceli ve arkadaş canlısı imajını yansıtan Dogecoin’in simgesi olan Shiba Inu köpeğinin adı Kabosu’dur.

 

doge-coin-simgesi-kopek
Dogecoin simgesi olan Shiba Inu cinsi Kabosu adlı köpek

 

İlk olarak 2013 yılında başlayan bu akım, bir Shiba Inu köpeğinin komik ifadesi ve üstüne eklenen bazen mizahî İngilizce ifadelerle oluşturulmuştu.

Bu internet fenomeni hızla popüler oldu ve geniş bir çevrim içi topluluk tarafından paylaşıldı.

Ardından, bu fenomenin etkisinden ilham alarak bir kripto para birimi olan DogeCoin yaratıldı.

Dogecoin, yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından 2013 yılında oluşturulan bir kripto para birimidir.

Bitcoin’in aksine, daha hızlı ve daha ucuz işlemler yapmayı amaçlayan Dogecoin, Litecoin’den türetilmiştir ve aynı teknolojiyi kullanır (DOGE, Bitcoin (BTC) hard forku olan Litecoin (LTC) forkudur).

Toplam 100 milyar adetlik arzı madencilikle elde edilen Dogecoin’in madencilik ödülleri Bitcoin gibi her 4 yılda bir yarılanmaz.

Space X ve Tesla’nın CEO’su, X’in sahibi Elon Musk’ın “halkın kripto para birimi” olarak tanımlamasıyla “memecoin” (“köpekli kripto para”) furyasına öncülük eden Dogecoin’in fiyatı 2021 yılında önemli yükselişler yaptı (Elon Musk 3 Nisan 2023 günü Twitter’ın logosu kripto para birimi Dogecoin’in simgesiyle değiştirdi).

Popülerliğinde, internet meme’lerinin ve sosyal medyanın etkisi büyük rol oynayan Dogecoin, hayırseverlik amaçlı bağışlar için de kullanılmıştır.

 

Dogecoin simgesinin ilham kaynağı dünyaca ünlü köpek Ball Ball (Balltze) değil Kabosu idi.

Doge internet meme’inde ve DogeCoin sembolündeki Shiba Inu cinsi Kabosu adlı köpek ile Cheems memesiyle tanınan Ball Ball adlı Shiba Inu köpeğin sıklıkla birbirine karıştırıldığı görülüyor.

 

Cheems Balltze
Cheems meme’i ve Balltze

 

 

Cheems, 2017 yılında internette ortaya çıkan, bir Shiba Inu köpeğinin fotoğrafının genellikle şaşkınlık, şok veya korkuyu ifade etmek için komik ve yaratıcı metinler ile kullanıldığı bir köpek meme’idir.

İnternetin en popüler meme’lerinden biri haline gelmesinin ardından kısa sürede birçok farklı varyasyona sahip olan orijinal Cheems meme‘indeki köpeğin adı Ball Ball’dur (Balltze).

 

Cheems-Balltze
Cheems Balltze

 

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Cheems_Balltze (@balltze)’in paylaştığı bir gönderi

 

 

19 Ağustos 2023 günü Balltze’nin sahibi sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda köpeğinin kanser nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu.

 

shiba-inu-balltze-oldu

 

 

Yorumunuzu yazınız...