Malumatfurus.org’da geçmişte gerçek sanılan dijital müdahale içeren ya da dijital ortamda oluşturulan robot videolarına birçok kez değindik (“Gerçek Sanılan Robot Montajlı Videolar” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz)

 

Bu defa insanların robot taklitlerinin gerçek sanıldığı vakaları derleyelim istedik…

 

Gerçek Sanılan Robot Montajlı Videolar

 

 

Çin’de servis yapan yapay zekâlı robot sanılan restoran sahibi

 

Çin’de bir restoranda yapay zekâlı robotun çalıştırıldığı sanılan videoda aslında robotik tarzda dans ederek müşterilerine hizmet veren, restoranın sahibi Qin adlı kadın görülüyor.

 

 

 

Çin’de Bir Restoranda Yapay Zekâlı Robotun Çalıştırıldığı Sanılan Video

 

 

The Creator adlı filmin tanıtım çalışması

 

ABD ordusu için yeni teknolojiler üreten DARPA’nın ürettiği insansı robotların görüntülendiği iddiasıyla paylaşılan video aslında yakında vizyona girecek bilim kurgu türündeki The Creator adlı filmin tanıtım çalışmasıydı.

 

 

 

Chargers ve Dolphins arasında SoFi Stadyumu’nda oynanan Amerikan futbolu maçında filmde rol alan oyuncular yapay zekâlı robot kılığında sahada ve tribünde görüntü verdi.

 

 

 

İnsansı robot sanılan “insan”

 

2024 Pekin Otomobil Fuarı’nda dans eden insan da insansı robot / humanoid sanılmıştı (Görüntü geriye sardırılarak paylaşılmış).

 


 

@momentsgangHumanoids at a car show♬ original sound – MomentsGang™


 

Konyalının robotla imtihanı

 

Robot taklidinin bahsi geçmişken… 2019 yılı Mart ayında gerçekleşen Konya Tarım Fuarı’ndaki ünlü “robotla imtihan” anına değinmemek olmaz.

 


 

2019 Konya Tarım Fuarı’nda tanıtım amacıyla düzenlenen etkinlikte robot kılığına giren kişinin robot olmadığını savunan vatandaşın tepkisi sosyal medyada çok paylaşılanlar arasına girmişti.

Robot kıyafetli ve makyajlı kişinin robot mu insan mı olduğuna dair tartışmalar sürerken, Fox TV muhabirinin ”Robotu nasıl buldukları” sorusuna vatandaşlar “Valla ne bileyim insanlardan iyi”, “İyi iyi, adamın kralı”, “Ülkemizde böyle şeyler görmekten gurur duyuyoruz” gibi yanıtlar vermişti.

 

 

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...